„Viděl jsem na obloze padák a říkal jsem si, co to je zablázna, že v takovém počasí lítá,“ vrátil se k více než týden staré události jeden ze svědků, který paraglidistu viděl nad Broumovem krátce před jeho přistáním na letišti. To už měl muž zavěšený pod padákem za sebou dramatickou epizodu na kterou určitě do smrti nezapomene.


Co se vlastně stalo? Mladý muž, který se svým padákem odstartoval z Černé hory v Krkonoších, se chtěl pokusit o delší přelet. Místo toho se však stal obětí rozmaru přírody. Před Broumovem muže překvapila bouřka a termický poryv ho vtáhnul do hrozivé výšky pěti a půl kilometrů.


V této výšce už je méně kyslíku a člověku bez přístroje se hůře dýchá. Kdyby paraglidistu „stoupák“ vytáhl ještě výš mohl kvůli nedostatku kyslíku upadnout do bezvědomí a následně se udusit. Další riziko, které by mu při dalším stoupání hrozilo, by bylo umrznutí, neboť v takovýchto výškách může být teplota hluboko pod bodem mrazu.


Když se paraglidista ze stoupajícícho proudu vzduchu nakonec vymanil, přišla na něj další pohroma – z bouřkového mraku si ho za cíl vybral blesk, který mu sjel po noze. Naštěstí mu nezpůsobil žádné těžké zranění.


V tom se před mužem objevila letištní plocha u Broumova, u níž viděl automobil, a tak se snažil dostat na zem právě tam. Dramatický vzdušný zápas s počasím tak vyčerpaný a zraněný muž ukončil nakonec šťastně na broumovském letišti. „Viděla jsem, jak se k zemi blíži paraglidista. Když přistál, tak zůstal ležet na zemi a nehýbal,“ popsala nám první okamžiky Dagmar Janečková, jež zrovna byla naštěstí na letišti a k vyčerpanému muži hned spěchala. „Když jsem k němu přišla tak říkal, ať zavolám sanitu, že dostal bleskem,“ pokračovala Dagmar Janečková, která hned zdravotníky přivolala. Ti částečně paralyzovaného muže odvezli do broumovské nemocnice, kde si pobyl dva dny. „Pacient byl po krátké hospitalizaci propuště ve stabilizovaném stavu domů,“ potvrdil nám mluvčí oblastní nemocnice Náchod Lukáš Holub.