VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dokončení obchvatu je prozatím ve hvězdách

Česká Skalice - „Územní rozhodnutí je platné a mělo by být vydáno stavební povolení na výstavbu provizorní komunikace obchvat obchvatu. Ta by měla nahradit nedokončený silniční obchvat města dokud se nevyřeší majetkové vypořádání majitelů sběrných surovin a ministerstva dopravy,“ řekl na pondělním zasedání zastupitelstva starosta Tomáš Hubka.

12.11.2008 1
SDÍLEJ:

Obchvat v České Skalici.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Ten však jedním dechem dodal, že tento záměr je ohrožen. „Ministerstvo dopravy totiž Ředitelství silnic a dálnic v Hradci Králové zakázalo jednat ve věci vydání stavebního povolení na tuto stavbu, takže o stavební povolení nebudeme moci žádat,“ uvedl starosta. Není žádným tajemstvím, že ministerstvo dopravy obchvat obchvatu nepreferuje a považuje ho za krajní řešení. Nyní probíhají jednání mezi právními zástupci ministerstva a majiteli provozovny sběrných surovin, která stojí v trase nedokončeného obchvatu. Předpokládá se, že rokování by mohla skončit v závěru tohoto roku. V kladný výsledek jednání věřil na jednání zastupitelů málokdo kromě občana města Petra Fejfara. Bývalý starosta se nechal slyšet, že pokud se postaví provizorní objížďka, není možné postavit novou sběrnu, jak si to přejí současní majitelé té nynější. „Je jasné, že obchvat obchvatu je provizorní řešení, ale důležité je dostavět obchvat jakýmikoliv prostředky a co nejrychleji. Zájem všech zúčastněných musí být jednotný,“ tvrdí Fejfar. Sám se prý informoval u majitelů sběrny, kam směřují jejich jednání s ministerstvem dopravy. „Bylo mi řečeno, že spějí v jednání s ministerstvem ke zdárnému konci,“ prohlásil Fejfar. Pokud by se dohodli, ministertvo by jim postavilo sběrnu novou a město je ochotno na to uvolnit svůj pozemek.

Skeptický v této věci je Jiří Vít, místopředseda občanského sdružení Za obchvat České Skalice. „Rád bych zjistil, kdo stojí za těmito zdržovacími manévry. Je tady rozdělaná stavba za téměř 800 milionů korun, která chátra. Proběhla už řada jednání i čilá korespondence a stále se nic neděje,“ postěžoval si Vít. V této souvislosti starosta Hubka seznámil zastupitele i přítomnou veřejnost s otevřeným dopisem, který vedení města zaslalo na Ministerstvo dopravy ČR, Krajský úřad v Hradci Králové, MěÚ v Náchodě, Ředitelství silnic a dálnic a majitelům sběrny.

„S politováním konstatujeme, že kompetentní účastníci nedělají vše pro to, aby byla překonána nepříznivá situace. Není přihlíženo k dříve podaným dopisům, není dostatečně akceptován názor občanského sdružení Za obchvat. Konstatujeme, že díky neplnění určitých termínů i díky nevstřícnosti stávajících majitelů předmětného pozemku, město přišlo o přislíbenou dotaci na výstavbu kanalizace, vznikají škody na městském i soukromém majetku,“ píše se v otevřeném dopise. Jeho pisatelé žádají, aby všichni účastníci kauzy urychleně hledali řešení. „Jednoznačně požadujeme, aby byl stanoven termín vymístění dopravy z města– navrhujeme 30. 6. 2009. Pokud bude přijato řešení v původní trase, bude město připraveno dát k dispozici dříve uváděný potřebný pozemek. V opačném případě soustředíme úsilí na řešení situace prostřednictvím výstavby obchvatu obchvatu,“ upozorňují pisatelé. Stanovisko právních zástupců majitelů sběrny se nám nepodařilo získat, protože s Náchodským deníkem nekomunikují.

Nevyřešená kauza, která zatím nebere konce, má za následek zahlcení centra města nadměrnou dopravou. Zajímavostí je zcela nepochybně skutečnost, že Krajská hygienická stanice vydala rozhodnutí, že není povolena doprava v nynějším rozsahu přes město. Přesto přes něj každý den projede několik tisícovek automobilů včetně kamionů. Obyvatelé města, zejména ti, kteří žijí podél páteřní komunikace, jsou vývojem situace kolem obchvatu pobouřeni. Na zastupitelstvu opět zaznělo, že by se mělo přistoupit k blokádě dopravy. „Nevylučujeme ani tuto možnost,“ připustil člen sdružení Za obchvat Jiří Zvára. Opatrnější přístup k této variantě má místopředseda sdružení Vít. „Není to jednoduché. Když budeme blokovat dopravu, vezmeme si za rukojmí řidiče, kteří za nic nemohou. Kromě toho musí být zajištěn průjezd zdravotnické záchranné služby. Kdyby kvůli blokádě nepřijala za pacientem včas a něco se mu stalo, budeme za to zodpovědni my,“ vysvětlil svůj postoj Jiří Vít.

Kauza nedostavěný obchvat města dostala ještě další dimenzi, která vyústila v to, že Radim Doleček, vedoucí stavebního úřadu v České Skalici, dal výpověď z pracovního poměru. Pomyslným vrcholkem ledovce vedoucím k tomuto rozhodnutí je, že majitelé sběrných surovin podali na Dolečka přes jeho nadřízený orgán, kterým je krajský úřad, žalobu pro podjatost. Doleček totiž z podnětu Ředitelství silnic a dálnic začal prošetřovat, zda v areálu sběrných surovin nebyla postavena černá stavba. Této věci se věnoval tři měsíce, rozhodl o odstranění této stavby a případ postoupil k prověření krajskému úřadu. Majitelé sběrny se však proti rozhodnutí odvolali. Krajští úředníci ani po třech měsících nedošli k žádnému rozhodnutí a naopak požádali o prodloužení šetření až do 10. října letošního roku. Šest dní předtím ale majitelé sběrny podali žalobu pro podjatost a šetření o černé stavbě bylo přerušeno. „Domnívám se, že podjatý nejsem. Mám důkazy, které jsou ve spisovém materiálu, že v areálu sběrny černá stavba stojí. Vůbec bych se tím nezabýval, pokud by tomu tak nebylo,“ dodal Radim Doleček.

Otevřený dopis zastupitelstva města Česká Skalice k problematice dostavby silničního obchvatu I/33 u České Skalice adresovaný Ministerstvu dopravy, Ředitelství silnic a dálnic, Krajský úřad Královéhradeckého kraje, Městský úřad Náchod, rodina Jirouškova.

Přetrvávající problémy ve výstavbě silničního obchvatu – přeložky I/33 u České Skalice, nás nutí přijmout zásadní veřejné stanovisko, které sleduje zájem našich spoluobčanů - vymístit z města neúměrnou silniční dopravu.
S politováním konstatujeme, že kompetentní účastníci nedělají vše proto, aby byla překonána nepříznivá situace. Není přihlíženo k dříve podaným dopisům, není dostatečně akceptován názor občanského sdružení Za obchvat.
Konstatujeme, že díky neplnění určených termínů i díky nevstřícnosti stávajících majitelů předmětných pozemku, město přišlo o přislíbenou dotaci na výstavbu kanalizace, vznikají škody na městském i soukromém majetku.
Víme, že nemáme rozhodující kompetence, ale přesto navrhujeme, aby bylo přijato popřípadě i náhradní řešení, to je výstavba obchvatu obchvatu.
Zcela nás uráží vyjádření vysokého státního úředníka, který mimo jiné konstatuje „ ať si to město zaplatí samo“ a dává „knížecí rady“ ať město získá prostředky z Evropské unie.
Dále konstatujeme, že máme k dispozici stanovisko Krajské hygienické stanice, ve kterém je uvedeno, že není povolena doprava ve stávajícím rozsahu přes město.

Na základě výše uvedeného důrazně žádáme Ministerstvo dopravy, Ředitelství silnic a dálnic, Krajský úřad Královéhradeckého kraje, Městský úřad Náchod i rodinu Jirouškovu, aby navzdory všem překážkám našli rychlé řešení.

Jednoznačně požadujeme, aby byl stanoven termín vymístění dopravy – navrhujeme 30.6.2009. Pokud do 31.12.2008 bude přijato řešení dostavby v původní trase, bude město připraveno dát k dispozici dříve uváděný potřebný pozemek. V opačném případě soustředíme úsilí na řešení situace prostřednictvím výstavby obchvatu obchvatu.

Město je stále v roli prosebníka, se kterým se jedná jenom v krajním případě a nejsou mu předkládány žádné konkrétní návrhy, natož pak jakékoliv garance. Z tohoto důvodu žádáme, aby pokud máme cosi rozhodovat jsme byli včas o návrzích informováni a byla nám státem složena relevantní finanční záruka.
Vážení oslovení, očekáváme od Vás písemnou odpověď s návrhem na další postup. Odpověď bude zveřejněna.

Autor: Hynek Šnajdar

12.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 900 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů OBSLUHA STROJŮ - výroba zámků, kování, nástrojů a nářadí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (2 roky). Směnnost: dvousměnný provoz - pracovní doba od 05:30 hod. do 14:00 hod., od 15:00 hod. do 23:30 hod., Požadavky: spolehlivost, pracovitost., Kontakt - p. Yuhas Eduard, tel.: +420 777 929 220 (v době od 09:00 hod. do 11:00 hod.), e-mail: eduardyuhas@email.cz (zaslání životopisu)., Místo výkonu práce: Žabokrky 50, 549 31 Hronov.. Pracoviště: Elegant group s.r.o. - provozovna, 549 31 Hronov 1. Informace: Eduard Yuhas, +420 777 929 220(od09:00hod.do11:00hod.).

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel MECHANIK/-ČKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky. , Náplň práce: opravy motocyklů, skútrů, ATV. , Požadavky: min. vyučení se zaměřením na strojírenství, automobilový průmysl; řidičský průkaz sk. A, B; výpis z rejstříku trestů. , Kontakt zasláním životopisu na e-mail: motochip@email.cz. Pracoviště: Motochip s.r.o., Na Cihelnách, č.p. 12, 551 01 Jaroměř 1. Informace: Věra Andrejsková, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky., Možnost spolupráce i brigádně - odměna hrubého 100,- Kč/hod., Náplň práce: příprava zboží k prodeji, prodej a nabídka zboží, obsluha zákazníků, spolupráce s vedením prodejny., Požadavky: příjemné vystupování, samostatnost, spolehlivost, flexibilita, potravinářský průkaz, základní znalost práce na PC, výhodou praxe v obchodě. , Zaměstnavatel nabízí: stravenky, bonusy, dlouhodobou perspektivu v prosperující společnosti, možnost profesního růstu, vstupní zaškolení, přátelský kolektiv. Nevyučené v oboru zaměstnavatel zaučí., Kontakt - sl. Kubíková Simona, tel.: 734 761 361, e-mail: kubikova@musp.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Zeman maso-uzeniny, a.s. - pracoviště broumov, U Dolní brány, č.p. 313, 550 01 Broumov 1. Informace: Simona Kubíková, +420 734 761 361.

Výroba - Výroba Montér 28 000 Kč

Montéři a opraváři silnoproudých elektrických vedení ELEKTRIKÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Elektromontážní práce na rozvodných sítích vysokého a nízkého napětí., Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok). V případě spolehlivé práce bude smlouva prodloužena na dobu neurčitou. Zaměstnání vhodné i pro absolventy., Hrubá měsíční mzda od 28.000,- Kč do 40.000,- Kč. Výše mzdy bude stanovena dle praxe a zkušeností v uvedeném intervalu., Požadavky: vyučení v oboru elektro., Zaměstnanecké výhody: stravenky, možnost osobního rozvoje a dalšího vzdělávání, získání odborných kvalifikací. Zaměstnavatel zajistí ubytování pro zaměstnance ze vzdálených lokalit a zahraničí., Kontakt - Ing. Lukáš Petr, tel.: 777 789 888 (od 08:00 hod. do 18:00 hod.), e-mail: prace@elektrocomp.cz (zaslání životopisu)., Místo výkonu práce: Maloskalická 68, 552 03 Česká Skalice.. Pracoviště: Elektro-comp spol. s r.o., Maloskalická, č.p. 68, 552 03 Česká Skalice. Informace: Petr Lukáš, +420 777 789 888(od08:00hod.do18:00hod.).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

LADA KŘÍŽOVÁ s pomocníky uklízí následky havárie vodovodního potrubí. Prasklo zhruba 130 metrů od Dřevěnky a valící se voda si to zamířila přímo do výčepu.
5

Voda z prasklého potrubí zaplavila Dřevěnku

Nemoc. Ilustrační foto.

Epidemie chřipkových onemocnění zvolna ustupuje

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Sídliště Spořilov se probudilo do rána bez vody

Broumov - Havárie na vodovodním řadu připravila dnes ráno nepříjemné probuzení více než tisícovce obyvatel sídliště Spořilov. Ranní hygiena se změnila v marné otáčení kohoutkem a místo proudu vody tekl jen slabý čůrek.

Do Úpy spadla žena, ráno ji našli utopenou

Česká Skalice - Několik policejních hlídek, společně s dalšími složkami IZS, pátralo po 42leté ženě, která ve čtvrtek večer spadla do řeky Úpy poblíž Muzea Boženy Němcové. Při nočním pátrání se člunem v řece ani podél břehů však ženu nenalezli.

Studentské protesty, Československé jaro 2018 a 126 km/h v obci: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 15. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT