Zdroj: DeníkOcet v hlavní roli
Velký jarní úklid se blíží. A to znamená i velké útraty za spoustu pomocníků na mytí  oken a podlah, cídění umaštěné trouby a sporáku, vodní kámen v koupelně a na toaletě. Voláme na pomoc lahve s čističi, které sice fungují, ale jsou taky drahé a nesmírně zatěžující pro životní prostředí i naše zdraví. Přitom naše babičky měly vždycky uklizeno do lesku, aniž by na e-shopech objednávaly dryáky různých značek. Jak to ty ženy dělaly? To zjistíte v hlavním tématu magazínu Víkend.

Fenomén Mánes
Ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně v Praze začíná na konci března výstava s výmluvným názvem Josef Mánes: Člověk ⁠–⁠ umělec ⁠–⁠ legenda. Návštěvníci zde budou moci znovuobjevovat rozsáhlé dílo jednoho z nejlepších českých malířů až do 16. července. Jak se taková výstava připravuje? A jak lze nově představit umělce, o němž téměř všichni mají nějakou představu? Na to odpovídají kurátorka kresby a grafiky 19. stol. Markéta Dlábková a ředitelka Sbírky umění 19. století a klasické moderny Veronika Hulíková. Ty práci na výstavě spojily s detailním průzkumem a přehodnocením celého Mánesova odkazu i života.

Budíček v půl osmé
Čím se vlastně liší život na Antarktidě od běžného života v Česku? Kolega z National Geographic Hynek Adámek, který je nyní na expedici na nejchladnějším světadíle, zve čtenáře na malou návštěvu základny, která je momentálně jejich domovem. Český ostrůvek uprostřed drsného a jen málo přívětivého kontinentu na opačném konci světa. V kolik hodin se na Antarktidě vstává? Co se tu obvykle snídá? A kdy se jde naopak spát?

Poslední lyžovačka
Pokud se ani s příchodem jara nehodláte smířit s tím, že je pro letošní sezonu třeba skončit s lyžováním, je tady snadná pomoc: vyrazit na některý z pětice tyrolských ledovců. I když dole v údolí obvykle mohou o sněhu jenom snít, zde ve výšce přes 3000 metrů nad mořem bývají stále v klidu. Sněhu totiž mají dost jak v Kaunertalu, Pitztalu a Söldenu, tak i v Hintertuxu a ve Stubaiském údolí. A jak říkají místní: „Čím vyšší, tím lepší.“ Ve většině z těchto středisek se proto lyžuje až do května, na ledovci v Hintertuxu ještě déle.