VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajští řidiči méně pijí, ale více bourají

Královéhradecko - Důsledkem alkoholu za volantem vyhasly v loňském roce na krajských silnicích dva lidské životy.

22.2.2018
SDÍLEJ:

Smrtelná havárie dodávky u Kostelecké Lhoty.Foto: Policie ČR

Alkohol je lidmi považován za tvůrce dobré nálady, jeho konzumace patří ke společenskému životu. Na silnici ovšem rozhodně nepatří. Tuto poučku si už asi uvědomují i řidiči na Královéhradecku. V regionu pod Krkonošemi a Orlickými horami za poslední dva roky sice došlo k nárůstu dopravních nehod, ale také k poklesu karambolů, u nichž hrál hlavní roli alkohol. Zatímco v roce 2016 byl u 4747 případů bouraček zjištěn alkohol u 247 šoférů, tak minulých dvanáct měsíců „nadýchalo“ po nehodě „jen“ 233 řidičů. Oproti roku 2016 se také snížila celková úmrtnost na silnicích. V roce 2016 vyhaslo na krajských silnicích celkem 33 životů. V roce loňském 24.

Ne všechny loňské nehody, kde hrál roli alkohol, se však obešly jen s pochroumanými plechy a ztrátou řidičského průkazu. Šest nehod skončilo pro jejich účastníky těžkým zraněním a dvě přinesly i ztrátu na lidských životech.

Dodávka smrti

První se odehrála na konci srpna na Náchodsku, kde přišel o život pětadvacetiletý muž. „K nehodě došlo 19. Srpna ráno, kdy pětadvacetiletý řidič dodávky nezvládl v náchodské části Pavlišov průjezd pravotočivou zatáčkou, vyjel mimo vozovku na zahradu domu, kde skončil na střeše,“ uvedla k nehodě policejní mluvčí Jan Čížkovský s tím, že muž, kterému byla posléze v krvi naměřena hodnota převyšující 1,5 promile alkoholu, na místě zemřel.

Jeho o čtyři roky starší spolujezdkyně skončila s těžkým poraněním v hradecké fakultní nemocnici. Alkohol hrál podstatnou roli i u další silniční tragédie. Tentokrát k ní došlo v polovině října na Rychnovsku, kde taktéž řidič dodávky jel 13. října od Kostelce nad Orlicí směrem na Kosteleckou Lhotu. „Při předjiždění v levotočivé zatáčce s největší pravděpodobností v důsledku nepřiměřené rychlosti nezvládl řízení nákladního vozidla. Vjel částečně na pravou krajnici, s autem dostal smyk a přejel do protisměru,“ informovala rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková. D

Dvaapadesátiletý cizinec, který nebyl připoután, z dodávky vypadl a ta jej následně přimáčkla. „Přes veškerou péči kostelecké hlídky, která mu poskytovala první pomoc do příjezdu záchranářů, muž utrpěl zranění neslučitelná se životem, kterým na místě podlehl,“ dodala policejní mluvčí. Následné šetření poté prokázalo, že řidič dodávky před jízdou pil.

Opilá řídítka

V loňském roce se však po alkoholu neumíralo pouze za volantem auta. Svou krutou daň si přemíra pití vybrala i na devětačtyřicetiletém cyklistovi, který 11. června nezvládl sjezd z kopce u Pšánek nedaleko Nového Bydžova. „Při sjezdu nezvládl řízení a zezadu narazil do cyklistky. Po pádu byl těžce zraněn a odvezen do nemocnice, kde za měsíc zemřel,“ informovala hradecká policejní mluvčí Iva Kormošová s tím, že v nemocnici odebraná krev u zraněného cyklisty prokázala alkohol ve výši 1,57 promile.

Hradec má víc hříšníků

Z pohledu okresů je na tom, co se týče alkoholu i nehod na vrcholu Hradec Králové. Zde oproti roku 2016 došlo k celkovému nehod,i počtu řízení pod vlivem alkoholu. Zatímco v roce řešili policisté 1485 nehod (u 46 byl na vině alkohol), tak v loňském roce jich bylo 1674 (alkohol u 70). Poklesl však počet mrtvých. V roce 2016 jih na Hradeckých silnicích bylo 14, loni 8.

Kde naopak počet lidí s alkoholem za volantem klesl, bylo Jičínsko. A to o sedm hříšníků. Čísla se tak zhruba pohybují na stejné úrovni roku 2016. Pod vlivem alkoholu policie v roce 2016 zachytila na Jičínsku 132 řidičů, v loňském roce 125. „Na sto zkontrolovaných řidičů je jeden pod vlivem alkoholu,“ doplňil statistku vedoucí dopravní policie v Jičíně Petr Dejmek. Za sedmi loňskými tragickými nehodami, při kterých zemřelo na Jičínsku osm lidí, však nestál alkohol ani v jednom případě.

Na Rychnovských silnicích zemřelo loni, stejně jako v roce předcházejícím totožně šest lidí. V roce 2016 policisté zaevidovali 558 dopravních nehod, při kterých bylo 33 osob zraněno těžce. Za rok 2017 se při 648 nehodách těžce zranilo 19 osob, což je tedy výrazný pokles. Z celkového počtu uvedených nehod v roce 2016 bylo 42 řidičů pod vlivem alkoholu a v roce 2017 pak 34 řidičů.

Na „svém“ počtů zaznamenaných nehod se za poslední dva roky pohybují policisté na Trutnovsku. Zatímco v roce 2016 zde došlo k 1268 nehodám, tak loňský rok byl jen o 20 nehod bohatší. Chudší však byl rejstřík poživačů alkoholu za volantem. A to o devět ( v roce 2016 jich bylo 70). „Smrtelné nehody způsobené vlivem alkoholu nebyly v těchto letech zaznamenány,“ dodala trutnovská policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Z loňských 900 dopravních nehod na Náchodsku, jich pod vlivem alkoholu bylo zaviněno 47. Jedna z nich skončila dokonce smrtí řidiče. I když 47 podnapilých bourajících účstníků provozu je sice o deset méně než v roce 2016, ale kousky některých jsou stěží uvěřitelné. O příběh jako z „béčkového“ filmu se postarala na konci listopadu i šestadvacetiletá žena, která po půlnoci po silnici křižovala ze strany na stranu, několikrát vjela do protisměru a dvakrát doslova „vymetl příkop“. Policisté při kontrole zjistili, že vozidlo má poškozený přední blatník a také dveře u řidiče. Ty se zpočátku nedaly otevřít a bránily dokonce ženě ve vystoupení. Na dotaz policistů řidička uvedla, že k nabourání vozu došlo prý v minulosti. Jak se ovšem dostala přes poškozené dveře do vozidla, nebyla schopna vysvětlit.

Opakovaná dechová zkouška potvrdila podezření na opilost, neboť prokázala hodnoty 1,77 a 1,82 promile alkoholu v dechu. Na dotaz, zda pila před jízdou nějaký alkohol, opakovaně tvrdila, že měla pouze bonbony. Policisté proto ženě zadrželi řidičský průkaz, zakázali další jízdu a vozidlo odtlačili na odstavnou plochu, aby netvořilo překážku v silničním provozu. Žena však využila chvilky a přes vyslovený zákaz se rozhodla z místa náhle ujet. Policisté začali ujíždějící vozidlo pronásledovat a po cca kilometru v obci Heřmanice spatřili v zatáčce havarované vozidlo převrácené na bok, ve kterém poznali podezřelou Fabii. Policisté ihned zastavili a pomohli řidičce z vozidla ven. I když žena uváděla, že se necítí být zraněná, přivolali na místo zdravotnickou záchrannou službu, se kterou později odjela na vyšetření.

Dodávka skončila na střeše na cizí zahraděPrvní tragédie se odehrála 19. srpna na Náchodsku. „Pětadvacetiletý řidič dodávky nezvládl v náchodské části Pavlišov průjezd pravotočivou zatáčkou, vyjel mimo vozovku na zahradu domu, kde skončil na střeše,“ uvedl policejní mluvčí Jan Čížkovský. Šofér, který měl v krvi 1,5 promile alkoholu, na místě zemřel. Jeho 29letá spolujezdkyně skončila s těžkým zraněním v nemocnici.

Nepřipoutaný řidič vypadl. Zabil ho vlastní vůzAlkohol hrál roli i u tragédie na Rychnovsku. Řidič dodávky jel 13. října od Kostelce nad Orlicí na Kosteleckou Lhotu. „Při předjíždění v levotočivé zatáčce zřejmě v důsledku nepřiměřené rychlosti nezvládl řízení. Vjel částečně na pravou krajnici, dostal smyk a přejel do protisměru,“ informovala rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková. Dvaapadesátiletý cizinec, který nebyl připoutaný, z dodávky vypadl. Vůz ho následně přimáčkl. „Přes veškerou péči kostelecké hlídky, která mu poskytovala pomoc do příjezdu záchranářů, muž zraněním na místě podlehl,“ dodala mluvčí. Další šetření prokázalo, že řidič dodávky před jízdou pil.

Autor: Petr Vaňous

22.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Tiskaři 14 900 Kč

Pracovníci konečné úpravy tisku a vazači knih SEŘIZOVAČ/-KA - OPERÁTOR/-KA POSTPRESS STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (3 roky). Zaměstnání je vhodné pro technicky vzdělané uchazeče včetně absolventů. , Náplň práce: seřizování strojů pro dokončující zpracování, mechanické seřízení, NC stroje. , Požadavky: technická zdatnost, znalost polygrafie výhodou. , Zaměstnanecké výhody: systém firemních benefitů., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: prace@integraf.cz. Pracoviště: Integraf, s.r.o., Myslbekova, č.p. 273, 547 01 Náchod 1. Informace: Šárka Novotná, +420 491 422 215.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 30 500 Kč

Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování TECHNICKÁ OBSLUHA BALÍCÍHO KONCE LINKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 30500 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kimberly-Clark, výrobce značek jako HUGGIES, KOTEX, KLEENEX a mnoha dalších, hledá do 12hod. směnového provozu závodu v Jaroměři nedaleko Hradce Králové pracovníka/pracovnici na pozici: technická obsluha balícího konce linky., Pracovní poměr na dobu neurčitou, nepřetržitý provoz., , Pracovní náplň: technická obsluha automatického balícího zařízení výrobní linky, nastavování zařízení při změně výrobků výrobní linky dle přehozových listů, technická spolupráce při vývoji spolehlivosti zařízení, zajištění a prosazování veškerých aspektů bezpečnosti práce, doplňování materiálů, nastavování procesních parametrů, identifikace a řešení procesních problémů, sledování kvality výrobku, vedení výrobní dokumentace, základní údržba a úklid zařízení, plnění výrobních cílů., , Požadavky: SŠ nebo učební obor (technický směr výhodou), praxe v průmyslu vítána, schopnost pracovat ve směnném provozu (12 hodinové směny), všestrannost, manuální zručnost, pečlivost a spolehlivost, předpoklady pro týmovou práci., , Zaměstnavatel nabízí: měsíční mzdu 30.500 - 33.000 Kč (podle individuálního hodnocení), další finanční benefity: 12.000 Kč ročně do penzijního fondu, 8.400 Kč ročně do životního pojištění, 2.000 Kč ročně na volnočasové aktivity a další příležitostní odměny za výkon, možnost nákupu zaměstnaneckých akcií s příspěvkem společnosti, možnost nákupu vybraných výrobků za zvýhodněné ceny, příspěvek na stravování, kurzy angličtiny zdarma, zajímavou práci a zkušenost dynamického prostředí globální společnosti s možností dalšího rozvoje., , V případě, že máte o nabídku zájem a máte požadované znalosti, zašlete svůj životopis a motivační dopis na e-mail: jaromer.nabor@kcc.com. Pracoviště: Kimberly-clark, s.r.o. - pracoviště jaroměř, Dolecká, č.p. 111, 551 01 Jaroměř 1. Informace: , .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 900 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů OBSLUHA STROJŮ - výroba zámků, kování, nástrojů a nářadí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (2 roky). Směnnost: dvousměnný provoz - pracovní doba od 05:30 hod. do 14:00 hod., od 15:00 hod. do 23:30 hod., Požadavky: spolehlivost, pracovitost., Kontakt - p. Yuhas Eduard, tel.: +420 777 929 220 (v době od 09:00 hod. do 11:00 hod.), e-mail: eduardyuhas@email.cz (zaslání životopisu)., Místo výkonu práce: Žabokrky 50, 549 31 Hronov.. Pracoviště: Elegant group s.r.o. - provozovna, 549 31 Hronov 1. Informace: Eduard Yuhas, +420 777 929 220(od09:00hod.do11:00hod.).

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 73 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci PRACOVNÍK/-ICE ÚKLIDU, PRACOVNÍK/-ICE VÝDEJE POKRMŮ NA DPČ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč, mzda max. 92 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tato pracovní pozice je vhodná pro osoby na MD či v důchodu jako pravidelný každoroční přivýdělek na Dohodu o pracovní činnosti jako zástup za kmenové zaměstnance v době dovolených a jiných nepřítomností. , Pracovní náplň: úklid administrativních prostor, výrobních prostor včetně souvisejícího sociálního zařízení, úklid prostor pro výdej pokrmů a prostor pro stravování včetně souvisejícího sociálního zařízení v souladu s HACCP, výdej pokrmů v souladu s HACCP, skladování, objednávky a doplňování občerstvení do prodejních automatů, Požadavky: minimální nižší střední odborné vzdělání, pečlivost, samostatnost, spolehlivost, schopnost týmové práce, výpis z rejstříku trestů. , Zaměstnavatel nabízí: přivýdělek na Dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou, finanční ohodnocení až 92,- Kč / hodina, zajímavou práci a zázemí stabilní společnosti, podnikové stravování od 28,- Kč, kvalitní pracovní oblečení a obuv, stálé pracovní místo, komplexní zaškolení, firemní akce, přátelský kolektiv, dlouhodobou spolupráci, zaměstnanecké benefity: půjčovna nářadí pro zaměstnance zdarma, zaměstnanecká sleva na firemní produkty, kvalitní dotovaná káva, cenově výhodné občerstvení na pracovišti, parkování pro zaměstnance v areálu firmy a řadu dalších benefitů., V případě zájmu o tuto pozici zašlete životopis na e-mail: zamestnani@wimex.eu a do předmětu uveďte název pozice.. Pracoviště: Wimex s.r.o., Broumovská, č.p. 72, 547 01 Náchod 1. Informace: Simona Vajsarová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 18. března 2018

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Náchod - Slavia HK

Větrný víkend přivál náchodským celkům šest bodů

Voda z prasklého potrubí zaplavila Dřevěnku

Broumov - Takhle brzký začátek páteční směny si provozní hospůdky Dřevěnka určitě nepřála. Ještě před tím, než dorazili na pivo první hosté, ji totiž čekala pořádná porce práce.

Epidemie chřipkových onemocnění zvolna ustupuje

Královéhradecko - Epidemie chřipky a akutních respiračních infekcí v kraji pozvolna ustupuje. Počet nemocných se už druhý týden snižuje.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Sídliště Spořilov se probudilo do rána bez vody

Broumov - Havárie na vodovodním řadu připravila dnes ráno nepříjemné probuzení více než tisícovce obyvatel sídliště Spořilov. Ranní hygiena se změnila v marné otáčení kohoutkem a místo proudu vody tekl jen slabý čůrek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT