VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři červené kontrolky

Východní Čechy -Šetřit se má. Dokonce musí. Ale ne na nesprávném místě. Neřku-li tam, kde by to do budoucna mohlo být podstatně dražší nebo dokonce s sebou přinášet rizika ohrožení zdraví či snad i životu lidí.

19.8.2011
SDÍLEJ:

Lanovka na Sněžku.Foto: DENÍK

 Představte si takovou lanovku. Třeba na Sněžku.

 Je správné, že výběrové řízení na výstavbu takového zařízení bylo dlouhé a složité. Dokonce se muselo opakovat, protože v prvním kole nebyla naplněna litera zákona. Podruhé už se to povedlo a obec Pec pod Sněžkou mohla podepsat smlouvy s vítězem soutěže. Jenže už tady se nám rozbliká první červená kontrolka. Vítězná firma, resp. firmy, podaly projekt, který je o třicet miliónů lacinější než ty, které podaly společnosti na druhém a třetím místě. Podle názorů nezávislých odborníků není možné za vítězem nabízenou cenu lanovku v parametrech zadávací dokumentace realizovat.

 Sloupy lanovky by se měly stavět pomocí vrtulníku. Snést z horního úseku lanovky na 600 tun materiálu a naopak nahoru dopravit 800 tun na stavbu osmnácti sloupů předpokládá 480 až 500 vzletů vrtulníku. Dolní úsek předpokládá snesení 1.200 tun dolu 2.500 tun nahoru. To je dalších 1.850 až 1.900 letů vrtulníku. Při skromném odhadu si tato doprava vyžádá náklady kolem 60 miliónů korun. K tomu přičtěme dopravu auty do mezistanice (projekt nepředpokládá výstavbu pracovní lanovky).

 Dnešní vítěz už v projektu pro první kolo navrhoval podstatné snížení počtu sloupů. Je pravda, že realizoval už mnoho staveb po celé Evropě, ale projektant lanovky na Sněžku asi dobře věděl, proč je zde nutný počet, který se objevil v zadávací dokumentaci. Je to určitě o minimalizaci rizika havárie, ale také o životnosti celé stavby, potřebě servisování atd.

 A pak je tady druhá rozblikaná červená kontrolka. Evropská unie na výstavbu lanovky přislíbila dotaci zvící velikosti 230 miliónů korun. Pokud se však nedodrží podmínky veřejné soutěže, hrozí Peci pod Sněžkou nejen vrácení dotace, ale i pokuta, která může dosáhnout dalších až 230 milionů. S podobnými problémy už v Česku zápasí některé jiné subjekty. Stačí připomenout Krajskou zdravotní a.s. nebo pardubický Technopark.

 V neposlední řadě je tu i třetí červeně blikající kontrolka s nadpisem vícenáklady. Jejich „oprávněnost“ se dá zdůvodnit při rozestavěné stavbě za stovky miliónů poměrně snadno.

 Takže vítězná firma bude nakonec vystavovat účet třeba i vyšší než společnosti, které svůj rozpočet předkládaly jako objektivní.
 Ano, šetřit se má. Ale ne podle zásady: ať to stojí, co to stojí.
Kamil Blecha, publicista

19.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení