Květa Ležovičová (58 let), Česká Skalice, předsedkyně občanského sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice
„Vítám rozhodnutí zákonodárců, přímá volba prezidenta patří k demokracii. Je to další nástroj k tomu, aby sami občané rozhodli o tom, kdo bude v čele našeho státu. Již několik let se v České republice praktikuje přímá volba do senátu, takže s touto formou volby máme jisté zkušenosti. Věřím, že přímou volbu vezmeme velmi zodpovědně, vždyť prezident je nejvyšší představitel státu, významně ovlivňuje atmosféru v zemi a reprezentuje nás v zahraničí. Od roku 1989 máme již nějaké zkušenosti, máme možnost srovnání. Věřím, že se občané správně rozhodnou, nenechají se zlákat prázdnými frázemi, nesplnitelnými sliby a ohromující falešnou reklamou.

Co se týká vhodného kandidáta, moc bych si přála, kdyby to byla žena. Pro mě přijatelnou je například Miroslava Němcová, přinejmenším proto, že nevím o žádném skandálu, ve kterém by hrála nějakou roli. A navíc má takové pěkné příjmení… Výborné by bylo, kdyby se kandidátem stal někdo z neziskového sektoru, například Šimon Pánek, nebyl by totiž svázán s žádnou politickou stranou. Třetí osobou, o které bych uvažovala, je expremiér Jan Fischer.

I když se podaří v přímé volbě zvolit, co by prezidenta, výraznou a slušnou osobnost, nesmíme si hlavně myslet, že on sám vše napraví a mávnutím ruky změní současné nedůvěryhodné politické klima. Možná, že právě alibismus a současná krize politického ovzduší byla příčinou schválení přímé volby prezidenta. Věřím, že čas ukáže, že to byl správný krok.“

Olga Mertlíková (56 let), Jaroměř, ředitelka Městského muzea v Jaroměři
„Je dobře, že návrh ústavní změny ve věci přímé volby prezidenta ČR, předložený ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, se opět dostal na pořad jednání zákonodárných sborů. Vřele vítám jeho konečné schválení Senátem. Intriky a kupčení provázející poslední volbu prezidenta v roce 2008 (prožívala jsem ji intenzivně v posteli se zabaleným krkem a fandila sympatickému Janu Švejnarovi) mne velmi znechutily. Přeji nám všem, aby z volebního klání vzešel vítěz, důvěryhodný a moudrý člověk, který bude důstojným reprezentantem naší země. Mými favority jsou pánové Jan Švejnar a Jan Fischer. Doufejme, že premiéra přímé volby českého prezidenta proběhne bez vážnějších problémů. Naši zákonodárci se ostatně mohou poučit ze zkušeností sousedních zemí. Tento volební systém používá dvanáct členských států EU.“

Přemysl Sochor (32 let), Broumov, správce Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově
„Na způsob volby hlavy státu nemám vyhraněný názor. Vzhledem ke skutečnosti, že předchozí dvě volby prezidenta provázelo nedůstojné chování politických stran i jednotlivých volitelů, vidím v přímé volbě lepší variantu. Na Pražském hradě bych rád viděl jako hlavu státu ženu. Z osobností uváděných v médiích bych volil kupříkladu paní Miroslavu Němcovou.

Zbyněk Mokrejš, ředitel Základní umělecké školy v Náchodě
"Přímá volba prezidenta je jedním z nástrojů demokratické společnosti. V některých zemích praktikována je a v některých ne. Každá země má své důvody, proč to tak má a je s tím spokojena. U nás asi spokojenost nebyla, proto nastává změna. Připadá mi to jako normální vývoj v naší společnosti. Třeba se za dalších 20 let situace a důvěra v zemi změní a budeme volat po změně ústavy znovu. Vhodný kandidát je určitě žhavou otázkou. Myslím, že za člověka by vždy měly promlouvat činy, proto doufám, že si lidé pamatují, jak pro naši zemi pracovali aktuálně zmiňovaní kandidáti. (sýk,reh)