Mezi muži zvítězil málo obvyklým stylem start-cíl Ruslan Pechnikov (27:04 minuty), kategorii žen pak ovládla Anastasiya Daskhevich (32:38 minuty).

Na startovní čáru se hodinu před sobotním polednem postavilo za ideálního podzimního počasí na osm stovek vytrvalců všech věkových i výkonnostních skupin, aby se popralo s nástrahami devítikilometrové tratě, i vlastními silami.

Po prvním kilometru tempo zvolnilo

„Pozdější vítěz utekl už na začátku, já jsem se držel v té druhé skupince," popisoval úvod závodu nakonec druhý Jan Kreisinger. Sám ale přiznal, že první kilometr byl strašně rychlý, pak ale tempo hodně zvolnilo. „Po druhém kilometru jsem své skupině odběhl a zkoušel nahánět toho vítěze. On na tom byl ale dobře a v podstatě si to už ve zbytku závodu kontroloval," dodal Kreisinger, jenž na vítěze ztratil sedm sekund.

V září jednatřicetiletý vytrvalec se na dnes už legendární závod vydal vůbec poprvé a vypadá to, že by zde nemusel být naposledy. „Atmosféra tady v cíli, a vlastně i podél celé trati, byla super. Dobré bylo, že i protijedoucí auta na nás brala ohled, takže se dala využívat prakticky celá silnice," pochvaloval si druhý nejrychlejší běžec letošního závodu.

Letos poprvé čekali v cíli před náchodskou radnicí zástupci Českého červeného kříže Náchod, aby dohlédli na zdravotní stav závodníků.

„Posledních několik let jsou naštěstí povinné zdravotní prohlídky. Dříve se stávalo, že běžci třeba i omdlévali a museli odstoupit, nebo z různých důvodů nedoběhli do cíle. Pocházím z Opavska a tam jsme měli na jednom z běhů dokonce i smrťák," prozradila Bronislava Kubíčková z Českého červeného kříže Náchod. Přiznala, že kdysi tento závod dokonce i sama běžela a v posledních letech na něm nechyběla alespoň jako divák. Zdůraznila také, že běh Hronov Náchod je velice dobře organizovaný a běžci vědí, jak je důležité chodit na preventivní lékařské prohlídky a sami za sebe jsou rok od roku zodpovědnější.