VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANKETA: Kdy se podaří dostavět obchvat České Skalice?

Česká Skalice - Nad plánem postavit obchvat obchvatu se už stahuji mračna. Záměr postavit provizorní komunikaci, tak zvaný obchvat obchvatu, která by obešla provozovnu sběrných surovin stojící v trase skutečného, ale dosud nedokončeného obchvatu, pravděpodobně vezme za své. Co si myslíte vy? 60 procent čtenářů je názoru, že z nedostavěného obchvatu vznikne cyklodrom.

27.11.2008 10
SDÍLEJ:

SMUTNÝ je pohled na nedostavěný silniční obchvat České Skalice. Sice po třičtvrtěmiliardové investici nejezdí automobily, ale zato je hojně využíván rekreačními sportovci, například k jízdě na kole. Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Tuto variantu podporovala nejen českoskalická radnice, ale především občanské sdružení Za obchvat České Skalice, kterému došla trpělivost kvůli roky se táhnoucímu majetkovému sporu mezi majitelem sběrny a ministerstvem dopravy.

„Našim cílem bylo tímto způsobem vymístit nadměrnou dopravu v centru města. Provizorní komunikace by mohla svému účelu sloužit do doby, než by se obě strany dohodly a silniční obchvat by se dokončil,“ uvedl předseda sdružení Za obchvat Jaroslav Andres.

Přestože ještě na začátku letošního roku ministerstvo deklarovalo, že by se obchvat obchvatu mohl postavit a k dispozici bylo zhruba 10 milionů korun na tuto stavbu, nyní se situace radikálně změnila. První signál, že stavba obchvatu obchvatu není pro ministerstvo dopravy prioritou přišel 23. dubna. Ministr Aleš Řebíček totiž v odpovědi na dopis sdružení Za obchvat sice naznačil, že podle dříve vypracovaného projektu by se mohla tato objížďka postavit, ale všeobecně dává přednost dostavbě obchvatu v definitivní trase.

Řebíček: Je to krajní řešení

„Výstavbu „objížďky obchvatu“ považuji za krajní řešení, pokud by došlo k dalším průtahům,“ napsal ministr Řebíček.

K průtahům došlo, protože právníci majitelů sběrných surovin a ministerstva dopravy se dosud nedohodli na majetkovém vyrovnání a nebyla postavena nová sběrna surovin, jak si to přejí vlastníci té nynější. Podle informací Deníku by však do konce roku k dohodě mohlo dojít. Po zkušenostech z nedávné minulosti, kdy jednání k ničemu konkrétnímu nevedla, už tomu však nevěří veřejnost a už vůbec ne vedení občanského sdružení Za obchvat. „Jednání už byla celá řada a k ničemu to nevedlo. Jaké máme záruky, že se obě strany skutečně dohodnou a dokončí se obchvat v původní trase?“ ptá se místopředseda sdružení Jiří Vít.

KDY SE PODAŘÍ OBCHVAT DOSTAVĚT? HLASUJTE V ANKETĚ VEDLE ČLÁNKU

Sdružení v této souvislosti vytvořilo petici za výstavbu obchvatu obchvatu, kterou podepsalo zhruba 950 občanů města. První náměstek ministra dopravy Jiří Hodač v odpovědi z 20. října na dopis sdružení, jehož přílohou byla tato petice, potvrdil, že jednání mezi majiteli sběrny a ministerstvem jsou značně složitá. Zároveň však dodal, že navrhovaný obchvat obchvatu je i nadále krajním řešením. Ministertsvo pak dalo Ředitelství silnic a dálnic pokyn, aby o této variantě už nejednalo.

Počká se do Silvestra

To vyplývá také z dopisu Alfréda Brunclíka, generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic z 3. listopadu, který má Deník k dispozici. „Prosazované provizorní řešení dané situace prostřednictvím výstavby objížďky pozemků majitelů sběrny nepovažuji za optimální z hlediska dopravně technického ani z hlediska bezpečnosti provozu.

Vybudování objížďky by si rovněž vyžádalo dodatečné náklady v řádu milionů korun,“ nechal se slyšet Brunclík. K této věci se svým dopisem na kompetentní orgány včetně ministerstva dopravy obrátilo nedávno také vedení českoskalické radnice.

„Jednoznačně požadujeme, aby byl stanoven termín vymístění dopravy do 30. června příštího roku. Pokud do 31. prosince letošního roku bude přijato řešení stavby obchvatu v původní trase, bude město připraveno dát k dispozici potřebný pozemek pro sběrné suroviny.

V opačném případě soustředíme úsilí na řešení situace prostřednictvím výstavby obchvatu obchvatu,“ stojí v dopise, s nímž byli seznámeni na svém minulém zasedání zastupitelé města.

Autor: Hynek Šnajdar

Kdy se podaří dostavět obchvat České Skalice?

Příští rok

4 %

V roce 2010

23 %

V přespříští pětiletce

4 %

V roce 2024

2 %

Nevím, to už tady nebudu

17 %

Z obchvatu vznikne cyklodrom

49 %

Hlasovalo: 47

Anketa byla ukončena

27.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Cesta do finálové skupiny je hodně trnitá

Videosouhrn Deníku – středa 17. ledna 2018

Vylekaný chmaták a rosomáci pobláznění sněhem: prohlédněte si videa dne

Z jihu Moravy se pomalu stává noční můra

Náchod - Náchodští florbalisté se po týden staré porážce s brněnskými Gullivers vydali v dalším kole Národní ligy – východ opět na jih Moravy – tentokrát do Rousínova, kde změřili síly s Aligators Klobouky.

Výživné neplatili řadu měsíců, dluhy vystoupaly na několik tisíc

Broumov - Rodičů, kteří neplatí na své potomky zákonem stanovené výživné, není nijak málo. A bohužel ne všichni se dostanou do hledáčku policie. Ale na dva si teď na základě přijatých oznámení posvítili policisté v Broumově.

NAŠI PRVŇÁCI ze ZŠ Machov

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

Votrok TIP LIGA: Mizérie na začátek

Královéhradecko - Úvodním kolem v uplynulém týdnu odstartovala hokejová Votrok TIP liga 2018. Zimní podoba tradiční fotbalové tipovačky čtenářů Deníku se hraje v rámci celého Královéhradeckého kraje a čítá letos osm kol.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>