V letošní sezóně jste se od jara do podzimu moc nezastavil. Máte přehled o celkovém počtu absolvovaných závodů? Který z nich považujete za nejtěžší?
Musel bych se podívat do svého deníku, ale přibližně jsem absolvoval 25 závodů. Nejtěžší byl určitě závod při extrémním závodě Dolomitenmann. Vybíhalo se z nadmořské výšky nějakých 600 m n. m. a cíl byl na „kopci“ ve výšce 2400 m n. m. Asi druhý nejnáročnější byl závod světového poháru v bězích do vrchu na Grossglockner.
Letos jste překvapil řadu běžců i trenérů při MČR v půlmaratonu v Poděbradech. Vaše stříbrná medaile za výtečným Robertem Štefkem přinesla do atletické obce slušný rozruch. Byl jste považován za výtečného vrchaře a najednou úspěch na rovině?
Já jsem během studií v Ostravě startoval za místní X-air, který se specializuje na závody do vrchů. Po návratu domů jsem přestoupil do SK Nové Město nad Metují a začal jsem víc přemýšlet i o startech na rovině a na dráze. Na půlmaratón jsem se připravoval v rámci jarního trénování pod vedením Aleše Žďárského – tímto bych mu rád poděkoval – a jsem rád, že to vyšlo. Byl to hezký závod a sedl mi.
Víme, že jste jednou z opor ligového týmu mužů SK Nové Město nad Metují. Jaký je tedy vlastně váš vztah k běhání na dráze?
Čím dál víc mě baví závody na rovině. Příští sezonu bych se na ně chtěl specializovat a s tím souvisí i příprava na dráhové závody a trénink na dráze. Dráze se tedy rozhodně nechci vyhýbat, chtěl bych se připravit na 10 km v rámci MČR na dráze 2008. Co mě ještě táhne na dráhu, je výborná parta v ligovém družstvu. Docela si ty závody užíváme.
Máte za sebou letošní ročníky Outdoortrophy a Dolomitenmann. Extrémní závody družstev v horách. Co vás na těchto akcích nejvíc láká a jak se vlastně do týmu na takovou akci člověk může dostat?
Jsem v reprezentaci České asociace extrémních sportů (ČAES), která závodníky nominuje na jednotlivé závody. Jsou to úplně jiné závody, než individuální starty během sezóny, při kterých si případně někdy i slevím. To při štafetovém závodě neudělám, rozhoduje každá vteřina, každý detail – pracujeme jako tým na doraz. Prostě si nemůžu říct, že to nějak doběhnu, na můj výkon čekají další tři chlapi, kteří také jedou na hraně svých možností.
Je to týden co jste se vrátil z MS v běhu do vrchu, které se uskutečnilo v Saillon-Ovronnaz ve Švýcarsku. Jaký ten závod byl?
Závod se mi moc nepovedl (56. místo 157 startujících – pozn. redakce). Cítil jsem ještě únavu z Dolomitenmanna, který byl o týden dříve. Ale i tak si cením, že jsem byl druhý z naší reprezentace. Až za mnou doběhl medailista z MČR v běhu do vrchu Frei z Kroměříže.
Víme, že nyní se připravujete na MČR v silničním běhu, které se uskuteční na legendární trati z Běchovic do Prahy. Myslíte, že po těch „šílených“ závodech ve velehorách máte šanci konkurovat dráhovým a silničním specialistům?
Tak to zjistím už docela brzy…. (smích)
Poslední otázka, která v regionálních novinách musí padnout. 20. října se běží 50. ročník závodu Hronov-Náchod. Budete na startu?
Už se na něj těším. Určitě budu.