„Jsme rádi, že byl tento závod zařazen do seriálu Primátor Cup, protože to přivede na start nové lidi, kteří poznají zase něco jiného,“ říká ředitel Běhu Teplickými skalami.

Kdo byl tím, kdo před lety přišel s nápadem zpestřit festivalové dny v Teplicích závodem, který povede skalním městem?
Už nevím, z čí hlavy to bylo, ale tenkrát jsem byl ředitelem celého festivalu a vymýšleli jsme, čím festival zpestřit, tak jsme zkusili běh. A ono se to docela ujalo. První rok běželo 58 lidí, druhý už 101, v roce 2012 jsme překonali dvoustovku a loni to bylo již rekordních 390 startujících…

Vždy o festivalovém víkendu se Teplice proměňují v centrum, které vyhledávají milovníci nejen horolezectví ale i adrenalinových aktivit jako jsou například slackline, bouldering. Dá se i Běh Teplickými skalami řadit mezi aktivity, které jsou tak trochu adrenalinové?
Spíš bych tento běh charakterizoval jako již tradiční pohodovou sportovní akci, kterou může každý pojmout podle svého. Třeba se jen tak proběhnout probouzejícími se skalami, zazávodit s kamarády, nebo ze sebe vydat maximum a porovnat svůj výsledek se špičkovými atlety.

Jak složité je uspořádat takový závod v den, kdy končí festival a Teplice jsou doslova obležené lidmi?
Úplně jednoduché to není, ale většina trati vede po prohlídkovém okruhu Teplickými skalami, kde je v tu dobu ještě celkem klid. Na startu a v cíli dodává naopak velké množství diváků závodu tu patřičnou atmosféru.

Kterou pasáž na trati považujete za nejhezčí?
Běžel jsem tento závod asi jen jednou nebo dvakrát, ale skály znám a nejhezčí je, když vyběhnete z úzké soutěsky pod Skalní korunou na Chrámové náměstí a úsek Sibiří, kde vás to krásně ochladí.

Máte pro letošní rok přislíbený start nějakého běžeckého reprezentanta? Loňský vítěz, Dominik Sádlo, má v letošním roce skvělou formu, dokonce se kvalifikoval na MS v běhu do vrchu. Bude na startu i letos?
Netuším, kdo nakonec bude letos startovat, ale Dominik by se mohl pokusit atakovat předloňský traťový rekord Maďara Laszlo Gregora, který je 36 minut a 6 sekund. Na startu by se měli objevit i vítězové předchozích ročníků jako například Petr Pechek (2012, 2010, 2009 a 2007), Pavel Brýdl (2008, 2005 a 2004), Lukáš Pomezný (2014), Tomáš Cink (2013) nebo Radek Groh (2011). Mezi ženami očekáváme mimo jiné především desetinásobnou vítězku Táňu Metelkovou.

Váš závod se letos stal také součástí seriálu Primátor Cup. Co vám zařazení do tohoto seriálu přináší?
Jsme rádi, že byl tento závod zařazen do seriálu Primátor Cup, protože to přivede na start nové lidi, kteří poznají zase něco jiného. (až, mr)