„Naše posádka vyjížděla v jednu hodinu ráno v Trutnově k jednapadesátileté ženě a šestiletému dítěti. Podle neověřených informací z místa otravu způsobilo propanbutanové svítidlo," informoval mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Tomáš Ježek.

Oxid uhelnatý je toxický plyn, jehož hodnoty se měří v počtu částic na metr krychlový. „Dětský organismus může reagovat rychleji na menší množství v kratším čase, v tomto případě bylo dítě v bezvědomí," dodal Ježek.

Za uplynulý rok už dva mrtví

Dítě proto záchranáři převezli na oddělení JIP do Fakultní nemocnice Hradec Králové, žena skončila v péči lékařů z nemocnice v Trutnově. Stav dítěte byl vážný, ale už odpoledne se mohlo vrátit zpět domů.

Hasiči přitom v místnosti naměřili koncentraci oxidu uhelnatého jednotek 16 ppm, což není jinak extrémní hodnota. „Dítě už bylo propuštěno do domácího ošetřování," řekl včera v podvečer lékařský náměstek hradecké „fakultky" Zdeněk Tušl.

Za poslední rok zemřeli na otravu oxidem uhelnatým ve východních Čechách už dva lidé. V srpnu zemřela 55letá žena v Hradci Králové poté, co se nadýchala oxidu uhelnatého, který unikal z karmy v koupelně. Ženu našel její manžel a přivolal záchranáře, jejich oživovací pokusy však byly marné. Hasiči naměřili v koupelně zvýšené hodnoty oxidu uhelnatého a uzavřeli přívod plynu do karmy.

Další tři lidé se otrávili oxidem uhelnatým v polovině prosince v jedné vesnici u Moravské Třebové. Devětatřicetiletý muž zemřel, o rok mladší žena a patnáctiletá dívka skončily v nemocnici.

Bez ztráty na životech skončil podobný případ, který se odehrál minulý týden v úterý v Časech na Pardubicku. Otrávili se tu tři dělníci, ve věku od 50 do 73 let, kteří v objektu přebývali. V jedné místnosti měli několik hodin zapnutou elektrickou centrálu, z níž unikal oxid uhelnatý. „Jeden z nich nám volal, že ztrácí vědomí. S poruchami vědomí a kardiálními problémy skončili na interní ambulanci a JIP pardubické nemocnice," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda. Na neštěstí se podle něj podepsal i alkohol, který muži popíjeli.

Dva lidé se přiotrávili také na konci října v Bělči nad Orlicí na Hradecku. Oxid uhelnatý podle hasičů unikl z kotle. Záchranáři muže ve věku 59 let a ženu ve věku 52 let odvezli do nemocnice.

Myslete na kontroly, varují hasiči

Hasiči každoročně především před topnou sezonou varují před riziky unikajícího oxidu uhelnatého z kamen či jiných topidel. Ta by měla být každoročně kontrolována.

„Stále upozorňujeme, aby si lidé nechali zkontrolovat plynové a kondenzační kotle, jejich instalování a hlavně těsnění. Tady je totiž problém, že oxid uhelnatý není vidět ani cítit. Lidé mohou pozorovat bolest hlavy, malátnost. Oxid uhelnatý ovlivňuje nervový systém," uvedla mluvčí profesionálních hasičů Vendula Horáková.

O plynu…

Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, který vzniká při nedokonalém spalování; je lehčí než vzduch, se vzduchem tvoří výbušné směsi

• K otravám dochází např. při užívání plynových průtokových ohřívačů (karem), když není zajištěno dostatečné větrání v dané místnosti, nebo když není v pořádku odvod spalin z topidla, komín je zanesen sazemi apod.

Bezpečná hodnota, ve které se může ještě člověk pohybovat, je 20 jednotek ppm

• Oxid uhelnatý se váže na červené krevní barvivo a vytváří tzv. karboxihemoglobin, v důsledku toho se kyslík nemůže dostat do těla

Dětský organismus může reagovat rychleji na menší množství v kratším čase

• Oxid uhelnatý není vidět ani cítit, lidé mohou pozorovat bolest hlavy, malátnost; oxid uhelnatý ovlivňuje nervový systém

Prevence je jednoduchá: pravidelné kontroly komínů, pravidelné kontroly topidel, zejm. plynových zařízení

• Na trhu lze rovněž zakoupit CO alarmy, které dokážou upozornit na nebezpečnou hladinu tohoto jedovatého plynu v ovzduší.

(kim, čtk)