VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line rozhovor s Janem Birke

On-line rozhovor s lídrem kandidátky ČSSD pro volby do poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za Královéhradecký kraj Janem Birke.

On-line rozhovor s Janem Birke

Starosta Náchoda Jan Birke.

Tento rozhovor byl ukončen dne 13.10.2017
DOTAZ: Poslední dva roky bylo strašný vedro. jsem zemědělěc a úroda je kvůli tomu hrozná. všechno nám poschlo. Myslite že tohle má nějaký řešní?
ODPOVĚĎ:Dobrý den Mariáne, to nejste jediný, koho tohle trápí. Zrovna včera jsem o tom hovořil v Hradci. Máme na kraji přivaděč vody, který je ale třeba modernizovat, o což bych se rád zasadil. Myslím, že je to mnohem lepší, než nákladná stavba přehrady v Orlických horách, která by akorát ničila krajinu.
DOTAZ: Dobrý den,pane Birke,štve mně,že jsou u nás drahý potraviny a ještě v tomu jsou nekvalitní.Budete s tím něco dělat?Proč mají mít v německu lepší sýr než u nás,když ho vyrábí stejná firma?to mi vadí.Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Dobrý den Petro, to mi teda taky vadí. A dost. Chci se zasadit o více takových kontrol a řešit situaci nejlépe přímo s výrobci. Pevně věřím, že když je na to budeme neustále upozorňovat, tak poleví a my budeme mít stejně dobré potraviny, jako mají všude jinde.
DOTAZ: Dobrý den,
všichni slibují vyšší penze, zatím nám přidali směšných pár korun. Vy chcete také přidat, plánujete nějakou zásadní změnu? Důchody máme opravdu tristní, pracuji celý život a teď abych se ještě v konzumu prala o kostku másla v akci. To jsme to tedy dopracovali.
Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Dobrý den Marto, věřte mi, že opravdu nechci, aby se lidé v důchodu museli v konzumu přetahovat o cokoliv. Pro mě je důležité, aby lidé, kteří celý život pracovali, mohli prožít důstojné stáří. Prosadili jsme proto valorizaci penzí a od příštího roku tak budou penze v průměru o 475 korun měsíčně vyšší. A zvyšovat jej chceme i nadále.
DOTAZ: Pane Birke,
chci se zeptat jak to bude dál s těma poplatkama v nemocnicích, nějaké strany to chtěj zase zavést, dopustili byste zase to zbytečný placení?
ODPOVĚĎ:Dobrý den Jane, určitě ne! Sociální demokracie je zásadně proto jakýmkoliv poplatkům ve zdravotnictví. Odmítám, aby si někdo dělal z lidských životů byznys. I právě proto nechceme dopustit další privatizování nemocnic. Pak by si totiž někteří lidé, nemuseli vůbec zdravotní péči dovolit.
DOTAZ: Poslední 3volebni období v HK kraji jste za hlavní ukol tyčili rekonstrukci náchodské nemocnice. Slibujete svým volicum i letos opět neco co jim nesplní nikdo jiny? Máte nějaký propracovanější plán než jen nadbihani pobiračům dávek v jakékoliv formě a závislostí na státní péči? Dokážete Vy osobne nabídnout něco jiného než jen čerpání dotací? Kdy předpokládate změnu rozbujeleho stavebního zákona z dílny ČSSD z r2006 v nesmyslně byrokratické formě? Jak by podle vás aktualne funguvala státní a krajská správa bez dotací z EU a proč rozpočty na ni vázat? Dokaze se vaše strana postavit rovně deregulaci nájmu nebo to je to pro vás definitivně vysmrádlý problém hozený na příští vítěze voleb? Co konkrétního si mám představit pod vašimi hesly Solidarita, Spokojené stáří apod. Jak odlišit skutečné sliby od prázdných plků? Co podle vás mohu očekávat od vaší stranou prosazovaného e-receptu? Jaká je podle vás průměrná cena osobních údajů ze státní evidence na trhu a jak je podle vás náš stát chrání? Kdy hodláte do škol zpátky zavést školní dílny? Fakt si myslíte, že řemesla u nás zachrání dotace? Za tohle taky můžou jiné strany? Člověče, co si mame o Vás vůbec myslet natož co si od Vás slibovat?
ODPOVĚĎ:Máte pravdu, skutečně prioritou v krajských volbách nikoli v těchto parlamentních byla rekonstrukce náchodské nemocnice. Tento problém mě tíží i jako starostu, a to proto, že do dnešního dne není vybrán dodavatel a stavba není zahájena. Nechci se vymlouvat, ale podle současného zákona o zadávání veřejných zakázek a způsobu jak je navržen postup rekonstrukce, je téměř nemožné nejenom tendr zadat, ale hlavně vysoutěžit. I přesto, že to není moje kompetence, protože se jedná o investici kraje, tak jsem navrhoval oběma hejtmanům, aby zakázku rozdělili do etap a tím docílili, realizace stavby v rámci etapizace. Běžně to dělám v Náchodě a promiňte, nechci se chlubit, ale v Náchodě je investováno za posledních sedm let 1,7 miliardy a za tu dobu jsme zrušili jen jedinou soutěž, a to na hasičské auto, které nám chtěla dodat chráněná dílna. Mým úkolem, pokud budu zvolen je, se aktivně zapojit do procesu změny zákona o zadávání veřejných zakázek, to je přesně role poslance Parlamentu ČR. A protože Vašich dotazů je opravdu hodně a rád bych odpověděl i na další, navrhuji Vám osobní setkání na náchodské radnici, velmi rád je zodpovím (tel. pro sjednání setkání - 491 405 200). Děkuji za dotazy a těším se na setkání.


DOTAZ: Dobrý den, zajímalo by mě, zda už definitivně padla myšlenka nové víceúčelové sportovní haly, o níž se před pár lety mluvilo v souvislosti s vyhlášením Náchoda Evropským městem sportu. Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:S největší pravděpodobností bych chtěl znovu kandidovat na starostu Náchoda. Pokud všechno dobře dopadne, a budu zvolen, uvažuji velmi vážně o výstavbě nové sportovní haly v lázeňské lokalitě v Bělovsi, a to za pomoci stejných dotačních titulů jako se nám podařilo rekonstruovat veřejné sportoviště na Hamrech.
DOTAZ: Dobrý den pane Birke.
Před pár lety jste vyprovokoval dopravní akci Policice ČR na silnici I/33 mezi HK a Náchodem. S tím se nedá než souhlasit, dopravní situace je zde, díky absenci D11 naprosto šílená. Ale byl jste mezi prvními, koho Policie přistihla, při porušení dopravních předpisů:-)) Vaše strana se podílí na všem zlém (dobrého je minimum) co se zde za posledních 28 let stalo. Čím konkrétně chcete oslovit voliče? D11 stále není, dopravní akce Policie taktéž ne, situace na I/33 je horší, než kdykoliv dříve...
ODPOVĚĎ:Omlouvám se, ale nemohu s Vámi souhlasit. Za sedm let, co dělám starostu v Náchodě a čtyři roky poslance Parlamentu ČR, se přeci D11 posunula velmi významně dopředu. A to díky statečnosti primátora Hradce Králové, který pomohl při výkupu pozemku paní Havránkové a tím se mohl postavit další úsek, zhruba tři a půl km dálnice. Mezi tím Královéhradecký kraj společně s ŘSD vykoupili pozemky v úsecích HK–Smiřice, Smiřice–Jaroměř a tím takřka zahájili stavbu v těchto úsecích. Co se týká silnice I/33 – obchvat Náchoda - po devíti letech máme konečně územní rozhodnutí. Příští rok je alokováno cca první 70 milionů korun na výkupy pozemků, které společně s ŘSD budeme vykupovat a v neposlední řadě, na což narážíte – průjezd Náchodem a celou komunikací I/33 je děsivý. Ale je třeba si říci, že frekvence osobních vozů je více než 25 tisíc v obou směrech za 24 hodin, a až šest tisíc kamionů v obou směrech za 24 hodin, protože se jedná o mezinárodní komunikaci. Proto tedy se nám společně v Náchodě podařilo za více než 360 mil korun opravit celý průtah, který bude otevřený v polovině listopadu. Ale abych odpověděl na Vaši otázku, proč tak všechno dlouho trvá, tak nám chybí zákon o liniových stavbách (německý model). Bohužel, za celé čtyři roky i na opětovné žádání nás poslanců ministři dopravy za Hnutí ANO ho nebyli schopni předložit. Tak doufám, že v následujících čtyřech letech ho předloží, pokud ne, jsem připraven to udělat sám poslaneckou iniciativou. A ještě k tomu, že mě policie přistihla, je alespoň důkazem, že všem měří stejným metrem. Stálo mě to tisíc korun a dva body :-)

DOTAZ: Dobrý den pane Birke. Jsem zdravotní sestra a pořád nám někdo slibuje, že nám přidá a zlepší naší situaci a nejen naší, ale i ostatních v nemocnici. Plánujete to?
ODPOVĚĎ:Dobrý den Markéto. Nejen já, ale celá sociální demokracie je dlouhodobě zastáncem navyšování mezd, a to nejenom ve zdravotnictví, ale ve všech oborech. Poslední čtyři roky se nám to myslím úspěšně dařilo, protože jsme navýšili minimální mzdu téměř o polovinu a rozhodně v tomto trendu hodláme pokračovat.
DOTAZ: Jak zařídíte, aby se v dnešní době byrokratické stavěly dálnice co nejrychleji? Pro mě je ČSSD symbolem papírů, zbytečných lejster, atd... Náchod i Trutnov trpí přetížení dopravou jen proto, že není vůle a když už náhodou někdo chce (vy, Adamec z Trutnova), tak je nějaké byrokratické ALE. Díky za odpověď
ODPOVĚĎ:Máte pravdu, společně s Ivanem Adamcem jsme oba velmi silní lídři v otázce dopravy. I přestože oba reprezentujeme jiné politické strany, dohodli jsme se, že doprava nemůže být pravá ani levá. Názorně – chodník je buď opravený nebo rozbitý. A my chceme opravovat a stavět. Jak jsem již psal v předešlé odpovědi, chybí zákon o liniových stavbách, který bohužel ministři dopravy za Hnutí ANO nebyli schopni předložit vládě. Doufám tedy, že se v novém volebním období pochlapí a pokud ne, jsme připraveni ho předložit poslaneckou iniciativou a tím bychom velmi urychlili byrokratickou zátěž, o které hovoříte.
DOTAZ: Mně by docela zajímalo proč jste šel do politiky? Myslíte si, že jeden člověk může něco změnit, když se stejně hlasuje stranicky?
ODPOVĚĎ:Dobrý den Adame, to je jednoduché. Přišlo mi, že politika v Náchodě stagnovala, nic se nedělo, silnice se neopravovaly, tak jsem si řekl, co pro to můžu udělat? Proto jsem se nakonec stal starostou a konečně můžu mít vliv na to, že se opravuje nebo, že se postaví nové nádraží.
DOTAZ: Jsem z Náchoda a velmi Vás chválím jako starostu. Ale proč ČSSD?
ODPOVĚĎ:Děkuji za pochvalu. Proč ČSSD? Nejstarší politická strana u nás. Garance demokracie a jistot. Hájíme sociální smír a solidaritu těch šťastnějších, schopnějších, chcete-li bohatších s těmi, kteří tolik štěstí neměli, s těmi chudšími. Sociální demokracie prosadila mnoho věcí, které dnes považujeme za samozřejmost. Ať už se jedná o osmihodinovou pracovní dobu, rovnoprávnost při volbách apod.

DOTAZ: Dobré dopoledne, jsem z Náchoda a velmi Vás chválím jako starostu. Proč ale ČSSD?
ODPOVĚĎ:Děkuji za pochvalu. Proč ČSSD? Nejstarší politická strana u nás. Garance demokracie a jistot. Hájíme sociální smír a solidaritu těch šťastnějších, schopnějších, chcete-li bohatších s těmi, kteří tolik štěstí neměli, s těmi chudšími. Sociální demokracie prosadila mnoho věcí, které dnes považujeme za samozřejmost. Ať už se jedná o osmihodinovou pracovní dobu, rovnoprávnost při volbách apod.
DOTAZ: Dobrý den, rád bych se zeptal, jak hodláte vyřešit tu strašnou dopravní situaci, co tu v kraji máme?
ODPOVĚĎ:Máte pravdu, největším problémem v kraji je doprava, ale nejen v kraji, ale v celé ČR. I přestože stavby jsou připravené a jsou na ně finanční prostředky, tak se mnohdy stavět nemůže, protože nejsou dotažené výkupy pozemků a mnohdy nesmyslné zdržování ekologických aktivistů. A nejen to, protože lhůty mezi územním rozhodnutím a stavebním povolením jsou velmi dlouhé. A to už nemluvím o stanoviscích EIA, které takřka všechny stavby musí mít. Jsem moc rád, že Královehradecký kraj je alespoň trochu vepředu. D11 je vykoupená, má územní rozhodnutí a stavební povolení, má vybraného zhotovitele stavby, ale nestaví se, protože se odvolaly Děti Země (za což bych jim dal doživotní zákaz jezdit po českých dálnicích). Obchvat Náchoda má konečně po devíti letech územní rozhodnutí a příští rok začínáme vykupovat pozemky. A můžu mluvit o dalších stavbách, ale pokud se mě ptáte, jak to chci zlepšit, chybí nám základní norma, kterou mají například v Německu, a to je zákon o liniových stavbách. Pokud opět ministři dopravy za Hnutí ANO ho nepředloží, tak jako to bylo minulé 4 roky, jsem připraven společně s kolegy z KHK – s Bělobrádkem a Adamcem – ho předložit poslaneckou iniciativou. Tento zákon zásadně řeší zrychlení staveb.

DOTAZ: Dobrý den, v pozici starosty jste bezesporu úspěšný. Myslíte si, že jako poslanec jste také úspěšný?
ODPOVĚĎ:Děkuji za hodnocení práce starosty, snažím se. Co se týká hodnocení poslance, měli by to zhodnotit jiní. Rozhodně jsem patřil k poslancům, o kterých bylo ve sněmovně slyšet.

DOTAZ: Ahoj Honzo, v mládí jsme spolu hrávali hokej. Sleduji tě a moc ti fandím

Jarda Kopřiva
ODPOVĚĎ:Díky Jardo, někdy se ozvi, rád Tě uvidím☺
DOTAZ: Jsem pravicový volič. Letos poprvé a doufám, že naposledy budu volit Vás. Jste proti Babišovi, Okamurovi asi jediná stabilní pojistka demokracie...
ODPOVĚĎ:Máte pravdu, dříve to byl střed pravicových a levicových myšlenek. Dnes je to o zachování demokracie v ČR a základní směrování naší země. Mohu Vás ubezpečit, že sociální demokracie v tomto ohledu nikdy nezklame. Děkuji za velmi dobrý dotaz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT