Podle náčelníka Horské služby Krkonoše Adolfa Klepše v období od 22. prosince do 1. ledna, kdy Krkonoše zaplnili rekreanti, zásahů prudce přibylo.

Záchranná akce byla krátká

„Šlo víceméně o běžné lyžařské úrazy a bezvědomí," řekl Adolf Klepš. Záchranáři vyjížděli ke sjezdařům, běžkařům i do hotelů a chat. Asi šedesátka zranění byla velmi vážná. „V 54 případech jsme museli přivolat rychlou záchrannou službu, třikrát dokonce přiletěl vrtulník," upřesnil náčelník horské služby.

Horští záchranáři museli také vyhlásit pátrací akci. „Bylo to na silvestra  a pátrání bylo krátké. Ve spolupráci s policií jsme to rychle vyřešili," uvedl Adolf Klepš. Hledaného muže prý našli v podnapilém stavu v obci, odkud se údajně ztratil.

Ženě už nebylo pomoci

O vánočních prázdninách naše nejvyšší hory tradičně zažily příval návštěvníků. Množství lidí s sebou zákonitě přineslo zvýšený počet výjezdů.

U velmi vážného případu horská služba zasahovala na Boží hod nad ránem. Dispečink dostal oznámení, že v jednom ubytovacím zařízení leží žena v bezvědomí, podle  oznámení však šlo zřejmě už o úmrtí. „Ženu nalezl po návratu na pokoj její partner. Na místo ihned vyjeli členové HS a po příjezdu skutečně zjistili posmrtné skvrny a počínající ztuhlost. Přivolaný lékař poté konstatoval smrt," sdělil mluvčí Horské služby ČR Radek Zeman.

O tři dny později bylo na krizové číslo horské služby 1210 ohlášeno zranění běžkaře u Krásné pláně. Šedesátiletý muž během jízdy upadl tak nešťastně, že si poranil hlavu a upadl do bezvědomí.

Tragické svátky
Jedno z nejhorších vánočních období na východočeských horách zažili horští záchranáři v roce 2012.
- Na Černé hoře u Janských Lázní našli lyžaři ležícího 43letého muže. I přes snahu záchranářů muž na sjezdovce zemřel.
- V noci na 28. prosince jel na bobu po medvědínské sjezdovce 32letý muž a narazil do stromu.  Vážným zraněním v nemocnici podlehl.
- O den později upadl desetiletý chlapec při lyžování  v Deštném v Orlických horách a utrpěl vážné poranění pánve.

Duchapřítomná manželka

„Naši záchranáři se k němu dostali během pěti minut. Než ale dojeli, duchapřítomná manželka muži zaklonila hlavu a zraněný začal spontánně dýchat," řekl k zásahu náčelník Klepš.

Členové HS muže na místě vyšetřili a pak ho transportovali do místa, kde si ho mohla převzít posádka rychlé zdravotnické pomoci, která zraněného odvezla k dalšímu ošetření do nemocnice.

Stejného dne utrpěl jednapadesátiletý muž na vleku srdeční zástavu. Přítomný rolbař okamžitě zahájil resuscitaci a po dvou minutách na místo dorazila horská služba, která péči o muže převzala. V té chvíli už muž začal dýchat a nabyl vědomí.

Opilý člověk utrpěl zlomeninu pánve

O vánočních prázdninách bylo rušno bylo také v Orlických horách. „Zaznamenali jsme 96 zásahů, z toho přibližně dvacet vážných," řekl náčelník Horské služby Orlické hory Josef Hepnar. Podle něj je počet zásahů zhruba stejný jako v předchozích letech.

Mezi nejzávažnější případy patřily dva úrazy s podezřením na poranění páteře, zlomeniny nohou, úrazy hlavy či otřes mozku.

Horská služba ošetřovala také několik zraněných, kteří byli pod vlivem alkoholu. „Stává se to hlavně  na silvestra," upozornil náčelník Hepnar. Jeden z výjezdů směřoval k opilému člověku, který utrpěl zlomeninu pánve.

Také zdejší horská služba zaznamenala pátrací akci. „Byla jen krátká. Ztratil se člověk, který sjel ze sjezdovky na špatnou stranu.  Za hodinu jsme ho našli," řekl Josef Hepnar.