VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dokončení obchvatu je prozatím ve hvězdách

Česká Skalice - „Územní rozhodnutí je platné a mělo by být vydáno stavební povolení na výstavbu provizorní komunikace obchvat obchvatu. Ta by měla nahradit nedokončený silniční obchvat města dokud se nevyřeší majetkové vypořádání majitelů sběrných surovin a ministerstva dopravy,“ řekl na pondělním zasedání zastupitelstva starosta Tomáš Hubka.

12.11.2008 1
SDÍLEJ:

Obchvat v České Skalici.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Ten však jedním dechem dodal, že tento záměr je ohrožen. „Ministerstvo dopravy totiž Ředitelství silnic a dálnic v Hradci Králové zakázalo jednat ve věci vydání stavebního povolení na tuto stavbu, takže o stavební povolení nebudeme moci žádat,“ uvedl starosta. Není žádným tajemstvím, že ministerstvo dopravy obchvat obchvatu nepreferuje a považuje ho za krajní řešení. Nyní probíhají jednání mezi právními zástupci ministerstva a majiteli provozovny sběrných surovin, která stojí v trase nedokončeného obchvatu. Předpokládá se, že rokování by mohla skončit v závěru tohoto roku. V kladný výsledek jednání věřil na jednání zastupitelů málokdo kromě občana města Petra Fejfara. Bývalý starosta se nechal slyšet, že pokud se postaví provizorní objížďka, není možné postavit novou sběrnu, jak si to přejí současní majitelé té nynější. „Je jasné, že obchvat obchvatu je provizorní řešení, ale důležité je dostavět obchvat jakýmikoliv prostředky a co nejrychleji. Zájem všech zúčastněných musí být jednotný,“ tvrdí Fejfar. Sám se prý informoval u majitelů sběrny, kam směřují jejich jednání s ministerstvem dopravy. „Bylo mi řečeno, že spějí v jednání s ministerstvem ke zdárnému konci,“ prohlásil Fejfar. Pokud by se dohodli, ministertvo by jim postavilo sběrnu novou a město je ochotno na to uvolnit svůj pozemek.

Skeptický v této věci je Jiří Vít, místopředseda občanského sdružení Za obchvat České Skalice. „Rád bych zjistil, kdo stojí za těmito zdržovacími manévry. Je tady rozdělaná stavba za téměř 800 milionů korun, která chátra. Proběhla už řada jednání i čilá korespondence a stále se nic neděje,“ postěžoval si Vít. V této souvislosti starosta Hubka seznámil zastupitele i přítomnou veřejnost s otevřeným dopisem, který vedení města zaslalo na Ministerstvo dopravy ČR, Krajský úřad v Hradci Králové, MěÚ v Náchodě, Ředitelství silnic a dálnic a majitelům sběrny.

„S politováním konstatujeme, že kompetentní účastníci nedělají vše pro to, aby byla překonána nepříznivá situace. Není přihlíženo k dříve podaným dopisům, není dostatečně akceptován názor občanského sdružení Za obchvat. Konstatujeme, že díky neplnění určitých termínů i díky nevstřícnosti stávajících majitelů předmětného pozemku, město přišlo o přislíbenou dotaci na výstavbu kanalizace, vznikají škody na městském i soukromém majetku,“ píše se v otevřeném dopise. Jeho pisatelé žádají, aby všichni účastníci kauzy urychleně hledali řešení. „Jednoznačně požadujeme, aby byl stanoven termín vymístění dopravy z města– navrhujeme 30. 6. 2009. Pokud bude přijato řešení v původní trase, bude město připraveno dát k dispozici dříve uváděný potřebný pozemek. V opačném případě soustředíme úsilí na řešení situace prostřednictvím výstavby obchvatu obchvatu,“ upozorňují pisatelé. Stanovisko právních zástupců majitelů sběrny se nám nepodařilo získat, protože s Náchodským deníkem nekomunikují.

Nevyřešená kauza, která zatím nebere konce, má za následek zahlcení centra města nadměrnou dopravou. Zajímavostí je zcela nepochybně skutečnost, že Krajská hygienická stanice vydala rozhodnutí, že není povolena doprava v nynějším rozsahu přes město. Přesto přes něj každý den projede několik tisícovek automobilů včetně kamionů. Obyvatelé města, zejména ti, kteří žijí podél páteřní komunikace, jsou vývojem situace kolem obchvatu pobouřeni. Na zastupitelstvu opět zaznělo, že by se mělo přistoupit k blokádě dopravy. „Nevylučujeme ani tuto možnost,“ připustil člen sdružení Za obchvat Jiří Zvára. Opatrnější přístup k této variantě má místopředseda sdružení Vít. „Není to jednoduché. Když budeme blokovat dopravu, vezmeme si za rukojmí řidiče, kteří za nic nemohou. Kromě toho musí být zajištěn průjezd zdravotnické záchranné služby. Kdyby kvůli blokádě nepřijala za pacientem včas a něco se mu stalo, budeme za to zodpovědni my,“ vysvětlil svůj postoj Jiří Vít.

Kauza nedostavěný obchvat města dostala ještě další dimenzi, která vyústila v to, že Radim Doleček, vedoucí stavebního úřadu v České Skalici, dal výpověď z pracovního poměru. Pomyslným vrcholkem ledovce vedoucím k tomuto rozhodnutí je, že majitelé sběrných surovin podali na Dolečka přes jeho nadřízený orgán, kterým je krajský úřad, žalobu pro podjatost. Doleček totiž z podnětu Ředitelství silnic a dálnic začal prošetřovat, zda v areálu sběrných surovin nebyla postavena černá stavba. Této věci se věnoval tři měsíce, rozhodl o odstranění této stavby a případ postoupil k prověření krajskému úřadu. Majitelé sběrny se však proti rozhodnutí odvolali. Krajští úředníci ani po třech měsících nedošli k žádnému rozhodnutí a naopak požádali o prodloužení šetření až do 10. října letošního roku. Šest dní předtím ale majitelé sběrny podali žalobu pro podjatost a šetření o černé stavbě bylo přerušeno. „Domnívám se, že podjatý nejsem. Mám důkazy, které jsou ve spisovém materiálu, že v areálu sběrny černá stavba stojí. Vůbec bych se tím nezabýval, pokud by tomu tak nebylo,“ dodal Radim Doleček.

Otevřený dopis zastupitelstva města Česká Skalice k problematice dostavby silničního obchvatu I/33 u České Skalice adresovaný Ministerstvu dopravy, Ředitelství silnic a dálnic, Krajský úřad Královéhradeckého kraje, Městský úřad Náchod, rodina Jirouškova.

Přetrvávající problémy ve výstavbě silničního obchvatu – přeložky I/33 u České Skalice, nás nutí přijmout zásadní veřejné stanovisko, které sleduje zájem našich spoluobčanů - vymístit z města neúměrnou silniční dopravu.
S politováním konstatujeme, že kompetentní účastníci nedělají vše proto, aby byla překonána nepříznivá situace. Není přihlíženo k dříve podaným dopisům, není dostatečně akceptován názor občanského sdružení Za obchvat.
Konstatujeme, že díky neplnění určených termínů i díky nevstřícnosti stávajících majitelů předmětných pozemku, město přišlo o přislíbenou dotaci na výstavbu kanalizace, vznikají škody na městském i soukromém majetku.
Víme, že nemáme rozhodující kompetence, ale přesto navrhujeme, aby bylo přijato popřípadě i náhradní řešení, to je výstavba obchvatu obchvatu.
Zcela nás uráží vyjádření vysokého státního úředníka, který mimo jiné konstatuje „ ať si to město zaplatí samo“ a dává „knížecí rady“ ať město získá prostředky z Evropské unie.
Dále konstatujeme, že máme k dispozici stanovisko Krajské hygienické stanice, ve kterém je uvedeno, že není povolena doprava ve stávajícím rozsahu přes město.

Na základě výše uvedeného důrazně žádáme Ministerstvo dopravy, Ředitelství silnic a dálnic, Krajský úřad Královéhradeckého kraje, Městský úřad Náchod i rodinu Jirouškovu, aby navzdory všem překážkám našli rychlé řešení.

Jednoznačně požadujeme, aby byl stanoven termín vymístění dopravy – navrhujeme 30.6.2009. Pokud do 31.12.2008 bude přijato řešení dostavby v původní trase, bude město připraveno dát k dispozici dříve uváděný potřebný pozemek. V opačném případě soustředíme úsilí na řešení situace prostřednictvím výstavby obchvatu obchvatu.

Město je stále v roli prosebníka, se kterým se jedná jenom v krajním případě a nejsou mu předkládány žádné konkrétní návrhy, natož pak jakékoliv garance. Z tohoto důvodu žádáme, aby pokud máme cosi rozhodovat jsme byli včas o návrzích informováni a byla nám státem složena relevantní finanční záruka.
Vážení oslovení, očekáváme od Vás písemnou odpověď s návrhem na další postup. Odpověď bude zveřejněna.

Autor: Hynek Šnajdar

12.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda Octavia - Čína
AUTOMIX.CZ
22

Tohle opravdu není Superb. Škoda v Číně prodává jednu zvláštnost

OBŽALOVANÝ tvrdí, že příbuzní si obvinění vymysleli.

Dětem vyhrožoval a bil je, dívku zneužil Dostal šest let

V derby padaly góly jen ve druhé třetině, Nové Město pálilo ostrými

Náchodsko - Po nepovedeném vstupu do sezony se pomalu začíná probouzet Náchod, který v nedělním kole hokejové Krajské ligy mužů přehrál Jaroměř. Porážku si v neděli připsal Hronov, jenž padl na půdě vedoucího Jičína.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Právě jsme se narodili - říjen 2017

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v říjnu roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Velké Poříčí i Provodov to měly o fous

Náchodsko - Stoprocentní byl ve víkendovém kole fotbalové I. B třídy regionální trojlístek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT