Policisté Královéhradeckého kraje vyšetřovali od pátku do neděle 30 dopravních nehod. „Je to asi o deset havárií méně než je obvyklý víkendový průměr. Vliv na to mělo i to, že na zasněžených a zledovatělých vozovkách řidiči neriskovali a jezdili opatrně.

Pokud došlo ke kolizi, odnesly to většinou jen plechy vozidel,“ uvedla krajská mluvčí Policie ČR Iva Marková. Vcelku pozitivní bilanci kazí jedna tragická událost. Na výjezdu z dálnice D11 u obce Klamoš na Královéhradecku v pátek po osmnácté hodině havarovala dodávka Iveco, jejíž řidič utrpěl smrtelné zranění. Jeden spolujezdec byl zraněn těžce a další vyvázl z nehody s lehkým zraněním.

V Pardubickém kraji policisté od pátku do neděle vyšetřovali 35 dopravních nehod, což je počet srovnatelný s jinými víkendy. „Bylo při nich pouze lehce zraněno jedenáct lidí. Nehody byly způsobeny převážně nepřiměřenou rychlostí, v šesti případech se na haváriích podílel alkohol,“ upřesnila krajská policejní mluvčí Markéta Janovská.

U obce Klenovka na Přeloučsku byl v neděli odpoledne nalezen muž bez známek života v zasněženém zaparkovaném vozidle. Příčina úmrtí je předmětem šetření.

„Policisty na místo přivolal náhodný kolemjdoucí. Vozidlo nebylo uzamčeno a uvnitř našel muže bez známek života,“ informovala Deník tisková mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Podle zjištění policistů byla uvnitř vozidla nalezena propanová láhev. „Příčiny okolnosti smrti devětatřicetiletého muže šetříme,“ poznamenala Eva Maturová a dodala, že odpověď poskytne až nařízená pitva. „Známky násilí na těle nebyly nalezeny. Jednou z pravděpodobných příčin zůstává smrt udušením,“ uvedla mluvčí.

Sněhová kalamita připravila hodně práce i hasičům. V Pardubickém kraji zasahovali v neděli celkem u 101 události. Včera do dvanácti hodin vyjížděli k 82 událostem. „Jednalo se zejména o odstraňování vyvrácených stromů a ulomených větví z vozovek. V některých případech hasiči museli spadlé stromy a větve odstranit z vozidel nebo z míst, kde potrhaly dráty elektrického vedení,“ řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. Dodala že v některých případech hasiči také odstraňovali sníh ze střech, které hrozily zřícením.

V Královéhradeckém kraji hasiči zasahovali v neděli u téměř 40 událostí, které měly souvislost s přívaly sněhu. Včera od půlnoci do jedenácté hodiny dopoledne hasiči v kraji vyjížděli k patnácti případům. „V sobotu bylo z Vrchlabí do Hradce Králové přemístěno speciální hasičské obojživelné pásové vozidlo, které se dostane do míst, která jsou pro hasiče s běžnou technikou nedostupná,“ řekla mluvčí HZS Královéhradecké kraje Martina Žahourková.