Mgr. Lydia Baštecká (63 let), Náchod, ředitelka okresního archivu
„Po přečtení otázky mi vytanuly na mysli dvě velmi odlišné a zároveň v něčem si trochu podobné události. Začátkem roku obrovské škody a ztráty na lidských životech po zemětřesení a tsunami v Japonsku vyvolaly po celém světě projevy soucitu, solidarity a účinné pomoci. Na samém konci roku zemřel v České republice jediný člověk Václav Havel. A opět smutek a projevy soustrasti v celosvětovém měřítku. U nás však ještě něco víc. Tato smutná události dokázala u lidí znovu probudit ideály a emoce Listopadu 1989. Jistě nemohou vydržet věčně, ale všichni můžeme ve svém každodenním životě svým vlastním chováním dokazovat, že pravda a láska skutečně vítězí nad lží a nenávistí, že morálka a slušnost má v naší společnosti pevné místo. To je velká šance a velká naděje do nového roku.”

Karel Franze (44 let), Broumov, vedoucí Muzea Broumovska
„Tak to vidíte, já myslel, že premiérem je ještě furt ten Nečas. A vy řikáte, že nám vládnul nějakej Rok 2011? Toho jsem nestih ve funkci ani nezaregistrovat, tudíž ho nemůžu hodnotit. A teď teda zase, že ho „u žezla“ vystřídal Rok 2012? To je nějakej jeho příbuznej, nebo co? Ten bude určitě to samý, jen v bleděmodrým. Určitě zas jmenuje ministrem toho korupčníka Ledna a ten, sotva se v úřadě rozkouká, známe ho, aféra, bác ho, a už ho bude střídat profláklej kmotr Únor, kterej si nepovede líp, načež ho nahradí totálně neschopnej Březen… Ne, tady se dovopravdy nedá žít v týhle zemi; furt samá změna a porát dokola jak u blbejch.“


PhDr. Jiří UHLÍŘ (74 let), Jaroměř, spisovatel
„Pochvalu zaslouží město Jaroměř za vybudování protipovodňových zábran v blízkosti řeky Labe. Oceňuj také, že konečně došlo k vydání publikace Osobnosti Jaroměře. Kritiku bych směroval k těm, kteří by měli pečovat o vynikající vojenskou památku pevnost Josefov která žalostně chátrá. Nelíbil se mi příliš pompézní pohřeb bývalého prezidenta ČR Václava Havla a prezentace třídenního státního smutku ve sdělovacích prostředcích. Pan Havel ve své skromnosti by jistě toto neschvaloval.”


P. Marian Lewicki (54 let), Police nad Metují, kněz, administrátor farnosti
„Rok 2011 nepatřil k těm nejlepším. Pořad jsme slyšeli jedno slovo krize. Pak už nám to zevšednělo. Přinesl jaro svobody v Africe. Problémy v eurozóně. Hodně věcí se povedlo. Z jiných jsme byli zklamaní. Zemřel Václav Havel, ale zas se někdo narodil. Sčítal se lid. Co nám přinese ten nový?
Dnes těžko posuzovat. Mám naději, že budeme pokračovat v solidaritě z jinými, zvlaště chudými a potřebnými. Přejme si dost lásky a trpělivosti. Mějme se rádi.”

A za co vy byste lz loňského roku vyzdvihli a co zkritizovali? Pište nám své názory na adresu: regina.hellova@denik.cz.