V malém zamyšlení mi nejde o to, proč se tato vynikající výpravná tiskovina jmenuje podle džezového žánru, když přináší rozmanité informace z celého spektra kulturního dění na Náchodsku.

Pozastavit se chci nad přehledem, kam je možné v letních měsících za kulturou zajít. V Novém Městě nad Metují na čtyři akce, v Hronově na tři, z nichž divadelní přehlídka trvá osm dní, v Broumově je to dokonce 12 akcí, z nichž je několik i vícedenních, v Polici nad Metují pořádají akce čtyři, v České Skalici a přilehlých Ratibořicích akcí deset, zajít na koncert můžete v Heřmánkovicích, Vižňově, Zdoňově, Žirči, Otovicích, Vernéřovicích, Šonově, Martínkovicích nebo i Ruprechticích.

A co se děje o prázdninách v okresním městě? Vavřinecká pouť! Toť vše, co je v červenci a srpnu pro místní a „lufťáky“ připraveno.

S nostalgií vzpomínám na doby, kdy jsem jako malý kluk chodil v létě s maminkou každou neděli do přírodního divadla na divadelní představení, kde jsem zhlédl i nesčetně oper či koncertů špičkových, i zahraničních zpěváků a věhlasných kapel, kde se na přírodním parketu tančilo a kde probíhali noční filmové projekce.

Dnes si musím pohlídat, abych neprošvihnul tu jedinou akci a koupil si cukrovou vatu. Bude to ale opravdu slabá náhražka.

Kdysi svérázná postavička Náchoda, jakoby vystřižená z Malostranských povídek, kovář Matlas, napsala na svou kovárnu: „Není uhlí, nekove se.“ Náchodská radnice by adekvátně k tomu mohla do Swingu napsat - není kulturní zařízení, nepořádá se. A k tomu potáhnout město černým suknem na znamení toho, že je to mrtvé město.

Josef Kindl, městský zastupitel za KSČM, Náchod