Pravděpodobnost, že se lékař záchranky potká za svou službu s opilým pacientem, je takřka stoprocentní. V průměru Zdravotní záchranná služba Pardubického kraje (ZZSPK) ošetří denně až tři takové pacienty. Jeden z posledních příkladů je přímo kuriózní.
V pátek v noci byla posádka záchranky přivolána do Přelouče. V křižovatce tam řidiči narazili na ležící ženu. Dotyčná s vytřeštěným výrazem jen zírala do nebe a nereagovala na otázky lidí, kteří se na místo seběhli.
Zatímco záchranáři vyrazili k ženě, o které se domnívali, že ji srazilo auto, pravda byla ve skutečnosti někde jinde.
Neschopnost promluvit nebo se pohnout a podivná strnulost, která svědky události pořádně vyděsila, nezpůsobil řidič, ale alkohol. A žádná troška. Test na místě lékařům ukázal téměř neuvěřitelnou hodnotu kolem čtyř promile!
A aby toho nebylo málo, v sanitce se žena vzpamatovala natolik, že se rozhodla utéct. A tak se do sanitky museli podívat rovněž policisté. Incident zachytila i naše kamera.
„Bohužel se jedná o jeden z typických příkladů toho, jak vypadá výjezd k opilému pacientovi. Je potřeba zdůraznit, že bereme každý případ přijetí tísňového volání tak, jako by se jednalo o pacienta a nerozlišujeme, zdali se jedná o opilého nebo zraněného, takže až na místě posádka zjistí, že se nejedná o nehodu, ale o kolaps způsobený intoxikací. Jen za první pololetí tohoto roku jsme takto ošetřili 490 podnapilých pacientů z 18 917 ošetřených, což je asi 2,6 procent z celkového počtu. A můžeme dále připočíst 41 pacientů pod vlivem jiných omamných látek. Průměrně to vychází tak, že ZZSPK ošetří až tři takové případy denně,“ uvádí smutnou statistiku mluvčí záchranné služby Otomar Kušička.
Posádky záchranky se u opilých pacientů setkávají takřka pravidelně i s policisty. Částečně proto, že se jedná třeba o účastníky rvaček, které policisté od sebe odtrhli.
„Opilý pacient totiž nespolupracuje a často je ještě natolik v ráži, že dochází k drobným výpadům proti našim lékařům,“ dodává Otomar Kušička.
Alkohol o víkendu také zabíjel
Problémy, které způsobil alkohol o uplynulém víkendu, lze jen těžko vypočítat všechny. Už v sobotu zahynuli při srážce a následném výbuchu tříkolového motocyklu u Stéblové dva lidé. To, že řidič pil, potvrdilo několik svědků. V neděli, shodou okolností také u Stéblové, utonul v písníku osmapadesátiletý Slovák. I zde se prověřuje možný podíl alkoholu na celé události. Kromě těchto dvou tragédií ale policisté zasahovali v sobotu rovněž u dvou rvaček v barech. Také při nich tekla krev a bylo potřeba volat záchranku.
K prvnímu incidentu vyrazili policisté do pardubické Ptačí klece. Skupina podnapilých návštěvníků se zde odvázala tak, že rozbila sklo vchodových dveří. Bohužel k rozbití došlo obličejem jednoho z nich. Problémy policistům dělal i bratr zraněného. Ten si nejdříve pletl sanitku s taxíkem. Policisté ani nemohli zjistit stupeň jeho opilosti, protože byl natolik zmožen, že i přes množství pokusů nebyl schopen ani podstoupit dechovou zkoušku. A to i přesto, že policisté projevili značnou dávku trpělivosti. Druhá policejní hlídka mezitím ve Starém Hradišti asistovala u rozdováděného hosta v místní restauraci, který se domáhal vstupu do podniku a rukou rozbil skleněnou výplň vstupních dveří. S ošklivě krvácející ranou na předloktí jej rovněž musela do nemocnice odvézt sanitka.
„Pokud pacient není vážněji zraněn a nejeví známky dalších komplikací v souvislosti s opilostí, předáváme jej policii, která zajistí převoz na záchytku. Problém je ale v tom, že v Pardubickém kraji funguje takové zařízení jedině v Pardubicích, a to se přes prázdniny střídá ještě s královéhradeckou záchytkou, což zvláště pro policisty znamená značné časové ztráty v případě převozu,“ říká mluvčí pardubické záchranky Otomar Kušička.
Samotná záchranka ale pacienta na záchytku nepřepraví. „Pojišťovna by tento převoz nezaplatila. Převoz tak musí zajistit policie, ale to pouze v případě, že pacient neutrpěl vážná zranění a není v ohrožení života. V opačném případě jej předáváme na urgentní příjem nemocnice,“ upřesňuje Otomar Kušička.
Policie si ale s lidmi pod vlivem alkoholu také užije své.
„Konkrétně za červenec provedli policisté šedesát šet pozitivních dechových zkoušek. V tom jsou započítáni jak pachatelé trestné činnosti, jako je třeba výtržnictví, tak třeba řidiči pod vlivem alkoholu. Šestnáct z nich potom policisté přímo eskortovali na záchytnou stanici ke kontrolnímu odběru krve. V průměru tam naše hlídky takto zajíždějí obden,“ uvádí policejní statistiku tisková mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.
„Krátkodobé uzavření záchytky v letních měsících samozřejmě pociťujeme, ale je to komplikace, která v celkovém ročním souhrnu znamená jen nepatrnou časovou ztrátu. Policisté rovněž na základě žádosti záchranné služby asistují lékařům u převozu pacienta, vyžaduje–li to daná situace,“ potvrzuje Markéta Janovská.