Přesně tyto parametry měl etapový závod Epicka Czwórka, který se jel před několika dny v Polsku. „Vzhledem k tomu, že jsem v Polsku již v minulosti závodil, tušil jsem, že to nebude zadarmo a bude to pekelně těžký, bikový, ale přesně tak to mám rád,“ říká nakonec vítězný Michal Kaněra.

Už první den čekalo bikery 55,5 kilometru s převýšením 1900 metrů, takže na úvod rozhodně žádná selanka. „Domněnky se potvrdily. Tři hodiny v sedle, těžké výjezdy, ještě těžší sjezdy, ale cítím se dobře, oťukávám soupeře a ujišťuju se, že by mi to mělo sedět. Po první etapě tak získávám nad soupeři první minuty k dobru,“ hlásil po první etapě svým fanouškům červenokostelecký biker.

NA SLZY BYLO BRZO
Idyla z prvního dne však následující den vyprchala. „Do druhé etapy dlouhé 59,3 kilometru s převýšením 2134 metrů jsem vyrážel relativně v klidu. Podle tachometru mi zbývalo do cíle 20 kilometrů, měl jsem náskok a užíval jsem si to. Najednou ale cítím, že jedu po prázdném kole,“ popisuje nepříjemné okamžiky Kaněra, jenž navíc potřeboval s opravou kola pomoci. „Po chvíli mě minula první skupina a já jsem tedy čekal na tu další, aby mi někdo pomohl. Poláci jsou ale formáti, zastavili a pomohli mi,“ chválí soupeře kostelecký biker. Vzápětí už seděl opět na kole a začal stíhající jízdu. „V cíli mi hlásili ztrátu deseti minut, což bylo hodně. Na slzy ale bylo brzo, měl jsem ještě dva dny,“ nevzdával to Kaněra.

A ve třetím závodním dni svá slova do puntíku splnil. „Třetí, královská, etapa měřila 74,7 kilometru a 2588 výškových metrů. Od začátku jsem jel peklo. Na třicátém kiláčku mi hlásili, že mám náskok pěti minut. Dál jsem tedy přikládal do ohně a v cíli zjistil, že se mi podařilo ztrátu smáznout a navíc najet ještě k dobru tři minuty,“ pochvaloval si pozdější vítěz.

Ten měl ale ještě před sebou poslední den. „Do čtvrté etapy dlouhé 42,1 kilometru jsem šel už trochu vyčerpaný, a celkově druhý Polák se navíc od začátku pohyboval vedle mě. V prvním kopci jsem se zvedl ze sedla, odjel a ve zbytku závodu ho už neviděl. Do cíle jsem dojel s náskokem a připsal si premiérové vítězství na tomto podniku,“ dodává šťastný kostelecký cyklista.

MIHAL, DAVAJ, DAVAJ…
„Byly to opravdu famózní čtyři dny. Fanoušci všude po trati a jejich Mihal, davaj, davaj, neodpůšťaj, to se nezapomíná,“ usmívá se Kaněra, jenž se v sobotu představí v takřka domácím prostředí na závodě Lesák Cup, kam zároveň zve všechny vyznavače horských kol.