Chlapec byl po prvotním ošetření ve stabilizovaném stavu letecky dopraven do FN Hradec Králové a podle dostupných informací je v pořádku a mimo ohrožení života.

Uštknutí hadem nahlásila chlapcova matka, která však plaza neviděla. Zřejmě se však jednalo o zmiji obecnou. Podobné případy jsou podle ochránců přírody ale velmi vzácné, protože zmije před útokem dávají přednost útěku. Kousnou jen, když se cítí ohrožené.

Prevencí pro turisty je podle Státního zdravotního ústavu vhodné oblečení – dlouhé kalhoty a pevná kotníková obuv. Nesahat do děr, kam není vidět, a nesedat si na předem nezkontrolovaná místa. Zmije je schopná uštknout na polovinu délky těla – bezpečná vzdálenost od hada je více než 2 metry.

Výtvarník František Hodonský patří dlouhá léta mezi nejuznávanější výtvarníky současnosti. Ve své práci často hledá možnost vyjádření i v grafice. Postupně takto vznikla dlouhá řada grafik-dřevořezů.
Výtvarník František Hodonský tiskne pomocí kamene a zvířecí kosti

Zmijí kousnutí je poznatelné podle dvou malých ranek, které posléze získají nafialovělý lem. Pokud je v rance jed, dochází k otoku s centrálním bledým místem. Mohou se však objevit i komplikace, jako je výrazný otok a dechové potíže a také infekce v ráně. „Člověk má po uštknutí často pocit na zvracení, potí se, má zvýšenou teplotu, žízeň, bolesti břicha a průjem, u oslabených jedinců a zejména alergiků může dojít až k anafylaktickému šoku,“ informovala Deník lékařka Miriam Gredová, podle níž v takovém případě dochází k rychlému poklesu tlaku se zrychleným tepem a poruchou vědomí. Tělo zdravého člověka se dokáže s lehkými celkovými příznaky vypořádat během několika dní. Pokud ale dojde k šoku, je potřeba jednat ihned.

Jak postupovat při uštknutí zmijí

U uštknutého člověka je vhodné znehybnit končetinu, aby svalová činnost zbytečně nezvyšovala vstřebávání jedu do krve. Vhodná je volnější bandáž končetiny k tělu a znehybnění pacienta. Chladný obklad zpomalí vstřebávání jedu a zmírní otok. Pokud máte k dispozici dezinfekci a sterilní překrytí na místo kousnutí, použijte je. Ránu nerozřezávejte, nevypalujte, nevyplachujte ani nevysávejte.