Z vojenské polní kuchyně stoupá pára a v horké vodě se vaří ovar. Hbité ruce pětice řezníků v pepitech a neodmyslitelných zmijovkách kmitají radost pohledět - jeden kostí, další míchá ve vaničce dílo a třetí zkušeným grifem dlaně plní střeva a další budoucí jaternice špejluje. I když podle křesťanského kalendáře je již v plném proudu postní doba, tak současná ateisticky laděná společnost na tato nepsaná pravidla příliš nehledí. Proto se na dvoře továrny na salámy za velkého zájmu mohly konat vepřové hody.

Zabíjačka je jedna z nejtradičnějších událostí, kterou si snad lze představit.Pro rodinu to je svátek, na který se ti starší těší a mladší bývají otrávení. Ale i oni za pár let dozrají k poznání, že to je zážitek sledovat řezníka při práci.

Dětské dopravní hřiště v Náchodě - Bělovsi se v sobotu 19. března opět otevřelo po zimní pauze.
FOTO: Slunce vytáhlo děti i rodiče na dopravní hřiště. Po zimě je opět otevřené

Bohužel domácích zabíjaček prudce ubývá. Klesají stavy prasat a hlavně je nedostatek řezníků, kteří by o toto tradiční řemeslo měli zájem. Doufat v nějaký zvrat je asi naivní. Lze si jen přát, aby jedno z nejstarších a historicky nejvíce ceněných řemesel nevymřelo po meči a my se nedočkali doby, kdy by jitrnici nebo jelito produkovaly 3D tiskárny.