„Letošní rok je zatím v počtu úmrtí účastníků silničního provozu nejtragičtějším od roku 2012, kdy bylo na silnicích našeho kraje usmrceno při dopravních nehodách 57 osob,“ uvedla policejní mluvčí Magdalena Vlčková. Během dalších let byl vývoj nehodovosti v kraji velmi příznivý a počet obětí postupně výrazně klesl. S tím je však letos konec.

Deset mrtvých za dva měsíce

Jen za říjen přišlo při haváriích o život šest lidí, listopad si vyžádal čtyři oběti. S blížícím se koncem roku, kdy se počasí a viditelnost budou postupně zhoršovat a lidé budou víc pospíchat, se nebezpečí havárie na silnici ještě zvětší.

Vina za vážné nehody však zůstává jednoznačně na řidičích. Podle policie k tragickým dopravním nehodám vede nejčastěji nesprávný způsob jízdy, je jejich příčinou zhruba ve třetině případů. Na druhém místě je nepřiměřená rychlost a velmi časté je i nedání přednosti v jízdě.

Mezi oběťmi jsou vedle posádek aut i motorkáři, cyklisté a chodci. „V sedmnácti případech zemřeli lidé, kteří dopravní nehodu nezavinili,“ upozornila Magdalena Vlčková. Na silnicích bohužel letos vyhasly i tři dětské životy.

Pod koly vlaku

Samostatnou kapitolou jsou nehody na železničních přejezdech, kde jsou cestující v osobních autech téměř bez šance na přežití. Právě střet s vlakem stál za nejhorší havárií letošního roku, při které v červenci v Černožicích na Hradecku zahynula 32letá žena, 47letý muž a dvě děti ve věku osm a pět let.

Celkový počet nehod se přitom oproti loňskému roku nijak zvlášť nezvýšil. „Letos se v období prvních deseti měsíců událo celkem 4284 dopravních nehod, vloni jen o čtyři méně,“ konstatovala mluvčí.

Jenže například jen na Trutnovsku v květnu během dvou týdnů přišli o život čtyři lidé. „To za osm let, co jsem vedoucím na dopravním inspektorátu, nepamatuji,“ řekl tehdy ředitel trutnovského dopravního inspektorátu Policie ČR Jiří Prouza.

Za co mohou drogy a alkohol

Neblahou roli při dopravních nehodách sehrávají i alkohol a drogy, které byly v letošním roce příčinou nejméně 250 nehod. Z řidičů, kteří letos zahynuli, bylo asi pět pod vlivem těchto látek.

Policie přitom ze silnic rozhodně nezmizela. „Od ledna do října se zhruba 1500 policistů zapojilo v našem kraji do desítek preventivních aktivit, při nichž zkontrolovali 15 500 vozidel a oslovili nesčetné množství zranitelných účastníků silničního provozu,“ sdělila mluvčí.

Řidiči, buďte opatrní

Policie řidiče varuje před bezohledným nebo lehkovážným způsobem jízdy. „Řidiči, buďte ohleduplní a věnujte se řízení. Jezděte na zimních pneumatikách, které jsou při poklesu teplot bezpečnější pro jízdu a svou konstrukcí pro toto období lépe přizpůsobeny. Nepřeceňujte své síly a přizpůsobte jízdu svým schopnostem, dovednostem a také povaze vozovky. Chodci, cyklisté ale i řidiči motorových vozidel, buďte více vidět a hlavně nesedejte za volant, pokud jste pod vlivem alkoholu nebo drog. Zbytečný risk se nevyplácí,“ řekla policejní mluvčí Magdalena Vlčková.