VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Minulý rok a mrtví racci u Rozkoše

Náchodsko - Velkou pozornost v minulém roce vzbudila ve východních Čechách ptačí chřipka. Tato nebezpečná choroba opeřenců si vyžádala zvýšená hygienická opatření. Znepokojení proto způsobil nález desítek mrtvých racků na přehradní nádrži Rozkoš u České Skalice.

7.5.2008
SDÍLEJ:

Na Rozkoši v minulosti odlklízeli uhynulé racky.Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Ve středu 27. června minulého roku krátce po patnácté hodině bylo na linku 112 ohlášeno větší množství mrtvých racků ležících na dělící hrázi nádrže Rozkoš. Na místo hned vyjeli muži z hasičského sboru Královéhradeckého kraje, kteří okamžitě začali hráz od uhynulých ptáků čistit. Během necelých dvou hodin trojice hasičů oblečených do ochranných kombinéz, rukavic a dýchycích přístrojů naplnila mrtvými těly racků pět černých igelitových pytlů. Podle odhadu mohlo jít o necelou stovku kusů. V drtivé většině případů šlo ale o stará torza ptáků, pouze asi v šesti případech hasiči posbírali čerstvě uhynulé racky, kteří putovali na veterinární správu k expertize. Tam byli ptáci prozkoumáni, jestli jejich úhyn nemá souvislost s ptačí chřipkou. To se však nepotrvrdilo. Stejnou akci na Rozkoši zažili již před dvěma lety, kdy rovněž v souvislosti s ptačí chřipkou byli hasiči zalarmováni k podobnému případu. Tehdy šlo o třicítku mrtvých racků; přítomnost nebezpečného viru se u nich ale nevyskytla.


Pozornost letos v okrese Náchod také vzbudil problém v souvislosti se zvířecí nákazou – varroázou včel. Tato nebezpečná nákaza způsobená roztočem Varroa destructor napadá včelí plod. Pokud není včelstvo léčeno účinnými prostředky, způsobuje roztoč jeho úhyn.


Zatímco v jiných okresech mají s roztočem značné problémy, hynou včelstva a je to také pohroma pro ovocnáře, v náchodském regionu je v tomto ohledu situace příznivá. Jak nám sdělil včelař Rudolf Zábraha z České Skalice, vloni byl nasazen do úlů lék zvaný Gabon, který je dobrou prevencí proti varroáze. „Podařilo se nám to podchytit. Lék včely roznášejí po úle, ten se dostane k roztoči a zničí ho. Ztráty včel jsou minimální a je to dobrá zpráva také pro zahrádkáře a sadaře,“ uvedl Zábraha.


Blanka Karešová, ředitelka Krajské veterinární správy pro Královéhradecký kraj, vydala nařízení mimořádných veterinárních opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy katarální horečky ovcí. Jde o nákazu přežvýkavců, která se šíří prostřednictvím hmyzích přenašečů – tiplíků. Charakteristickým příznakem nemoci v pokročilém stádiu je jazyk modrofialové barvy. Na Náchodsku naštěstí k výskytu této nákazy nedošlo. Nicméně v Německu, kde se horečka objevila, bylo vymezeno uzavřené pásmo o poloměru 150 kilometrů kolem ohniska nákazy, které v sobě zahrnuje i území všech okresů Královéhradeckého kraje.


Na východě Čech, podle zpráv z února letošního roku. se rozšířila nemoc zvaná brucelóza, kterou přenášejí zajíci. Nákaza je infekční i pro ostatní zvířata a dokonce se může přenést na člověka. Nejčastěji se mohou lidé nakazit při neopatrné manipulaci s nemocnými ulovenými či uhynulými zajíci. V ochranném pásmu vyhlášeném hygieniky se ocitlo bezmála sto obcí, z toho jedenáct na Náchodsku. Ochranné pásmo do pěti kilometrů od ohnisek bylo rozšířeno. V náchodském okrese byla tato choroba potvrzena u zajíce uhynulého po odchytu v Jasenné na Jaroměřsku. Krajská hygienická stanice od začátku letošního roku nezaznamenala u člověka žádnou nákazu kterékoliv z forem brucelózy. Nemoc je naštěstí léčitelná.

Autor: Hynek Šnajdar

7.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení