K vážné dopravní nehodě vyjeli ve čtvrtek 24. července 2008 profesionální hasiči, záchranná služba a policie z Hradce Králové a Jaroměře.


POPIS NEHODY

Na hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Jaroměří se u obce Holohlavy před půl osmou ráno srazila dvě osobní vozidla, dodávka a nákladní vozidlo s přívěsem převážející cement.

Řidič osobního vozidla Volvo, jedoucí ve směru na Hradec Králové, z dosud nejasných příčin vjel do protisměru, kde se bočně střetl s protijedoucím nákladním vozidlem DAF s přívěsem.

Volvo ještě následně narazilo do osobního vozidla Nissan Almera, které skončilo v příkopu.

Řidič kamionu po bočním nárazu vjel do protisměru, kde se čelně střetl s dodávkou Fiat.

Těžce zraněný řidič dodávky zůstal ve vraku kabiny zaklíněn. Hasiči jej museli vyprostit zadní částí vozidla za pomocí speciálního hydraulického zařízení. Ve spolupráci se záchrannou službou zraněného řidiče zhruba 45 minut resuscitovali, ale bohužel se nepodařilo obnovit základní životní funkce.
Řidič dodávky na místě zemřel, nikdo z dalších účastníků nehody nebyl zraněn.

Při srážce došlo k poškození nádrží u kamionu a úniku nafty. Záchranáři nejprve museli do náhradních cisteren přečerpat naftu a poté i cement.

Silnice Hradec Králové – Jaroměř je neprůjezdná, v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Objízdná trasa vede přes Smiřice.

Podle aktuálních informací z místa činu jednoho z účastníků nehody pronásleduje policie. „Muž se od bouračky rozběhl směrem do polí, policisté po něm nyní pátrají,“ uvedl dobře informovaný zdroj.

Mezi účastníky má být i bývalý pardubický hokejista a současný asistent trenéra Ladislav Lubina. Právě on má být mužem, který po havárii utekl před policií do polí.

„S největší pravděpodobností se jedná o Ladislava Lubinu. V havarovaném voze, ze kterého řidič odešel, jsme našli jeho hokejovou výstroj a nějaké doklady. Ale stoprocentně si budeme jistí, až ho najdeme. Vše nasvědčuje tomu, že byl viníkem. Ale vyšetřování pokračuje. Totožnost mrtvého muže zatím neznáme,“ uvedl náměstek ředitele hradecké policie Josef Macháček.

Policisté okamžitě povolali do akce desítky lidí.

„Nasadili jsme také psovody, ale pátrání je zatím marné,“ hlásil po několika hodinách Macháček.

Do hledání se zapojil také generální manažer hokejového týmu HC Moeller Pardubice Zbyněk Kusý.

Objevují se první neoficiální informace o totožnosti mrtvého muže z rozbité dodávky. Je jím údajně stejnojmenný otec bývalého fotbalového reprezentanta a také hráče hradeckého klubu Vratislava Lokvence.

Asistent trenéra hokejového mužstva HC Moeller Pardubice Ladislav Lubina, kterého policie hledala v souvislosti se čtvrteční tragickou nehodou u Trotiny na Hradecku, se sám přihlásil na obvodním oddělení ve Dvoře Králové nad Labem. „Lubina přišel o půl druhé. Podstoupil dechovou zkoušku na zjištění alkoholu, která byla negativní. Teď ho převážíme do Hradce k výslechu,“ uvedl mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza.

Obětí byl otec známého fotbalisty Vratislava Lokvence. Deníku Sport to potvrdil sám hráč, který opustil mužstvo a ze soustředění v Rakousku míří domů.


Lubinu naháněli po poli psi a také generální manažer

Hradec Králové - Utekl od hromadné nehody, při které zemřel nevinný člověk. To je nálepka, které se zřejmě do konce života nezbaví bývalý hokejový reprezentant Ladislav Lubina.

„Těžko říct, jestli byl v šoku, nebo odešel z jiných důvodů. Takových případů jsme tady měli víc,“ řekl náměstek ředitele hradecké policie Josef Macháček.

Policisté povolali do akce desítky lidí. V terénu se zapotili lidé z dopravního inspektorátu, pořádkové služby i kriminalisté. Po Lubinovi, který odešel po karambolu do polí, se však slehla zem. „Nasadili jsme psovody, ale zatím ho nemáme,“ hlásil po několika hodinách Macháček.

Do hledání se zapojil také generální manažer hokejového týmu HC Moeller Pardubice Zbyněk Kusý. „Je to pro náš klub tragická událost. Už teď je jasné, že to bude znamenat určité komplikace. Když jsme dostali zprávu kolem půl osmé, hned jsem jel na místo nehody a pomáhal jsem Láďu hledat,“ řekl Kusý.

Před polednem vydaly agentury zprávu, že Lubinu zadržela policie v Pardubicích. Byl to však planý poplach. Šlo o jiného řidiče, který také utekl od nehody. Lubina se nakonec sám policii přihlásil šest hodin po nehodě ve Dvoře Králové nad Labem, odkud putoval do Hradce na výslech.

„Vyšetřovatelům řekl, že řídil volvo, které stálo na začátku té nehody. Pokud bude obviněn z trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti, hrozí mu šest měsíců až pět let vězení,“ uvedla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Do protokolu Ladislav Lubina přiznal, že šlo o jeho chybu. „Neusnul, ale hledal něco v autě a na chvíli se nedíval před sebe. Ani neví, jak se dostal do protisměru. Pak následoval náraz,“ řekl vyšetřovatel Milan Pavliš, který ho vyslýchal.

Podle policisty Lubina neodešel z místa činu hned, ale snažil se pomáhat zraněným.

„O neposkytnutí pomoci nemůže být řeč. Až když spatřil tu dodávku, byl úplně v šoku. Navíc tam byla spousta lidí, kteří mu nadávali. Vypověděl, že si chtěl sáhnout na život. Proto odešel,“ dodal vyšetřovatel Milan Pavliš.

Po výslechu ho policisté pustili domů. „Nesmírně lituji toho, co se stalo. Bohužel, už to nejde vzít zpátky,“ řekl novinářům před stanicí policie.


OBĚŤ NEHODY

Vratislav Lokvenc senior
narozen: listopad 1946
zemřel: 24. 7. 2008
- otec bývalého fotbalového reprezentanta Vratislava Lokvence, který za národní tým nastoupil v 74 zápasech, otec dcery Jeanetty, kterou přivedl ke sportovní gymnastice i atletice
- aktivní kariéra: odchovanec FK Náchod-Deštné, jako dorostenec zde hrál druhou ligu už v šedesátých letech, 1965/1967: Dukla Tábor, 1967 – 1970: Ústí nad Labem (druhá liga), 1971-1981: FK Náchod Deštné, 1981-1986: Dvůr Králové nad Labem, kde byl i hrajícím trenérem
- trenérská kariéra: Dvůr Králové nad Labem, Červený Kostelec, Česká Skalice, Předměřice nad Labem (divize)


ZŘEJMÝ VINÍK

Ladislav Lubina se narodil 11. února 1967 ve Dvoře Králové nad Labem. Většinu hokejové kariéry strávil v Pardubicích. Působil také v Dukle Jihlava a v Třinci. Reprezentoval Česko i Československo. Hrál na mistrovství světa v letech 1990, 1991, 1992 a 1998, na Kanadském poháru v roce 1987 a získal bronzovou medaili na olympijských hrách v roce 1992.


Ladislav Lubina měl během kariéry problémy s alkoholem. Před několika lety zavinil dopravní nehodu, která se odehrála v Pardubicích na křižovatce Na Drážce. Tehdy svým vozidlem přerazil sloup u křižovatky a svůj vůz totálně zničil. Další incident se stal v době, kdy hokejista hostoval v Jihlavě. Při návratu domů „zrušil“ octavii.


Lubinovi hrozí až desetiletý trest

Východní Čechy – „Jak nakonec bude soud celou nehodu posuzovat teď nelze přesně určit. Vše záleží hlavně na znaleckých posudcích a shromážděných důkazech,“ shodují se oslovení právní experti.

Podle námi oslovených odborníků se dopředu dá říci, že mu hrozí obvinění ze tří trestných činů.
V první řadě podle paragrafu 201 – ohrožení pod vlivem návykové látky. Zde je ale kvůli několikahodinovému prodlení po nehodě, kdy byl Lubina nezvěstný, mizivá šance dokázat, že dopravní nehodu způsobil právě pod vlivem alkoholu.

Dále připadá v úvahu paragraf 208 – neposkytnutí první pomoci, jako základní povinnost účastníka dopravní nehody. Za tento prohřešek hrozí dotyčnému až tříletý trest. Zde je Lubinova vina kvůli jeho útěku již prokazatelnější.

Hlavní zájem státního zástupce ale bude zřejmě směřovat k paragrafu 224 ve třetím odstavci. Jedná se o ublížení na zdraví způsobené hrubou nedbalostí. Zde je maximální trestní sazba odnětí svobody až na deset let.

Podle oslovených právníků je běžnou praxí to, že se obviněnému dokazují zároveň všechna sdělená obvinění. Z prokázaných činů se pak vybere nejvyšší možný trest. Lubinovi u soudu zřejmě příliš nepomůže jeho minulost, kdy se již stal účastníkem dopravní nehody pod vlivem alkoholu.