VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Železniční přejezd: Pouze jeden střet auta s vlakem

Náchod - Buďto jsou řidiči automobilů v náchodském okrese neobyčejně ukáznění a ostražití, nebo železniční přejezdy nemají chybu. Podle tiskové mluvčí náchodské policie Evy Prachařové k nehodám na železničních přejezdech na Náchodsku prakticky nedochází.

26.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Za poslední rok policisté zaznamenali pouze jednu, a ta málem skončila tragicky.

K tomuto kurióznímu karambolu, při němž naštěstí nebyl nikdo zraněn, došlo ve 13.20 hodin v listopadu minulého roku v Malém Poříčí na železničním přejezdu.


„Řidič osobního automobilu Seat Ibiza přehlédl přes zamlžená okénka výstražná světla zabezpečovacího zařízení. I když se k přejezdu blížil sníženou rychlostí, nezpozoroval včas osobní vlak jedoucí směrem od Hronova na Náchod. Po zabrždění zasahoval vozem do kolejiště a vlak pravou přední částí narazil do předku vozu,“ popsala tehdejší železniční nehodu mluvčí policie Prachařová. Při této dopravní nehodě došlo pouze ke hmotné škodě na vozidle a na vlakové soupravě. Dechová zkouška na alkohol byla negativní. Cestující ve vlaku byli dopraveni zpět na nádraží v Hronově náhradní soupravou.


Více podobných nehod se už do dnešního dne nestalo. „Víme pouze o dvou dokonaných sebevraždách. Jedna z nich se stala na železniční trati kousek za masokombinátem v České Skalici a druhá nedaleko Hronova. Oba sebevrazi vstoupili pod vlak dobrovolně. Nešlo tedy o nehodu z nepozornosti, nebo že by selhalo zabezpečovací zařízení na přejezdu,“ dodala Prachařová.

Za poslední rok policisté zaznamenali pouze jednu, a ta málem skončila tragicky.

Na železničních přejezdech v okrese nebývají nehody

„Vlaku vždycky přednost dej, kontaktu s ním se vyhýbej. Červená stůj znamená stejně jak břevna závor spuštěná. Nepředjížděj! Nezastavuj! Neriskuj! Slyšíš-li vlak, raději STŮJ! Rozhlížej se vlevo vpravo, na přejezdu vlak má právo; vlak je totiž těžká váha.

Nevyhraješ! Marná sláva!“ Tato výstražná básnička je součástí webových stránek Drážní inspekce. A není to jen infantilní říkanka. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích jednoznačně stanovuje povinnosti řidičů při přejíždění železničních přejezdů. Přitom nejdůležitější je pravidlo, že vlak má vždy přednost a řidič se musí přesvědčit, zda může přejezd bezpečně přejet. V posledních letech zaznamenává Drážní inspekce velmi vysoký počet smrtelných nehod na železničních přejezdech. Zatímco dříve lidé umírali při každé desáté nehodě na přejezdu, nyní je to již při každé sedmé nehodě. Naštěstí v této černé statistice za poslední rok nefiguruje náchodský okres, kde došlo pouze vloni v listopadu k jedné nehodě na železničním přejezdu, kdy se střetl automobil s vlakem v Malém Poříčí u Náchoda. Tento střet se naštěstí obešel bez zranění.


V okrese je železničních přejezdů poměrně hodně. Ještě donedávna byly dřevěné závory na přejezdu u zastávky v Bohuslavicích nad Metují, kde je spouštěla a zvedala obsluha ručně. Nějaké auto tam jednu ze závor urazilo a bylo nutné celou věc řešit. „Bylo zde nainstalováno nové moderní zabezpečovací zařízení, které brání tomu, aby řidiči vjeli do kolejiště, přetnuli dráhu projíždějícímu vlaku a došlo k tragédii,“ říkají železničáři.
Některé železniční přejezdy nejsou příliš bezpečné, ale obecně platí, že viníky nehod bývají zpravidla řidiči automobilů. „Za volantem sedím několik hodin denně. Na Náchodsku jsou železniční přejezdy poměrně bezpečné. Možná by se něco našlo, ale teď si hned nevzpomenu,“ řekl nám řidič Jan Koutecký z Náchoda. Také Tomáš Forman z České Skalice, který také tráví dost času za volantem, má pocit, že se situace v tomto ohledu zlepšila. „Přejezdy jsou už v daleko lepším stavu. Nemyslím si, že by v okrese byl nějaký vyloženě nebezpečný přejezd,“ uvedl Forman.


V ne příliš dobrém technickém stavu je železniční přejezd v Jaroměři nedaleko od železničního nádraží. Tento přejezd by potřeboval rekonstrukci. Řidiči si však ani tak nestěžují na jeho stav, ale spíše na dlouhé fronty automobilů, které se tady často tvoří. protože se z nádraží rozjíždějí vlajy do mnoha směrů. „Přejezd není nijak nebezpečný. Ale jsou řidiči, kteří riskují. Nemají dost trpělivosti,“ tvrdí Jiří Ondřej z Jaroměře.


V České republice je na devět tisíc železničních přejezdů. Každý musí odpovídat příslušným zákonům, vyhláškám a normám. „Při dodržování všech pravidel ze strany účastníků silničního provozu je tedy střet s vlakem zcela vyloučen. Přesto na nich při několika stech nehodách ročně zahynou desítky osob. V drtivé většině jsou viníky účastníci silničního provozu, kteří vjedou na přejezd v době, kdy to zákon zakazuje,“ tvrdí pracovníci Drážní inspekce.
Riskantní chování řidičů automobilů potvrzuje i dlouhodobá statistika Drážní inspekce. Podle ní se na přejezdech vybavených světelným signalizačním zařízením, jichž je pouze čtvrtina z celkového počtu, odehrává takřka polovina všech nehod.


Drážní inspekce usiluje o to, aby co největší množství těchto přejezdů bylo doplněno závorami. Tento způsob řešení úrovňového křížení silnice a dráhy se z dlouhodobého hlediska jeví jako nejméně rizikový.

Autor: Hynek Šnajdar

26.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 28 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA pro minutkovou kuchyni. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do našeho týmu hledáme kuchaře/kuchařku do hotelové kuchyně, (minutková kuchyně). Specialistovi v tomto oboru nabízíme smluvní mzdu a nadstandartní podmínky.. Pracoviště: Lázně 1897, s.r.o. - provozovna, Lázně, č.p. 79, 552 11 Velichovky. Informace: Zdeňka Pasáková, +420 727 964 087.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Čalouník 15 000 Kč

Ostatní čalouníci a příbuzní pracovníci PRACOVNÍK/-ICE DO VÝROBY - příprava + lepení sedacích souprav. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení na dobu neurčitou při splnění pracovních povinností. Nástup možný ihned. Nástupní mzda (hrubého): 15.000,- Kč - 19.500,- Kč. , Výuční list výhodou., Pracovní nabídky zasílejte na e-mail: odbyt@lumco.cz nebo poštou na adresu Lumco spol. s r.o., Maloskalická 68, 552 03 Česká Skalice.. Pracoviště: Lumco spol. s r.o., Maloskalická, č.p. 68, 552 03 Česká Skalice. Informace: Lenka Vlčková, .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 17 360 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace ODBORNÝ/-Á REFERENT/-KA odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Broumov vyhlašuje podle § 7 zákona č. 312/2002 Sb. výběrové řízení na funkci odborného referenta odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. , , Druh práce: správní činnosti v rámci odboru - péče o bytové a nebytové prostory (technik)., Místo výkonu funkce: město Broumov., Platové podmínky dle uznané odborné praxe (9. platová třída)., Termín nástupu: 1. 5. 2018 (případně po dohodě)., , Předpoklady pro vznik pracovního poměru: dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, státní občanství České republiky, popřípadě cizí státní občanství a trvalý pobyt v České republice, bezúhonnost, ovládání jednacího jazyka, minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou. , , Další požadavky: schopnost provozně-ekonomických činností při správě objektů; praxe v oboru, či zkušenosti se správou objektů výhodou; orientace v oblasti investic a údržby objektů výhodou; znalost uživatelské práce s PC - Word, Excel, elektronická pošta, Internet, datové schránky; organizační a komunikativní schopnosti, spolehlivost, flexibilita, asertivita; řidičské oprávnění skupiny B., , Místo, způsob podání přihlášky: písemné přihlášky se podávají osobně v podatelně Městského úřadu Broumov, případně se zasílají poštou, a to na adresu uvedenou v tomto oznámení., Adresa pro zaslání přihlášky: Městský úřad Broumov, Ing. Eva Blažková, MPA, tajemnice MěÚ, třída Masarykova 239, 550 01 Broumov., Lhůta pro podání přihlášky: do 11. 4. 2018., Obsah přihlášky: jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; státní příslušnost uchazeče; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení pobytu, jde-li o cizího státního občana; datum a podpis uchazeče., K přihlášce se připojí tyto doklady: životopis, ve kterém uchazeč uvede údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech týkajících se správních činností; výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením; ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., , Bližší informace o nabízené pracovní pozici získáte u vedoucí odboru správy majetku města Ing. Marie Mikulenkové (kontakt: 491 504 320, mikulenkova@broumov-mesto.cz)., , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo nevybrat žádného uchazeče.. Pracoviště: Město broumov, třída Masarykova, č.p. 239, 550 01 Broumov 1. Informace: , .

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA V KUCHYNI, POMOCNÝ/-Á KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovněprávní vztah: pracovní poměr na dobu neurčitou, dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti (odměna po zapracování 80,- Kč - 100,- Kč/hod.)., Náplň práce: pomocné práce v kuchyni, výdej hotových jídel., Požadavky: praxe v pohostinství, pracovitost, samostatnost, spolehlivost, ochota učit se novým věcem., Zaměstnavatel nabízí stravování., Kontakt - p. Bernard Tomáš, tel.: 774 263 983, e-mail: bernardtomas@centrum.cz (zaslání životopisu) nebo osobně v Restauraci U Pilouse.. Pracoviště: Tomáš bernard - restaurace u pilouse, Dvorská, č.p. 229, 549 31 Hronov 1. Informace: Tomáš Bernard, +420 774 263 983.


NA SLOVENSKU dosáhl náchodský plavec Pavel Janeček nejen na cenné kovy, ale i na solidní časy.

Z bratislavského bazénu vylovil Janeček dvě zlata a dvě stříbra

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Park na příjezdu do Náchoda ozdobí silueta zámku

Náchod - S jarním obdobím se i do Náchoda opět vrací stavební ruch a na příjezdu do města se připravuje úprava veřejného parku před hotelem Hynek.

Hradec má problém, Liberec má mečbol

Hradec Králové – Promrhali přesilovku pěti proti třem trvající bez sedmi vteřin dvě minuty. A říká se: Kdo nedá gól při pět na tři, prohrává. Staré pravidlo se potvrdilo i tentokrát. Hokejisté Mountfieldu i kvůli zahozené početní výhodě ve druhé třetině prohráli doma s Libercem 1:2 a ve čtvrtfinále play-off vedou Bílí Tygři 3:2.

V Ratibořicích se bude točit film Voda nad vodou

Ratibořice - Herecký dům Viktorka v Ratibořicích má novinku. Jeho vedení oznámilo zaručenou zprávu, že se v měsíci květnu bude na Viktorce natáčet nový česko – slovenský film Voda nad vodou.

Pirát silnic odjel z místa činu

Náchodsko - Pět středečních dopravních nehod připravilo pro dopravní policisty opět pestrou přehlídku nevhodného chování účastníků silničního provozu. Jen v jednom případě za nehodu nemohl řidič, ale lesní zvěř, která mu vběhla do cesty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT