Je třeba si uvědomit, že buď směřujeme do EU, nebo spíše do zemí na východ od našich hranic. Osobně mám pocit, že spíše někdy platí to druhé. Je to smutný obrázek naší společnosti. Cílené okrádání našich seniorů považuji za zcela skandální a dlouhodobě neudržitelné. Celá řada firem je zaměřená pouze na „okrádání” našich důchodců. Výhodné nabídky různých věcí jsou v konečném důsledky jednoznačně nevýhodné!

Naši starší spoluobčané dlouhou dobu pracovali, aby dnes dostali téměř směšný důchod. Možná by bylo vhodnější používat slovo renta. Ovšem na druhou stranu je si třeba uvědomit, že renta pohodlně zajišťuje svého příjemce, což v celé řadě těchto případů rozhodně neplatí! Současný průměrný důchod se pohybuje kolem deseti tisíc korun. Tato částka se rozhodně nedá považovat za slušné zajištění stáří. Je třeba vzít do úvahy náklady na bydlení, stravování, ošacení, léky a další dnes již běžné věci. Jako je například cestování, telefonování, internet a další vymoženosti dnešní doby. Pokud v jedné domácnosti žijí dva příjemci důchodu, tak se jim vede poměrně dobře, ale v opačném případě je situace poměrně složitá. Z jednoho důchodu se dnes dá poměrně těžko důstojně přežívat.

Každý z nás by si měl jednou za čas zkusit vzít do peněženky pouze sto korun, aby věděl jak je těžké z touto částkou uspokojit své denní potřeby. V této souvislosti si dovoluji upozornit, že celé řadě našich seniorů po zaplacení nákladů na bydlení ani ta pomyslná stokoruna na den nezůstane! Je to rozhodně smutný obrázek, ale perspektiva dnešních čtyřicátníků není o nic radostnější. Tolik skloňovaná důchodová reforma na tom rozhodně nic nezmění. Možná bude ještě hůře. Budoucí důchody budou spíše určité sociální dávky jako přilepšení na stáří. V této souvislosti si vzpomínám na slova své kamarádky, která říká „smrti se chci dožít zdravá, abych mohla pracovat”. Celé řadě budoucích „důchodců” totiž nic jiného nezbude. Na stáří se vůbec netěším.

Na základě shora uvedených myšlenek považuji různé nevýhodné podepisování smluv na předváděcích akcích za cílený zločin na našich seniorech. Podle mého názoru, nemohou dlouhodobě různé firmy parazitovat na určité nezkušenosti těchto lidí.
Každý z nás bude jednou starý … (Jan Králík)