Skutečně si nedají říct! Důkazem je i zcela neuvěřitelná bilance dopravních nehod, které se přihodily za víkend 19. až 21. srpna 2016 na Náchodsku. Dopravní policisté museli řešit celkem jedenáct dopravních nehod, přičemž téměř polovinu z nich zavinili řidiči „pod parou".

„Všechny nehody policisté dále vyšetřují. Podnapilí řidiči by měli zpytovat svědomí a musí očekávat sankce v podobě peněžitých pokut, trestů zákazu řízení i možného až ročního odnětí svobody pro přečiny ohrožení pod vlivem návykové látky," uvedla policejní mluvčí Eva Prachařová.

Všem motoristům policisté také vzkazují, že znásobí své kontroly na alkohol a návykové látky. Dalším motoristům „pod vlivem" pak radí, aby si k jízdě raději objednali taxík.

Po Náchodsku o víkendu jezdili opilí řidiči. A bourali

Z jedenácti víkendových nehod na Náchodsku se jich pět stalo v pátek, dvě v sobotu a čtyři v neděli.

PÁTEČNÍ SRÁŽKY SE ZVĚŘÍ

Pět pátečních nehod se obešlo bez alkoholu a jen s jedním lehkým zraněním. Příčinami třech z nich bylo vběhnutí zvěře na silnici, jedné z nich přehlédnutí a jedné špatná manipulace s vozidlem.

Zřejmě přes stojící vozidla neviděl v pátek v devět hodin ráno kolo jedoucí po hlavní silnici řidič odbočující vlevo na náchodské křižovatce ulic Nemastova a Českoskalická. Cyklista autu najel do boku a při pádu na vozovku utrpěl lehké zranění.

Na nedostatečné zajištění vozu pak doplatil řidič Škody Octávia. Ten zaparkoval vůz v České Metuji, a to mimo vozovku na zpevněné, ale nikoli zcela rovné ploše. Zapomněl ale zatáhnout ruční brzdu. Vozidlo se mu po chvilce samovolně rozjelo a vjelo do nedalekého potoka, kde se převrátilo na pravý bok. „Zpět na kola a na vozovku mu museli pomoci místní hasiči. Při nehodě nebyl nikdo zraněn," popsala Prachařová.

DVĚ SOBOTNÍ NEHODY

„Sobotní nehody byly nahlášeny sice pouze dvě, ale u jedné z nich už figuroval alkohol," prohlásila mluvčí Eva Prachařová.

Sjet na kole jen kousek po místní komunikaci mezi chatou Koruna a obcí Martínkovice chtěla 64letá místní cyklistka. Jenže při jízdě dolů na kamenitém povrchu nezvládla řízení a upadla. Přivolaným vozidlem rychlé záchranné služby byla následně převezena na ošetření do nemocnice v Náchodě.

„K určení hladiny alkoholu byla u zraněné ženy, která pro množství vypitého alkoholu nebyla schopna dechová zkoušky, nařízen odběr krve," podotkla mluvčí.

Také další sobotní nehodu měl na svědomí cyklista. Tentokrát střízlivý, ale trochu neopatrný 16letý mladík při průjezdu okolo zaparkovaného vozidla Škoda Octávia zavadil o zpětné zrcátko, které poškodil. Cyklista neměl na hlavě ani přilbu a jízdní bylo ve špatném technickém stavu.

NEDĚLE S ALKOHOLEM

„Nedělní nehody se pak odehrály po taktovkou alkoholu téměř všechny. Tedy přesněji řečeno, tři z celkového počtu čtyř nehod," charakterizovala sváteční víkendový den mluvčí Prachařová.

Bourat se začalo už ve čtyři hodiny ráno, když v obci Dolní Radechová řidič s Volvem při průjezdu mírné levotočivé zatáčky zřejmě nepřizpůsobil svoji rychlost stavu a povaze vozovky. Skončil napravo v dopravní značce a pak se převrátil v příkopu na střechu.

„Nehoda se sice odehrála bez zranění, ale v řidičově dechu policisté odhalili 1,17 promile alkoholu!" objasnila předpokládanou příčinu nehody Eva Prachařová.

O půl desáté dopoledne jel opět o něco rychleji, než mokrý asfalt snesl, řidič v BMW od centra Náchoda na Hronov. Také on skončil mimo vozovku, tentokrát ve sloupu veřejného osvětlení. „Dopravní policisté zjistili, že tento řidič nebyl pod vlivem alkoholu, ze všech dnes bourajících byl ale jediný," vyjádřila se mluvčí.

K další nehodě dopravní hlídka vyjela o půl dvanácté na Jizbici, kde řidič Škody Octávia jedoucí od Dobrošova na Náchod nevybral jednu z četných zatáček a skončil v protisměru, kde se srazil s protijedoucím Fordem Focus. Při nehodě byla zraněn nezletilý spolujedoucí ze škodovky a řidič se spolujezdkyní z fordu. Dechová zkouška ukázala přes jedno promile, a tedy, že řidič škodovky byl při jízdě ovlivněn alkoholem.

Výčet podnapilých bourajících řidičů završil ve tři hodiny odpoledne řidič Fordu Focus v Polici nad Metují. Na místní komunikaci mezi zaparkovanými automobily nezvládl jízdu na mokré vozovce a pro projetí zatáčky postupně naboural do čtyř zaparkovaných vozidel v protisměru. Pak odjel, aniž by aniž by učinil opatření daná mu zákonem. Jenže nepočítal s tím, že se mu při nárazu uvolnila registrační značka, kterou zanechal na místě jako svůj dokonalý otisk. „Policisté po něm okamžitě vyhlásili pátrání a za chvíli si pro něj dojeli až do bydliště. Překvapený muž se pod tíhou důkazů k řízení přiznal, následná dechová zkouška pak odhalila, proč nechtěl počkat na policii na místě. Muž totiž nadýchal do přístroje 2,43 promile alkoholu," konstatovala závěrem mluvčí Prachařová.