Tento téměř devítikilometrový běh je součástí běhů do vrchu ČR. Startovat se bude již tradičně u zimního stadiónu v Náchodě, a to v deset hodin. Závodníci se pak vydají podél řeky do Bražce, odtud na Ostrovy, kde začne náročné stoupání přes Lipí, Jizbici až do cíle na Dobrošově u Jiráskovy turistické chaty. Účastníky čeká na trati převýšení více než čtyři sta metrů, téměř z poloviny se poběží po asfaltu, zbytek jsou zpevněné cesty se šotolinou.

V loňském roce se akce zúčastnilo 94 běžců a jedenáct cyklistů. Silniční rekord na staré trati drží výkonem 23:30 M. Vítek, mezi ženami byla na staré trati nejrychlejší A. Pichrtová (27:48). Rekord cyklisticky drží od loňského roku O. Pitáček (16:47), mezi ženami byla absolutně nejrychlejší o rok dříve J. Kábrtová (21:29).

Nejprestižnější běžecké časy na nové trati pocházejí mezi muži z roku 2006, kdy Petr Pechek prolétl náročnou trať jen vteřinu na čtyřiatřiceti minutami, ženský rekord na nové trati přírodou drží od roku 2006 Táňa Metelková. Ta tenkrát zaběhla dosud nepřekonaný ženský čas, který má hodnotu 38:30 minuty.