Redakce Náchodského deníku (tehdy Noviny Náchodska) se obrátila na několik obyvatel Náchodska s otázkou „Jak by měly USA na útok odpovědět?“


Učitel broumovského gymnázia Petr Staněk tehdy odpověděl: „Jak budou spojené státy pokračovat si netroufám odhadnout. To co se v úterý na Manhattanu stalo nemá obdoby. Je to opravdu hustý. Každá akce musí z fyzikálního hlediska vyvolat reakci, a ti, kdo za tímto atentátem stojí ji určitě očekávají. Rozhodně bych byl pro to, aby viníky Američané pořádně sejmuli. Měli by je srovnat se zemí. Myslím, že zbytek světa by jim to tentokrát nevyčítal,“ nešetřil bezprostředně po atentátu názorem na radikální odvetu.
A jak se na situaci dívá nyní, s odstupem deseti let? Vzpomíná si po deseti letech na den, kdy k útoku došlo? „Pokud mě paměť neklame, tak jsem se o něm dověděl za čerstva z televize. Vím jen, že jsem byl na odchodu do práce a událost jsem registroval jen letmo. Neučil jsem ten den od rána. Blíže mi věc ozřejmil až projev ředitele ve školním rozhlase, který tuto katastrofu sděloval studentům,“ vrací se k nezapomenutelnému dni historik umění a stále pedagog na broumovském gymnáziu Petr Staněk.
„Dále si živě vzpomínám, jak mi pár dní na to jeden nejmenovaný známý předkládal ,neuvěřitelnou’ konstrukci, a jak mi zhruba půl roku poté to samé vyprávěla jedna starší paní žijící ve Spojených státech. Prostě a jednoduše, tehdy jsem svého známého pokládal za doslova psychopata, ale nejen díky argumentacím zmiňované dámy, ale také vzhledem k logice věci, jsem dnes názoru, že odpovědnost za tuto událost nese ta strana, které se daná událost hodila k tomu, aby oprávnila své další kroky. Ale nijak to neřeším – jak jsem zmínil, jde o logiku věci, s kterou nijak nehnu. Nikdo asi nepopírá, že pro určitou část lidí šlo o katastrofu, ale na druhou stranu je třeba brát v úvahu nezměrné pokrytectví dnešního Západního fungování. Tak vidím otázku „11.září“. Jsem sice Evropan, ale právě proto nejsem Američan…,“ říká Staněk.


Ida Seidlmanová, tehdejší místostarostka Police nad Metují, tehdy uvedla: „Američané si to určitě líbit nenechají. Doufám ale, že jsou natolik rozumní, aby tento hrůzný čin nepovažovali za prvotní příčinu k zahájení nějakého konfliktu. Ztotožňuji se s názorem prezidenta Václava Havla, že USA potrestají nejen aktéry teroristických činů, ale i ty, kteří za nimi stáli v pozadí. Pevně věřím, že Evropě se podobná tragédie, jaká postihla Ameriku, vyhne.
A jak se na situaci dívá nyní, s odstupem deseti let? Vzpomíná si nynější polická starostka Ida Seidlmanová po deseti letech na den, kdy k útoku došlo?
„Některé životní prožitky nelze vytěsnit. Atentát na Dvojčata patří mezi ně. První informace jsem se dozvěděla z rádia v autě. Následně jsem seděla u obrazovky a s hrůzou tragédii sledovala. Po deseti letech se ptám, zda jsme my lidé poučitelní?! Jsem denně překvapována. Myslím, že velké konflikty mají zárodky v těch malých. Bohužel je jich čím dál víc a nejen za velkou louží. Nechce se mi ani domyslet, co se může stát během dalších deseti let,“ říká Seidlmanová.(řez, sýk)