Teď o víkendu byl vichr slabší, podobných hodnot dosahoval jen v největších nárazech, a tak nedostal ani žádné jméno. Ale i bez toho napáchal velké škody. Především energetikům. A kvůli takřka květnovým teplotám a dešti tál sníh takovým tempem, že zvedal hladiny řek.

Nejhorší byla situace v sobotu pozdě večer. „Řešili jsme 15 poruch na vysokém a desítky na nízkém napětí. Stromy nám padaly do vedení a mezi Svitavami a Českou Třebovou, kde se objevil zvlášť silný poryv větru, vyvrátil i samotné sloupy elektrického vedení," řekla mluvčí východočeské skupiny ČEZ Šárka Beránková. Vítr napáchal velké škody také v podhůří Krkonoš a na Hradecku.

Hasiči se od té chvíle nezastavili, jen do sobotní půlnoci měli za sebou asi třicet výjezdů. Nejčastěji právě k popadaným stromům, vichr ale poškodil i několik střech. Plechy se uvolnily ze střechy jednoho domu na náměstí v Holicích, vůbec nejnáročnější zásah ale měli na střeše hlavního chrudimského kostela, odkud ve větru vlající střešní plechy hrozily pádem na náměstí.

„V akci musela být lezecká skupina hasičů. Kvůli silnému větru navíc nemohli použít výškovou techniku. Utrženou lávku pro pěší odstraňovali hasiči v Kerharticích v Ústí nad Orlicí," uvedla mluvčí profesionálních záchranářů Vendula Horáková.

Pořádně zahrozily i řeky,  vzedmuté po  rychlém tání. Nikde ale nakonec nepřesáhly druhý stupeň povodňové aktivity. Na ten se v sobotu dostala krátkodobě jen Doubrava a Chrudimka, na stejném stupni včera dopoledne kulminovala i Orlice. Hasiči tak měli plno práce s odčerpáváním vody z vytopených sklepů a garáží, čistili také ucpaná koryta řek.