Pravda, od té doby uplynulo mnoho let a většina indiánských kmenů byla vyhlazena americkou armádou či sprostě okradena americkou vládou. Americká zahraniční politika současnosti má hluboké kořeny ve své nedávné historii.

Dneska Indiáni bloudí v rezervacích a přemýšlí, kde zapomněli svoji vykopanou válečnou sekeru, neboť ďábelská voda bílého muže těmto kdysi hrdým válečníkům amerického kontinentu dočista omámila mysl.

Západ USA je nádherný a bohatý na přírodní krásy, které v mnoha případech lze spatřit pouze v těchto zeměpisných šířkách, jako například sekvojové lesy. Tyto majestátní stromy se šiškami o velikosti lidského předloktí a svým stářím až několik tisíc let představují mrakodrapy přírody, v jejichž stínu si teprve člověk uvědomí svoji nesmělost. Naopak pohledem na Grand Canyon, nad jehož horizontem lze sledovat narození, dospělost i smrt boha Slunce, si spousta lidí uvědomí, že jejich život je pouhé zrnko písku v Mohavské poušti. Když má člověk štěstí a není právě v blízkosti upištěných teenagerů, tak může na obloze spatřit Kondora, kterých je v této oblasti jen několik desítek kusů. Uprostřed všech těchto přírodních krás leží město gamblingu a neřesti – Las Vegas. Prostitutky, alkohol a jednoruký bandita, to jsou atributy města, ve kterém gangster Bugsy Siegel viděl realizaci svého velkého snu, který ho nakonec stál i život a kde americká vláda vybudovala v době Velké deprese 30. let „hladovou zeď" v podobě Hooverovy přehrady. Nutno podotknout, že tuto stavbu by jistě obdivovali i egyptští stavitelé pyramid.

O několik stovek mil na sever od Las Vegas je Yellowstonský park, kde asi ještě stále řádí Méďa Béďa a odtud se pak dá snadno dostat do města na pobřeží Pacifického oceánu se známou věznicí Alcatraz a ještě známějším Golden Gate Bridge.

Filip Šorf, Choltice, t. č. Massachusetts, USA