Ve středu 27. června minulého roku krátce po patnácté hodině bylo na linku 112 ohlášeno větší množství mrtvých racků ležících na dělící hrázi nádrže Rozkoš. Na místo hned vyjeli muži z hasičského sboru Královéhradeckého kraje, kteří okamžitě začali hráz od uhynulých ptáků čistit. Během necelých dvou hodin trojice hasičů oblečených do ochranných kombinéz, rukavic a dýchycích přístrojů naplnila mrtvými těly racků pět černých igelitových pytlů. Podle odhadu mohlo jít o necelou stovku kusů. V drtivé většině případů šlo ale o stará torza ptáků, pouze asi v šesti případech hasiči posbírali čerstvě uhynulé racky, kteří putovali na veterinární správu k expertize. Tam byli ptáci prozkoumáni, jestli jejich úhyn nemá souvislost s ptačí chřipkou. To se však nepotrvrdilo. Stejnou akci na Rozkoši zažili již před dvěma lety, kdy rovněž v souvislosti s ptačí chřipkou byli hasiči zalarmováni k podobnému případu. Tehdy šlo o třicítku mrtvých racků; přítomnost nebezpečného viru se u nich ale nevyskytla.


Pozornost letos v okrese Náchod také vzbudil problém v souvislosti se zvířecí nákazou – varroázou včel. Tato nebezpečná nákaza způsobená roztočem Varroa destructor napadá včelí plod. Pokud není včelstvo léčeno účinnými prostředky, způsobuje roztoč jeho úhyn.


Zatímco v jiných okresech mají s roztočem značné problémy, hynou včelstva a je to také pohroma pro ovocnáře, v náchodském regionu je v tomto ohledu situace příznivá. Jak nám sdělil včelař Rudolf Zábraha z České Skalice, vloni byl nasazen do úlů lék zvaný Gabon, který je dobrou prevencí proti varroáze. „Podařilo se nám to podchytit. Lék včely roznášejí po úle, ten se dostane k roztoči a zničí ho. Ztráty včel jsou minimální a je to dobrá zpráva také pro zahrádkáře a sadaře,“ uvedl Zábraha.


Blanka Karešová, ředitelka Krajské veterinární správy pro Královéhradecký kraj, vydala nařízení mimořádných veterinárních opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy katarální horečky ovcí. Jde o nákazu přežvýkavců, která se šíří prostřednictvím hmyzích přenašečů – tiplíků. Charakteristickým příznakem nemoci v pokročilém stádiu je jazyk modrofialové barvy. Na Náchodsku naštěstí k výskytu této nákazy nedošlo. Nicméně v Německu, kde se horečka objevila, bylo vymezeno uzavřené pásmo o poloměru 150 kilometrů kolem ohniska nákazy, které v sobě zahrnuje i území všech okresů Královéhradeckého kraje.


Na východě Čech, podle zpráv z února letošního roku. se rozšířila nemoc zvaná brucelóza, kterou přenášejí zajíci. Nákaza je infekční i pro ostatní zvířata a dokonce se může přenést na člověka. Nejčastěji se mohou lidé nakazit při neopatrné manipulaci s nemocnými ulovenými či uhynulými zajíci. V ochranném pásmu vyhlášeném hygieniky se ocitlo bezmála sto obcí, z toho jedenáct na Náchodsku. Ochranné pásmo do pěti kilometrů od ohnisek bylo rozšířeno. V náchodském okrese byla tato choroba potvrzena u zajíce uhynulého po odchytu v Jasenné na Jaroměřsku. Krajská hygienická stanice od začátku letošního roku nezaznamenala u člověka žádnou nákazu kterékoliv z forem brucelózy. Nemoc je naštěstí léčitelná.