Ačkoliv v sobotu bylo krásně, na běhání až moc teplo, neděla se nám doslova pomstila. Od rána prudký déšť, do toho od časných hodin e-maily i telefonáty, zda běh nezrušíme kvůli nepřízni počasí. Zrušit rok plánovaný běh samozřejmě nelze. Nepřízeň počasí se však podepsala na účasti běžců,která byla za 33 posledních ročníků snad nejnižší.

A tak jsme při startu předškoláků jen litovali ty malé caparty, kteří si to voda ne voda, louže ne louže, pelášili za hustého deště a zanechávali za sebou další spršky kapek od botiček. Evidentně jim to vůbec nevadilo. Pro malý počet předškoláků jsme spojili mladší a starší předškoláky jen do dvou rozběhů – dívky a chlapce zvlášť. Hodnoceny samozřejmě byly všechny čtyři kategorie – mladší předškoláci dívky i chlapci a starší předškoláci dívky i chlapci.

Pořadí v těchto nejmladších kategoriích: mladší předškoláci – dívky: 1. Julia Leszko, 2. Veronika Zachová, která byla i nejmladším účastníkem. Mladší předškoláci chlapci: 1. Honzík Podhorský, 2. Filip Wolski, 3. David Král. Starší předškoláci dívky: 1. Aneta Nováková, 2. Zuzana Nováková, 3. Pavlína Bejšovcová a chlapci: 1. Ivan Hornych, 2. Oskar Podstata a 3. Antonio Tůma.

Déšť se vyřádil na těch nejmenších dětech a jako by mu bylo trapně, že se závodníky nic nezmůže, začal trošičku slábnout.

A pak už stíhal jeden závod druhý. Na trať se vydaly mladší děti – dívky. Jako první doběhla Laura Bejšovcová z BKL Machov (v závorkách uváděni nejlepší Meziměšťáci – Karolína Janouškova na 6.místo). Zároveň s nimi vyběhli ve stejné kategorii i chlapci . Zvítězil Ondra Hrůša ze Spartaku Police (4. Jakub Jelínek). Ve starších dětech - chlapcích byl nejlepší Jáchym Binar z Police, v dívkách pak Bára Brátová ze Spartaku Police (Anna Hamáčková – 5.).

S přibývajícím věkem počty závodníků ubývaly. Nejlepší z dívek v mladších žácích byla Vendula Kubečková z BKL Machov, v chlapcích Petr Liskovský ze Spartaku. Ve starších žácích zvítězil Piotr Garncarek z Mieroszowa, v dívkách Anežka Machová z Bořice (3.místo Lucie Umlaufová). Dorostenec se vydal na trať jen jeden – Petr Bárta z Barta Team Meziměstí.

Na trať hlavního závodu se vydalo celkem 47 závodníků, z toho devět žen. Trať byla z důvodu rekonstrukce silnice v Pěkově a objízdné trase přes Bohdašín odkloněna do místní části Ruprechtice a byla o 400 m kratší, než jsou závodníci zvyklí. Nový pamětní pohár čekal na svého prvního vítěze. Tím se v kategorii OPEN muži stal Piotr Holly z Walbrzychu v čase 32:27:55, druhé místo obsadil Lukacz Kondratowicz z Faorecii také z Polska a na 3. místě skončil Jindřih Král z Iscarexu.

V ženách v kategorii OPEN bylo pořadí následující: 1. Klára Šimáková (42:59:33), 2. Denisa Rýdlová z Wella Team Náchod (44:30:45) a 3. Dagmar Hauschková z TJ Spartak Police (52:35:70). Nejrychlejšími Meziměšťáky byli Miloš Stupka (31.) a Oldřich Werner, běhající za Wikov Hronov (32).

Nejstarším závodníkem nebyl jak tomu bývalo v minulých letech pan Jiří Soukup (letos 90 let), ale pan Jiří Libra, ročník 1937, který trať zaběhl v čase 59:13:67 a patřilo mu v cíli 38. místo. Mezi ženami to pak byla Magdalena Jelínková (ročník 1945) v čase 1:03:39:83 - 9. místo mezi ženami. Na všechny čekaly pamětní medaile nebo trička. Tři nejrychlejší z každé kategorie obdrželi i poháry, hodnotné ceny a finanční odměny.

Děkujeme všem závodníkům, kteří v tak příšerném počasí dojeli a všem pořadatelům, kteří se podíleli na zajištění závodu. Ať už to byli zaměstnanci města, hasiči, škola, TJ Lokomotiva nebo zdravotní záchranná služba, která vždy jede za posledním závodníkem.
Už se těšíme na příští ročník, který se uskuteční v neděli 9.9.2018, na milovníky běhu všech věkových kategorií a na krásné slunné počasí – už jsme ho objednali.

Eva Mücková