Když se v Hradci před rokem někteří mlsní místní otrávili kebabem, turecké bistro zavřelo ještě dřív než policie uzavřela případ a hygienici přišli s důkazy, že to bylo kvůli hnisu za kuchtíkovými neočištěnými nehty. Nečekalo se na vyřešení celého případu, jak na to má podle premiéra teď počkat celé Česko. Ostatně, kdo by se cpal svačinou od kuchaře s podezřelými hygienickými návyky?

V politice musí presumpce viny fungovat ještě přísněji. V té české to tak donedávna obvykle chodilo: prostě politik jen trochu zašpiněný nevěrohodností musel z hrušky dolů. Vzpomínám si na už pradávný případ místního vicehejtmana Plasse, kterého policisté zastavili po ránu se zbytkovým alkoholem v krvi. Novinářům nic netajil, přestupek nezlehčoval a krajským zastupitelům nabídl okamžitě svou funkci k dispozici. Celý případ mu dodal, nikoli paradoxně, na vážnosti. Zachoval se jako chlap.

Současný premiér se tak nechová a ani na pikosekundu o tom prý ani neuvažuje. Lidé v pětačtyřiceti východočeských městech mu v úterý připomněli, že by o tom uvažovat měl.

Protože dokud mu nedojde, že i podezření, že za jeho nehty zůstává špína, na kterou nás upozorňují už i instituce mimo českou politiku, bude jako jed otravovat zdraví české demokracie a šířit ho českou společností dál. A nijak to nepopírá ani to, že lidé se silnějším žaludkem u jeho stánku dál přes tohle riziko jeho kebab nakupují. I proto mají letošní protesty smysl a na rozdíl od chování premiéra připomínají, že nepsaná pravidla české demokracie stále ještě žijí.