VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nedokončený obchvat může vyprovokovat blokádu dopravy

Česká Skalice - Mezi obyvateli města Boženy Němcové stále častěji sílí hlasy volající po nějaké protestní akci, která by přiměla státní úředníky k řešení situace v dostavbě nedokončeného silničního obchvatu města.

13.9.2008
SDÍLEJ:

Doprava v České Skalici.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

To se potvrdilo i na nedávné valné hromadě občanského sdružení Za obchvat České Skalice, kde řada účastníků požadovala blokádu dopravy na průjezdu městem. Její příznivci poukazovali na to, že podobné akce mají po zkušenostech z jiných měst republiky svůj efekt, protože teprve po takové akci jsou úředníci ochotni se „rozhoupat“ k nějakému činu. Vedení sdružení Za obchvat je však v této věci opatrné a prosazuje nekonfliktní cestu s důrazem na prosazení výstavby provizorní komunikace, tak zvaného obchvatu obchvatu. Ta by obešla provozovnu sběrných surovin, jejíž majitel se dosud nedohodl s ministerstvem dopravy na majetkovém vyrovnání.

Trpělivost občanů je však už u konce a veškerá jednání sdružení Za obchvat neměla žádoucí efekt. „Z uspokojení, které v nás vyvolávala příprava objížďky provozovny sběrných surovin a předpokladu, že tranzitní doprava bude z města vyloučena do konce tohoto roku, jsme byli vyvedeni 9. června. Tento den svolala paní poslankyně Horníková tiskovou konferenci na radnici a z pověření ministra dopravy sdělila přítomným zprávu, že dostavbě obchvatu už nebude nic bránit, neboť do čtrnácti dnů dojde k podpisu smlouvy s majiteli provozovny sběrných surovin,“ řekl Jaroslav Andres, předseda sdružení Za obchvat. Ten však už na této „tiskovce“ požadoval, aby byla realizována objížďka sběrných surovin, pokud k podpisu smlouvy nedojde. Ministr dopravy Aleš Řebíček v této souvislosti odpoveděl na dopis sdružení, v němž sdělil, že obchvat obchvatu považuje až za krajní řešení, jestliže nedojde k podpisu smlouvy mezi majiteli sběrny a ministerstvem dopravy. K podpisu smlouvy nedošlo a nic se neděje. „Budeme čekat na podpis další roky?“ ptá se Andres.

Podle starosty Tomáše Hubky by měla mít radnice na stole do několika dnů projektovou dokumentaci na stavbu obchvatu obchvatu. Ta však nezaručuje, že se tato komunikace začne stavět. Na tahu je nyní ministerstvo dopravy, které by na tuto komunikaci mohlo uvolnit finanční prostředky ve výši přibližně šest až 10 milionů korun. Mezitím byla na několika místech města k dispozici petice podporující provizorní stavbu. V den valné hromady ji podepsalo necelých 670 občanů. Kromě toho členové občanského sdružení hodlají podat trestní oznámení na neznámého pachatele a někteří z nich to již učinili. „Když státní zastupitelství zahrneme trestními oznámeními, bude to muset řešit,“ nechal se slyšet Jaroslav Švorčík, který žije v domě v ulici T. G. M. a musí denodenně snášet útrapy vyvolané nadměrnou dopravou v této lokalitě.

Podle předsedy Andrese není blokáda dopravy vyloučena pokud selžou všechny ostatní možnosti. „Věřím, že k zablokování dopravy nebudou občané muset v budoucnu přistoupit,“ uvedl Jiří Zvára, člen vedení občanského sdružení Za obchvat , které v současné době čelí žalobě majitelů sběrných surovin na ochranu osobnosti za poškozování dobrého jména žalobce v článcích, výzvách i zprávách o činnosti zveřejňovaných na na webových stránkách sdružení, v tisku a městské zpravodaji. Žalobce požaduje omluvu v tisku a finanční náhradu 100 tisíc korun. „Tak velkou částku somozřejmě nemáme k dispozici. Do konce srpna jsme zahájili jednání se dvěma advokátními kancelářemi, které nám nabídly zastupování našeho sdružení pouze za náhradu výdajů a bez nároku na odměnu. Plnou moc v k zastupování v žalobě dáváme advokátovi Davidu Řehákovi,“ dodal Andres.

Autor: Hynek Šnajdar

13.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení