Problém, který se poslední roky na volejbalové konferenci pravidelně přetřásá, byl i letos velmi propíraným tématem. Na okrese v posledních letech zcela vymizely mládežnické soutěže, což se pochopitelně nelíbí vedení Okresního volejbalového svazu a ani zástupcům jednotlivých oddílů.
Možnou cestou z bludného kruhu by bylo založení okresních soutěží dětí v barevném minivolejbalu. „Ano, ale podle jasných pravidel," shodli se zástupci jednotlivých oddílů.
Barevný minivolejbal přitom postupně nabírá vítr do plachet a kromě tradičních bašt (Náchod, Hronov či Červený Kostelec) se této volejbalové přípravce začali ve velkém věnovat také ve Volejbalovém centru nad Metují, které sdružuje děti z okolí Nového Města nad Metují. Na vedení Okresního volejbalového svazu tedy nyní je, vymyslet fungující strukturu okresních soutěží minivolejbalu.
Neméně důležitým tématem jsou pravidelně na konferenci také finance, které po pádu Sazky trápí sport jako takový a volejbal není výjimkou. O rozklíčování toku peněžních prostředků se pokusila předsedkyně Královéhradecké krajské organizace České unie sportu Hana Kopecká. Podle ní je v současné době největším problémem skutečnost, že projekt Servisních center sportu (jejich úkolem je v první řadě administrativně – ekonomický servis sportovním klubům a tělovýchovným jednotám tak, aby se mohly zaměřit na vlastní sportovní činnost – pozn. autora) si některé národní svazy nevzaly za své a tok prostředků, na které národní svazy dosud nebyly zvyklé, neumějí využít tak, aby se dostal až do nejnižších sfér jednotlivých sportovních odvětví. „Pokud národní svazy Servisní centra sportu neuznají, bude na okresech problém," je přesvědčena Hana Kopecká, která tvrdí, že národní svazy ještě podporují kraj, okres ale už ne.
Kromě těchto dvou hlavních témat se páteční konference OVS nesla hlavně v duchu bilancování uplynulého roku. „Volejbal v okrese funguje ke spokojenosti," řekl hned na úvod předseda OVS Martin Houštěk. I on si je ale vědom faktu, že ne vše je úplně ideální. „Trápí nás mládež, finance, stárnoucí rozhodčí i to, že nemáme plnohodnotnou kancelář," vyjmenoval nejpalčivější problémy okresního volejbalového svazu jeho předseda.
Poté obrátil na pozitivní notu. „Olda Koza, který se volejbalu učil u nás na okrese, se vloni stal veteránským mistrem světa v plážovém volejbalu," zmínil obrovský úspěch hráče, který ještě nedávno pomáhal hronovským volejbalistům na druholigové scéně. A právě úspěchy ligových týmů zmínil předseda OVS v dalším svém bodu. Vyzdvihl prvoligové hráčky Hronova, které se ve své premiérové sezóně dostaly do finálové skupiny. „Až na jednu hráčku jsou to všechno holky z okresu," zmínil zajímavou skutečnost Martin Houštěk, jenž jako trenér vede ke třetímu místu druholigové hronovské muže. Stranou jeho zájmu však nezůstala ani vynikající sezóna červenokosteleckých prvoligových juniorek, které čeká baráž o extraligu, ani počínání prvoligových kadetek Náchoda.
Předsedovi OVS však chybí větší rozptyl volejbalu po okrese a hlavně hrající mládež. „V okrese máme 345 mládežnických volejbalistů, jenže procento dětí hrající soutěže, je strašně nízké. Tradiční volejbalové bašty jako Broumov, Teplice nad Metují nebo Jaroměř jsou téměř nebo úplně bez mládeže, což je škoda," dodal předseda Houštěk. I on se tak přiklání k myšlence založení okresních soutěží dětí v barevném minivolejbalu, což je jedna z cest, jak pod vysokou síť děti zase přilákat.