Ptáte se, o čem je řeč? Přeci o atletické Velké ceně Nového Města nad Metují, která v loňském roce opět přivítala špičkové domácí i zahraniční atlety včetně účastníků Letních olympijských her v Londýně.

Atraktivní datum Velké ceny

„Už nyní víme, že jsme jako pořadatelé uspěli, protože budeme i v příští sezóně pořádat jeden extraligový mítink," říká spokojeně ředitel Velké ceny a jeden z trenérů novoměstského Sportovního klubu Aleš Žďárský. Příští ročník Velké ceny Nového Města nad Metují se uskuteční 27. července, tedy den před ukončením uzávěrky nominace na Mistrovství světa v Moskvě.

I díky tomu, že bude mít Velká cena toto atraktivní datum, očekávají pořadatelé velký zájem sportovců. „Mohlo by u nás být hodně veselo, a to jak z pohledu závodníků, kteří budou mít poslední možnost nominovat se, tak i z pohledu těch, kteří už budou mít nominaci jistou," slibuje si Žďárský. I letos by tedy mohli diváci v Novém Městě vidět špičkové domácí i zahraniční atlety, kteří se na Stadion generála Klapálka rok co rok vracejí.

Cílem je nalákat tisícovku diváků

Posledním loňským výstřelem ze startovací pistole, i předáním poslední ceny prakticky začala příprava na ročník nadcházející. „Na Velkou cenu máme výborné ohlasy, a to i od lidí, kteří na atletice nikdy nebyli. Také z tohoto důvodu chceme v příštím ročníku udělat ještě více, abychom na stadion přilákali přes tisíc lidí," odkrývá troufalé plány pořadatelů ředitel mítinku. Ten zároveň děkuje všem dobrovolníkům, kteří se na pořádání Velké ceny vloni i v letech minulých podíleli.

Plusové body organizátoři Velké ceny nesbírali jen od přímých aktérů či diváků, ale také od atletických bafuňářů. „Díky tomu, že jsme byli za poslední roky jako organizátoři úspěšní, vstoupili jsme do hry o kandidaturu na pořadatelství Mistrovství České republiky družstev 2013 a náš mítink je zařazen v kalendáři Evropské atletické asociace v kategorii Outdoor Meetings with National Permit," servíruje další pořadatelský bonbónek Aleš Žďárský.

V září další příval domácích hvězd

Kandidatura SK Nové Město nad Metují byla úspěšná, a tak je novoměstský Sportovní klub pověřen v září organizací největšího atletického podniku v historii svého oddílu. „Jedná se o finále extraligy. Vítězná družstva mužů a žen z našeho mistrovství postupují na Mistrovství Evropy družstev. Motivace pro týmy je obrovská a naše zodpovědnost je tím ještě umocněna. Všichni, kteří budou v příštím extraligovém ročníku úspěšní, přijedou do Nového Města. Půjde samozřejmě i o závodníky, které známe z olympiády a Diamond League," zve Žďárský už nyní příznivce královny sportu na Stadion generála Klapálka. K vidění tak mohou být „Rychlé holky" od trenérky Martiny Blažkové, v Novém Městě se rovněž mohou objevit oštěpaři z tréninkové skupiny Jana Železného či mistři Evropy Maslák s Holušou trenéra Dalibora Kupky.

Stadion musí být vymazlený

„Pro nás je to obrovský závazek, ale těšíme se na to a od začátku září už na tom tvrdě pracujeme. Nezastírám, že bychom k nám chtěli dostat co nejvíce diváků, oni jsou totiž tím, koho atleti k výkonům moc potřebují. Chceme mít plný stadion a k tomu je potřeba, aby samotný areál poskytl adekvátní servis závodníkům i návštěvníkům. Proto plánujeme malou úpravu hlavní tribuny. Spousta věcí na stadionu projde malou či velkou generálkou, stadion musí být opravdu vymazlený." vyjmenovává Aleš Žďárský věci, které by měly Sportovní klub posunout ještě do vyšších pater.