Hradec půjde do derby v roli outsidera, ale poté, co se do týmu vrátili všichni marodi a posílil ho skvělý Američan Lamb Autrey, před týdnem v Praze na Slavii ukázal, že se s ním musí počítat. Nyní má navíc výhodu domácího prostředí.

Na druhou stranu pardubický rival je rozjetý a v poslední době sbírá jedno vítězství za druhým. V jeho prospěch hraje i fakt, že má mnohem širší rotaci a může hrát ve vyšším tempu. Začíná se však za stavu 0:0 a průběh duelu i konečný výsledek vždy nemusí být úplně podle předpokladů, zvlášť v derby.

Dnes 18.00: Královští sokoli Hradec Králové (11. místo, 2 výhry – 7 porážek) – BK KVIS Pardubice (6. místo, 5 výher – 4 porážky), hala Třebeš.

„Do zápasu s Pardubicemi půjdeme jistě s větším sebevědomím. Víme, že to je favorit, ale určitě se chceme poprat o vítězství a také bychom konečně rádi vyhráli doma,“ řekl Lubomír Peterka, trenér hradeckého týmu. Derby by mohl rozlousknout i souboj hvězdných rozehrávačů Autrey versus Vyoral. Oba dva před týdnem v zápasech svých týmů zazářili.

„Hradec Králové momentálně není stejným týmem, jakým byl na začátku sezony. Prvním důvodem je, že teď hraje mnohem lépe, a druhým příchod Lamba Autreyho. Všichni dobře víme, jakou má tento hráč minulost v české lize. Jedním z klíčových faktorů proto bude jeho eliminace, a to nejen obrana jeden na jednoho, ale i týmová obrana,“ zdůraznil kouč Pardubic Dino Repeša.

Důležitým faktorem je začátek duelu

„I další zahraniční hráči patří mezi zásadní postavy. Jak pod košem zkušený pivot Šturanovič, který má velké zkušenosti s evropským basketbalem, tak také křídelník Mandalinič, velmi zajímavý mladý hráč,“ je si Repeša dobře vědom soupeřových kvalit.

„Pro nás půjde o důležitý zápas. Musíme být daleko zodpovědnější než v úterý proti Dubravě, hlavně co se týče ztrát. Také bude zásadní, jak budeme kontrolovat tempo hry. Když bude příležitost hrát rychlý protiútok, tak ji využít, pokud ne, tak být dostatečně trpěliví a vytvořit si otevřené střely. Dalším ze zlomových faktorů pak bude vstup. Potřebujeme hrát hned od začátku koncentrovaně, abychom domácím neumožnili získat sebevědomí. Pak bychom měli velké problémy, protože Hradec je tým, který v takovém případě může vyhrát proti každému týmu NBL,“ varuje Repeša.