VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nového prezidenta si mají zvolit lidé sami

Praha/Náchodsko /VÍKENDOVÁ POROTA/ - Po deseti letech více či méně vážně míněných pokusů se sami zákonodárci připravili o možnost rozhodovat, kdo bude sedět na Pražském hradě. Nástupce Václava Klause si tak už zvolí čeští občané sami. Co říkáte na přímou volbu prezidenta? Napadá Vás vhodný kandidát?

11.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: Hradecký deník

Květa Ležovičová (58 let), Česká Skalice, předsedkyně občanského sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice
„Vítám rozhodnutí zákonodárců, přímá volba prezidenta patří k demokracii. Je to další nástroj k tomu, aby sami občané rozhodli o tom, kdo bude v čele našeho státu. Již několik let se v České republice praktikuje přímá volba do senátu, takže s touto formou volby máme jisté zkušenosti. Věřím, že přímou volbu vezmeme velmi zodpovědně, vždyť prezident je nejvyšší představitel státu, významně ovlivňuje atmosféru v zemi a reprezentuje nás v zahraničí. Od roku 1989 máme již nějaké zkušenosti, máme možnost srovnání. Věřím, že se občané správně rozhodnou, nenechají se zlákat prázdnými frázemi, nesplnitelnými sliby a ohromující falešnou reklamou.

Co se týká vhodného kandidáta, moc bych si přála, kdyby to byla žena. Pro mě přijatelnou je například Miroslava Němcová, přinejmenším proto, že nevím o žádném skandálu, ve kterém by hrála nějakou roli. A navíc má takové pěkné příjmení… Výborné by bylo, kdyby se kandidátem stal někdo z neziskového sektoru, například Šimon Pánek, nebyl by totiž svázán s žádnou politickou stranou. Třetí osobou, o které bych uvažovala, je expremiér Jan Fischer.

I když se podaří v přímé volbě zvolit, co by prezidenta, výraznou a slušnou osobnost, nesmíme si hlavně myslet, že on sám vše napraví a mávnutím ruky změní současné nedůvěryhodné politické klima. Možná, že právě alibismus a současná krize politického ovzduší byla příčinou schválení přímé volby prezidenta. Věřím, že čas ukáže, že to byl správný krok.“

Olga Mertlíková (56 let), Jaroměř, ředitelka Městského muzea v Jaroměři
„Je dobře, že návrh ústavní změny ve věci přímé volby prezidenta ČR, předložený ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, se opět dostal na pořad jednání zákonodárných sborů. Vřele vítám jeho konečné schválení Senátem. Intriky a kupčení provázející poslední volbu prezidenta v roce 2008 (prožívala jsem ji intenzivně v posteli se zabaleným krkem a fandila sympatickému Janu Švejnarovi) mne velmi znechutily. Přeji nám všem, aby z volebního klání vzešel vítěz, důvěryhodný a moudrý člověk, který bude důstojným reprezentantem naší země. Mými favority jsou pánové Jan Švejnar a Jan Fischer. Doufejme, že premiéra přímé volby českého prezidenta proběhne bez vážnějších problémů. Naši zákonodárci se ostatně mohou poučit ze zkušeností sousedních zemí. Tento volební systém používá dvanáct členských států EU.“

Přemysl Sochor (32 let), Broumov, správce Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově
„Na způsob volby hlavy státu nemám vyhraněný názor. Vzhledem ke skutečnosti, že předchozí dvě volby prezidenta provázelo nedůstojné chování politických stran i jednotlivých volitelů, vidím v přímé volbě lepší variantu. Na Pražském hradě bych rád viděl jako hlavu státu ženu. Z osobností uváděných v médiích bych volil kupříkladu paní Miroslavu Němcovou.

Zbyněk Mokrejš, ředitel Základní umělecké školy v Náchodě
"Přímá volba prezidenta je jedním z nástrojů demokratické společnosti. V některých zemích praktikována je a v některých ne. Každá země má své důvody, proč to tak má a je s tím spokojena. U nás asi spokojenost nebyla, proto nastává změna. Připadá mi to jako normální vývoj v naší společnosti. Třeba se za dalších 20 let situace a důvěra v zemi změní a budeme volat po změně ústavy znovu. Vhodný kandidát je určitě žhavou otázkou. Myslím, že za člověka by vždy měly promlouvat činy, proto doufám, že si lidé pamatují, jak pro naši zemi pracovali aktuálně zmiňovaní kandidáti. (sýk,reh)

11.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení