VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radní Aleš Cabicar by změnu zákona uvítal

Náchod - V souvislosti s připravovaným zákonem o rozpočtovém určení daní (RUD) by mohl rozpočet města posílit v příjmové části každoročně až o 24 milionů korun. Na současný stav projednávání jsme se zeptali náchodského radního za TOP 09 Aleše Cabicara.

9.11.2011
SDÍLEJ:

Aleš Cabicar.Foto: Archiv

Co si pod rozpočtovým určení daní máme představit? Není to jenom fiktivní hra čísel?
Vůbec ne. Zjednodušeně lze říci, že každý obecní rozpočet včetně rozpočtu města Náchoda je tvořen na příjmové části daňovými výnosy a to přímými daněni (např. daň z nemovitosti) a sdílenými daněmi (např. DPH, či Spotřební daň), která je administrována celorepublikově a jistá část v poměru k velikosti obce je tímto zákonem přiznána té či oné obci, zakomponována na straně příjmu v obecním rozpočtu. A zde je zakopán pes. Velká města jako např. Praha, Ostrava, Brno mají tuto část nepoměrně vyšší, než obce či města jako Náchod.

Kdo a proč tedy tuto změnu zákona o rozpočtovém určení daní navrhl?
V současnosti je na vládě projednáváno několik návrhů, jeden ze strany našich poslanců /TOP 09 a STAN/ a druhý ze strany ODS. My si logicky stojíme za svým návrhem, který v projekci pro město Náchod by znamenal až 24 milionů korun navíc každý rok, samozřejmě v závislosti na celkové kondici ekonomiky.

Jsou poslanci za TOP 09 ve svém snažení osamoceni nebo již máte nějakou podporu od ostatních parlamentních stran?
Naši poslanci za Královéhradecký kraj - Leoš Heger, Jiří Oliva a Josef Cogan - jistě snad nebudou ve svých snahách osamoceni. Koneckonců i ODS má z Náchoda dva poslance a KSČM jednoho, a tedy z prosté logiky věci vyplývá, že i tito poslanci se snad k našemu návrhu přikloní. Vždyť nejde o nic méně než o odstranění nerovného přístupu k samosprávám a hlavně o další prostředky pro Náchod a další města a obce. Ale uvidíme, jak se celé projednávání podaří posunout vpřed.

Závěrem mi dovolte ještě jeden postřeh. Jedná se o ukázkový knižní příklad toho, jak je důležité z našeho pohledu zastupitelů města Náchoda být součástí parlamentní politické strany, navíc vládní koalice, kdy přínos tohoto kroku pro Náchod by byl neoddiskutovatelný.”

9.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení