"Muž po projetí křižovatky najel na pravou krajnici a následně došlo k jeho pádu do silničního příkopu. Cyklista utrpěl zranění, se kterým byl letecky transportován do Fakultní nemocnice Hradec Králové," popsala policejní mluvčí Lucie Konečná. Jelikož mu jeho zdravotní stav nedovolil podrobit se dechové zkoušce, policisté nařídili odběr krve. Ten prokázal hodnotu 1,6 promile alkoholu v krvi. Po prošetření všech okolností dopravní nehody bude věc předána na příslušný správní orgán k projednání.

"Cyklista při spáchání přestupku nemůže přijít ani o body, ani o řidičský průkaz. Vystavuje se ale pokutě. Pokuty za jízdu na kole pod vlivem alkoholu jsou přitom poměrně vysoké. Muži s ohledem na hodnotu nad jedno promile hrozí pokuta až padesát tisíc korun," zdůraznila mluvčí.

Nošení cyklistické helmy

S ohledem na hustý provoz na silnicích a absenci plechů karosérie je třeba být na kole opravdu obezřetný. Nošení cyklistické helmy pomáhá předcházet životu nebezpečným úrazům hlavy. "Bohužel většina cyklistů si bere helmu pouze na delší projížďky. Nikdo z nás však nemůže vědět, zda se nestane účastníkem nehody. Nasazení helmy trvá deset sekund, léčba z těžkého zranění i několik měsíců. Aby svou funkci plnila správně, musí být správně nasazená a zapnutá," připomněla policejní mluvčí.

Preventivní rady pro cyklisty:
Jezděte co nejblíže u pravého okraje silnice!
Sledujte pozorně provoz okolo sebe, abyste mohli včas reagovat.
Nevozte předměty, které by mohly vás nebo další osoby zranit.
Své úmysly dávejte najevo včas.
Před vybočením doleva se nezapomeňte ohlédnout.
Tam, kde je hustý provoz, veďte jízdní kolo raději opatrně po chodníku.
Buďte ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu.
Při jízdě si vždy chraňte hlavu před zraněním cyklistickou helmou.
Za snížené viditelnosti nezapomeňte včas rozsvítit světlo.
Oblékejte si barevné, reflexní a světloodrážející oblečení.
Před každou jízdou na kole (i během jízdy) platí zákaz požívání alkoholických nápojů jako při řízení motorových vozidel.
Chovejte se vždy tak, jak byste chtěli, aby se ostatní chovali k vám.
(Zdroj: Policie ČR)