VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sebevrazi bez přileb se mrzačí na horských kolech a koloběžkách

Východní Čechy, Krkonoše - Už několik desítek cyklistů se letos vážně zranilo v Krkonoších, dva jen 
o posledním víkendu. Kopce sjíždějí jako 
o závod a ještě riskují bez přileb na hlavách.

20.8.2013
SDÍLEJ:

Horská službaFoto: Archiv

Na počasí skutečně vydařené léto ukázalo na horách i svou odvrácenou tvář. V posledních dvou týdnech horští záchranáři nestíhají vyjíždět ke zraněným cyklistům na horských kolech a kaskadérům na koloběžkách.

A nejhorší je, že více než třetina hrozivých pádů končí těžkými zraněními.

Jen teď v sobotu takové těžké havárie řešili krkonošští horští záchranáři dvě, a to u Harrachova a Rokytnice. Zásah se neobešel bez asistence vrtulníku letecké záchranné služby z Liberce.

Nejdřív se hodinu po polední na kole vybourala 27letá Polka. „Žena si po pádu na cyklistické stezce Terex kolem Harrachova způsobila těžké poranění hlavy, měli jsme i podezření na vnitřní poranění v oblasti břicha," řekl Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše. Dodal, že cyklistka neměla na hlavě přilbu.

A sotva ji převezli k heliportu, dostali oznámení o podobně těžkém úrazu 57leté cyklistky u Dvoraček nad Rokytnicí. „Ta se zranila při jízdě z prudkého kopce a rovněž utrpěla těžké poranění hlavy. I ona jela v horském terénu na kole bez přilby."

Právě úrazy cyklistů a „koloběžkářů" se letos nejvíce podílejí na počtu zásahů horských záchranářů.

„Horské cyklistice letos o prázdninách přeje počasí. Jen od počátku srpna evidujeme 34 úrazů. Bohužel třetina z nich je vážných, častá jsou zranění hlavy, zlomeniny páteře, nohou a podobně. Naopak skoro vymizely tradiční horské úrazy, kdy si někdo vymkne kotník," řekl náčelník krkonošské Horské služby Adolf  Klepš.

Vedle bezhlavě riskantní jízdy cyklistů a terénních „koloběžkářů" se pozastavil zejména nad neuvěřitelnou lehkomyslností, kdy mnozí z nich vysloveně odmítají mít na hlavě přilbu.

„V půjčovnách horských kol je přitom nabízejí v balíku půjčovného,  už bez přirážky. I tak je ale nechtějí," kroutí Klepš nechápavě hlavou.

Právě kvůli cyklistům a  „koloběžkářům" odhaduje, že množství zásahů za celou letní sezonu, kterou horští záchranáři v Krkonoších počítají od května do listopadu, dosáhne loňských čísel. Před rokem se dostali na 163 úrazů, letos už jsou na 112. K tomu ale Klepš dodává jedno velké ale – na kolech a koloběžkách jsou následky mnohem vážnější.

Suché a slunečné léto naopak způsobilo, že letos ještě v Krkonoších nebyla vyhlášena žádná pátrací akce.

Vůbec nejsložitějším zásahem letošní letní sezony byla pro horské záchranáře pětihodinová operace na vyproštění horolezce v Labském dole. Čtyřiadvacetiletý muž spadl 18. července během lezení, dokázal si ale sám přivolat pomoc. Záchranáři k němu museli slaňovat  osmdesát metrů. Vyproštění z kolmého a místy převislého terénu trvalo přes hodinu, přivolaný vrtulník hradecké letecké záchranné služby pak muže nabral ze skalní plošiny v podvěsu v připraveném vaku a převezl k Vrbatově boudě, kde byl teprve přemístěn do vrtulníku a transportován do nemocnice.

Desatero cyklisty na horách
1. Naplánuj si trasu: Zvol ji podle schopností nejslabšího ve skupině.
2. Informuj se: Zjisti jaké bude počasí a podle toho zvol trasu a vybavení.
3. Informuj: Před odjezdem předej informace o zamýšlené trase a předpokládanou dobu návratu.
4. Jezdi pouze po povolených cestách: Jestliže je cesta legálně označena jako zakázaná, nepoužívej ji. Nejezdi mimo značené cyklostezky.
5. Znej značení cest: Sleduj značení a mapu, předejdeš zbloudění.
6. Ovládej své kolo: Jezdi tak, abys dokázal včas zastavit. Všude můžeš někoho či něco potkat. Nepřeceňuj svou technickou a fyzickou zdatnost.
7. Dávej přednost ostatním: Upozorni ostatní, že kolem nich projíždíš. Při míjení dostatečně zpomal a je-li to nezbytné, zastav.
8. Jednej s rozmyslem: Používej přilbu. Předvídej nebezpečné situace. Znej kontakty na Horskou službu. Měj vždy nabitý a zapnutý mobil.
9. Poskytni pomoc: Měj s sebou lékárničku a v případě potřeby poskytni první pomoc.
10. Buď ohleduplný k přírodě, lidem a majetku.
Zdroj: Horská služba

Autor: Kamil Dubský

20.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení