Denně policisté Královéhradeckého a Pardubického kraje vyjíždějí ke dvěma i třem dopravním nehodám, u nichž by vůbec nemuseli asistovat. Přestože již dva roky mají řidiči možnost si některé kolize vyřídit sami mezi sebou, stále se najdou tací, kteří raději muže zákona přivolají.

„Řidiči již tuto možnost využívají častěji než dřív. O tom také svědčí statistické údaje, kdy vloni v prvním čtvrtletí policisté vyjížděli k 438 takovým nehodám, letos jen k 271,“ uvedl Josef Pavel, vrchní komisař z dopravního odboru policie Královéhradeckého kraje. V sousedním Pardubickém kraji už situace tak růžová není. Počet nehod, jež mohli účastníci vyřešit mezi sebou, sice oproti loňskému roku klesl, ale nijak výrazně – ze 193 na 163 nehod.

„Nelze však přímo tvrdit, že by se jednalo o zbytečné výjezdy. Policie je stále službou pro veřejnost a k projednávání přestupků jsme zmocněni zákonem,“ objasnila mluvčí Krajského ředitelství policie Pardubického kraje Markéta Janovská.

I tak policisté i odborníci připouštějí, že by energie a peníze vynaložené na tyto výjezdy mohly být využity jinde. „Důvody, proč řidiči raději policii zavolají, bývají různé. Nejčastěji to bývá neochota se na místě dohodnout na zavinění nehody, nebo šoféři nedokážou odhadnout výši škody,“ upřesnila Janovská. Josef Pavel z Krajského ředitelství Královéhradeckého kraje mluvčí ještě doplňuje: „Řidiči nás volají i proto, že mají již špatnou zkušenost z minulosti s přístupem druhého účastníka nehody a nenahlášením obdobné události na pojišťovnu, nebo důvodem jsou i v neposlední řadě nepříjemné zkušenosti s přístupem některé pojišťovny při likvidaci škody“.

Přitom jsou podmínky, kdy řidič policii volat nemusí, jednoduché. Takto může řidič jednat, pokud při dopravní nehodě nedojde ke zranění, škoda na autě nepřesáhne sto tisíc, účastníci nehody mohou sami obnovit provoz a nedojde k poškození majetku třetí osoby. Pak už stačí se jen dohodnout na zavinění nehody a vyplnit formulář, který je součástí povinné výbavy. Viník nehody pak tuto událost nahlásí pojišťovně, tam kde má sjednané povinné ručení a druhý účastník uplatní škodu.

POČTY KOLIZÍ, K NIMŽ NEMUSELA POLICIE VYJÍŽDĚT

Královéhradecký kraj

leden až březen 2011 271
leden až březen 2010 438

Pardubický kraj
leden až březen 2011 163
leden až březen 2010 193

Jenže dohodnout se na zavinění nehody je právě ten nejtvrdší oříšek a kámen úrazu. „Já osobně bych radši zavolal policii. Vím, že ta možnost existuje, ale strachovat se, jestli mi pojišťovna vyplatí peníze nebo ne, a navíc se s tím druhým dohadovat o zavinění. To mi za to nestojí. A policii si platím z daní,“ říká třiatřicetiletý Martin Kosina.

Řidiči tak často zavolají hlídku jen pro jistotu, což potvrzují i sami policisté. „Je pravdou, že toto bývá také jedním z důvodů,“ potvrdila Markéta Janovská.

Kdy je možné vyřešit nehodu mezi sebou

Dopravní nehoda, k níž není třeba zavolat policii a mohou ji vyřešit účastníci mezi sebou, musí splňovat několik požadavků:

- Škoda na vozidle nebo na některé z přepravovaných věcí nepřesahuje 100 tisíc korun.

- Nedošlo ke škodám na majetku třetí osoby, vyjma osoby, která je účastníkem nehody – majetkem třetí osoby se rozumí například poražený sloup veřejného osvětlení, plot či nabouraný dům a podobně.

- Nikdo nebyl zraněn ani usmrcen.

- Nesmí být ohrožena plynulost provozu.

Účastníci takové dopravní nehody jsou povinní spolu sepsat záznam o dopravní nehodě. Nejjednodušší je vyplnit již předtištěný euroformulář. Ten následně podepíší a předají pojišťovně. Tento záznam musí obsahovat identifikaci místa a času dopravní nehody, jejích účastníků a vozidel, její příčiny, průběh a následky. Největším úskalím bývá shodnout se na viníkovi dopravní nehody.