Záchranáře Horské služby z Pece pod Sněžkou ve tři čtvrtě na tři kontaktoval dispečink Zdravotnické záchranné služby. Podle informací zdravotníků sjížděla skupinka pěti lidí prudký svah od chalupy Na rozcestí. Během sestupu jeden z nich zřejmě nezvládl jízdu a ze srázu spadl po hlavě do potoka.

„Ostatní jej ihned vytáhli z koryta, a protože nejevil známky života, začali s oživovacími pokusy. My jsme okamžitě sestavili záchranné družstvo, které na místo nehody dorazilo asi ve čtvrt na čtyři. Naši členové pak pokračovali v resuscitaci a za pomoci takzvaného laického defibrilátoru monitorovali jeho stav,“ řekl k zásahu náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš. Uvedl, že k muži postupně dojelo deset záchranářů.

Dispečink záchranářů také během zásahu povolal vrtulník Letecké záchranné služby z Hradce Králové. Posádka vrtulníku však nemohla kvůli silnému větru a velice nízké viditelnosti zasáhnout. „Mezi našimi muži je však jeden dobrovolník, který zároveň pracuje jako zdravotnický záchranář. Ten ovšem po konzultaci s dispečinkem záchranky a na základě monitorování stavu bezvědomého krátce po šestnácté hodině neúspěšnou resuscitaci na pokyn lékaře ukončil,“ popsal situaci náčelník Klepš. Členové Horské služby se pak snažili zemřelého transportovat nejdříve na Richtrovy boudy a následně do Pece. Vzhledem k tomu, že v lokalitě byl metr čerstvého a sypkého sněhu, byla tato akce velice obtížná a celý transport trval přibližně tři hodiny.

„V Krkonoších vane v současné době silný vítr, na většině míst je takřka nulová viditelnost a hřebenové cesty jsou zcela zaváté. Nedoporučujeme proto především hřebenové túry a pohyb mimo značené cesty. Turisté by se měli vždy na nejbližší stanici Horské služby informovat, jaká je situace a kde jim může hrozit nebezpečí,“ důrazně varoval Adolf Klepš. (pv)