VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajští řidiči méně pijí, ale více bourají

Královéhradecko - Důsledkem alkoholu za volantem vyhasly v loňském roce na krajských silnicích dva lidské životy.

22.2.2018
SDÍLEJ:

Smrtelná havárie dodávky u Kostelecké Lhoty.Foto: Policie ČR

Alkohol je lidmi považován za tvůrce dobré nálady, jeho konzumace patří ke společenskému životu. Na silnici ovšem rozhodně nepatří. Tuto poučku si už asi uvědomují i řidiči na Královéhradecku. V regionu pod Krkonošemi a Orlickými horami za poslední dva roky sice došlo k nárůstu dopravních nehod, ale také k poklesu karambolů, u nichž hrál hlavní roli alkohol. Zatímco v roce 2016 byl u 4747 případů bouraček zjištěn alkohol u 247 šoférů, tak minulých dvanáct měsíců „nadýchalo“ po nehodě „jen“ 233 řidičů. Oproti roku 2016 se také snížila celková úmrtnost na silnicích. V roce 2016 vyhaslo na krajských silnicích celkem 33 životů. V roce loňském 24.

Ne všechny loňské nehody, kde hrál roli alkohol, se však obešly jen s pochroumanými plechy a ztrátou řidičského průkazu. Šest nehod skončilo pro jejich účastníky těžkým zraněním a dvě přinesly i ztrátu na lidských životech.

Dodávka smrti

První se odehrála na konci srpna na Náchodsku, kde přišel o život pětadvacetiletý muž. „K nehodě došlo 19. Srpna ráno, kdy pětadvacetiletý řidič dodávky nezvládl v náchodské části Pavlišov průjezd pravotočivou zatáčkou, vyjel mimo vozovku na zahradu domu, kde skončil na střeše,“ uvedla k nehodě policejní mluvčí Jan Čížkovský s tím, že muž, kterému byla posléze v krvi naměřena hodnota převyšující 1,5 promile alkoholu, na místě zemřel.

Jeho o čtyři roky starší spolujezdkyně skončila s těžkým poraněním v hradecké fakultní nemocnici. Alkohol hrál podstatnou roli i u další silniční tragédie. Tentokrát k ní došlo v polovině října na Rychnovsku, kde taktéž řidič dodávky jel 13. října od Kostelce nad Orlicí směrem na Kosteleckou Lhotu. „Při předjiždění v levotočivé zatáčce s největší pravděpodobností v důsledku nepřiměřené rychlosti nezvládl řízení nákladního vozidla. Vjel částečně na pravou krajnici, s autem dostal smyk a přejel do protisměru,“ informovala rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková. D

Dvaapadesátiletý cizinec, který nebyl připoután, z dodávky vypadl a ta jej následně přimáčkla. „Přes veškerou péči kostelecké hlídky, která mu poskytovala první pomoc do příjezdu záchranářů, muž utrpěl zranění neslučitelná se životem, kterým na místě podlehl,“ dodala policejní mluvčí. Následné šetření poté prokázalo, že řidič dodávky před jízdou pil.

Opilá řídítka

V loňském roce se však po alkoholu neumíralo pouze za volantem auta. Svou krutou daň si přemíra pití vybrala i na devětačtyřicetiletém cyklistovi, který 11. června nezvládl sjezd z kopce u Pšánek nedaleko Nového Bydžova. „Při sjezdu nezvládl řízení a zezadu narazil do cyklistky. Po pádu byl těžce zraněn a odvezen do nemocnice, kde za měsíc zemřel,“ informovala hradecká policejní mluvčí Iva Kormošová s tím, že v nemocnici odebraná krev u zraněného cyklisty prokázala alkohol ve výši 1,57 promile.

Hradec má víc hříšníků

Z pohledu okresů je na tom, co se týče alkoholu i nehod na vrcholu Hradec Králové. Zde oproti roku 2016 došlo k celkovému nehod,i počtu řízení pod vlivem alkoholu. Zatímco v roce řešili policisté 1485 nehod (u 46 byl na vině alkohol), tak v loňském roce jich bylo 1674 (alkohol u 70). Poklesl však počet mrtvých. V roce 2016 jih na Hradeckých silnicích bylo 14, loni 8.

Kde naopak počet lidí s alkoholem za volantem klesl, bylo Jičínsko. A to o sedm hříšníků. Čísla se tak zhruba pohybují na stejné úrovni roku 2016. Pod vlivem alkoholu policie v roce 2016 zachytila na Jičínsku 132 řidičů, v loňském roce 125. „Na sto zkontrolovaných řidičů je jeden pod vlivem alkoholu,“ doplňil statistku vedoucí dopravní policie v Jičíně Petr Dejmek. Za sedmi loňskými tragickými nehodami, při kterých zemřelo na Jičínsku osm lidí, však nestál alkohol ani v jednom případě.

Na Rychnovských silnicích zemřelo loni, stejně jako v roce předcházejícím totožně šest lidí. V roce 2016 policisté zaevidovali 558 dopravních nehod, při kterých bylo 33 osob zraněno těžce. Za rok 2017 se při 648 nehodách těžce zranilo 19 osob, což je tedy výrazný pokles. Z celkového počtu uvedených nehod v roce 2016 bylo 42 řidičů pod vlivem alkoholu a v roce 2017 pak 34 řidičů.

Na „svém“ počtů zaznamenaných nehod se za poslední dva roky pohybují policisté na Trutnovsku. Zatímco v roce 2016 zde došlo k 1268 nehodám, tak loňský rok byl jen o 20 nehod bohatší. Chudší však byl rejstřík poživačů alkoholu za volantem. A to o devět ( v roce 2016 jich bylo 70). „Smrtelné nehody způsobené vlivem alkoholu nebyly v těchto letech zaznamenány,“ dodala trutnovská policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Z loňských 900 dopravních nehod na Náchodsku, jich pod vlivem alkoholu bylo zaviněno 47. Jedna z nich skončila dokonce smrtí řidiče. I když 47 podnapilých bourajících účstníků provozu je sice o deset méně než v roce 2016, ale kousky některých jsou stěží uvěřitelné. O příběh jako z „béčkového“ filmu se postarala na konci listopadu i šestadvacetiletá žena, která po půlnoci po silnici křižovala ze strany na stranu, několikrát vjela do protisměru a dvakrát doslova „vymetl příkop“. Policisté při kontrole zjistili, že vozidlo má poškozený přední blatník a také dveře u řidiče. Ty se zpočátku nedaly otevřít a bránily dokonce ženě ve vystoupení. Na dotaz policistů řidička uvedla, že k nabourání vozu došlo prý v minulosti. Jak se ovšem dostala přes poškozené dveře do vozidla, nebyla schopna vysvětlit.

Opakovaná dechová zkouška potvrdila podezření na opilost, neboť prokázala hodnoty 1,77 a 1,82 promile alkoholu v dechu. Na dotaz, zda pila před jízdou nějaký alkohol, opakovaně tvrdila, že měla pouze bonbony. Policisté proto ženě zadrželi řidičský průkaz, zakázali další jízdu a vozidlo odtlačili na odstavnou plochu, aby netvořilo překážku v silničním provozu. Žena však využila chvilky a přes vyslovený zákaz se rozhodla z místa náhle ujet. Policisté začali ujíždějící vozidlo pronásledovat a po cca kilometru v obci Heřmanice spatřili v zatáčce havarované vozidlo převrácené na bok, ve kterém poznali podezřelou Fabii. Policisté ihned zastavili a pomohli řidičce z vozidla ven. I když žena uváděla, že se necítí být zraněná, přivolali na místo zdravotnickou záchrannou službu, se kterou později odjela na vyšetření.

Dodávka skončila na střeše na cizí zahraděPrvní tragédie se odehrála 19. srpna na Náchodsku. „Pětadvacetiletý řidič dodávky nezvládl v náchodské části Pavlišov průjezd pravotočivou zatáčkou, vyjel mimo vozovku na zahradu domu, kde skončil na střeše,“ uvedl policejní mluvčí Jan Čížkovský. Šofér, který měl v krvi 1,5 promile alkoholu, na místě zemřel. Jeho 29letá spolujezdkyně skončila s těžkým zraněním v nemocnici.

Nepřipoutaný řidič vypadl. Zabil ho vlastní vůzAlkohol hrál roli i u tragédie na Rychnovsku. Řidič dodávky jel 13. října od Kostelce nad Orlicí na Kosteleckou Lhotu. „Při předjíždění v levotočivé zatáčce zřejmě v důsledku nepřiměřené rychlosti nezvládl řízení. Vjel částečně na pravou krajnici, dostal smyk a přejel do protisměru,“ informovala rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková. Dvaapadesátiletý cizinec, který nebyl připoutaný, z dodávky vypadl. Vůz ho následně přimáčkl. „Přes veškerou péči kostelecké hlídky, která mu poskytovala pomoc do příjezdu záchranářů, muž zraněním na místě podlehl,“ dodala mluvčí. Další šetření prokázalo, že řidič dodávky před jízdou pil.

Autor: Petr Vaňous

22.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 26 000 Kč Prodavači stavebnin a příbuzného materiálu PRODEJCE/-KYNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., , Náplň práce: příjem a nacenění zboží, kontrola spotřební doby zboží, zadávání položek do firemního systému; vystavuje potřebné doklady - dodací listy k fakturaci (prodejka, dodací list, faktura, převodka výdej); objednání zboží na prodejnu/do skladu; doplňování zboží do regálů, katalogů do stojanů; prodej vybraného zboží zákazníkům podle jejich potřeb a požadavků; poskytnutí odborného poradenství zákazníkům; nabízení doplňkových služeb - odvoz zboží na stavbu; vyřízení reklamací špatně dodaného nebo nekvalitního zboží; administrativní činnosti spojené s chodem prodejny., , Kontakt zasláním životopisu na e-mail: personalni@stamont.eu. Pracoviště: Stamont cz s.r.o. - pracoviště náchod, U Cihelny, č.p. 2052, 547 01 Náchod 1. Informace: Pavla Michálková, +420 775 775 749. Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 20 000 Kč Odborní asistenti v administrativě ASISTENT/-KA ŘEDITELE SPOLEČNOSTI. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek. Nástup možný ihned., , Náplň práce: asistentské práce pro vedení společnosti; organizační zajištění firemních mítinků, zápisy z porad, odborné překlady; organizační zajištění a vedení evidence pracovních cest zaměstnanců; evidence a rozdělení příchozí a odchozí pošty; kontakt s příchozími návštěvami; obsluha telefonní ústředny; archivace a skartace; odpovědnost za sklad kancelářských potřeb; podpora obchodního oddělení - vedení administrativy, vystavování dokladů, kontakt se zákazníky; podpora projektového oddělení - zadávání dat, archivace, dohlížení na dodržování důležitých termínů, příprava a obstarávání podkladů či potřebných dokumentů., , Požadavky: angličtina; dobrá znalost kancelářského software (MS Word, MS Excel, MS PowerPoint); řidičský průkaz sk. B; komunikativnost, organizační schopnosti, diskrétnost, aktivita., , Nabízené výhody: stravenky, 13. plat, firemní akce., , Kontakt - Ing. Dědková Anna, tel.: 724 529 135, e-mail: assistant@czferrosteel.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Velos, výrobní družstvo, Doly, č.p. 272, 549 22 Nový Hrádek. Informace: Anna Dědková, +420 724 529 135. Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení ELEKTROMECHANIK/-ČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ELEKTROMECHANIK/-ČKA - pracovník/-ice na montážní práce a navíjení, jemná ruční práce., Pracovní poměr na dobu neurčitou. Hrubá měsíční mzda po zaučení 19.000,- Kč. , Zaměstnanecké výhody: 1 týden dovolené navíc, stravenky., Kontakt e-mailem: personalistika@atas.cz, Místo výkonu práce: Žďárecká 199, 549 32 Velké Poříčí.. Pracoviště: Atas elektromotory náchod a.s. - závod velké poříčí, Žďárecká, č.p. 199, 549 32 Velké Poříčí. Informace: Tereza Peterková, +420 491 446 494,604 527 636. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 15 130 Kč Sanitáři SANITÁŘ/-KA pro LDN Jaroměř. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Oblastní nemocnice Náchod přijme sanitáře nebo ošetřovatelku pro LDN Jaroměř., , Požadavky: pozitivní přístup a vztah k pacientům, zkušenosti ze zdravotnictví nebo sociálních služeb výhodou, výpis z rejstříku trestů, sanitářský kurz výhodou., , Zaměstnavatel nabízí: nástup možný ihned, pracovní doba - denní nebo ranní služby pondělí až neděle, vhodné i pro absolventy, pracovní poměr na dobu neurčitou, příspěvek na stravu, zaměstnanecké benefity.. Pracoviště: Oblastní nemocnice náchod a.s. - nemocnice jaroměř, Národní, č.p. 83, 551 01 Jaroměř 1. Informace: Jana Hotmarová, +420 702 017 645,+420 491 601 394.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střet srny s autem

Hradečtí hasiči jsou mistry republiky ve vyprošťování u dopravních nehod.
14

Hradečtí hasiči jsou mistry republiky ve vyprošťování u dopravních nehod

Lupiče lákala odstavená auta, vloupal se do nich rozbitým okénkem

Nové Město nad Metují - Dvě krádeže, při kterých se zloděj vloupal rozbitým okénkem do aut a vykradl je, nyní šetří policie. 

OBRAZEM: Místo náklaďáku helikoptéra

Pec pod Sněžkou - Vrtulník pomáhá stavařům při dopravě stavebního materiálu na trasy, které se v Krkonoších opravují, především jde o úsek mezi Růžovou horou a Sněžkou. Jinak než letecky se tam materiál dopravit nedá. 

Milenci v Adršpachu už jsou zase čistí

Adršpach - Poprask, který před třemi týdny způsobil nápis "21. srpen FŮJ" na skalním útvaru Milenci v Adršpašských skalách, ukončili v pondělí místní horolezci.

Vítězem pátého kola je Petr Drašnar

Náchod – Vítězem pátého kola TIP ligy Náchodského deníku se stal Petr Drašnar z Náchoda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT