Přesně v 10.30 hodin vyběhlo na trať deset kilometrů dlouhého závodu, jehož počátky sahají k roku 1943, početné pole běžců a běžkyň všech věkových kategorií. Letošní ročník kultovního závodu byl ozdoben mezinárodní účastí. Běžecký manažer Zsolt Benedek z Maďarska přivezl do Nového Města nad Metují Francise Kimutaie a Mosese Chepkwony.

O tom, že oba budou atakovat traťový rekord, se mluvilo už před závodem a nakonec bylo očekávání naplněno.

Po startu diktovala tempo právě zmiňovaná dvojice společně s odvážně běžícím Kamilem Krunkou z domácího SK. Krunka vyhrál rychlostní prémii na třetím kilometru a zdatně sekundoval černým běžcům až na sedmý kilometr. Tam začal Kimutai stupňovat tempo a udržel jej pouze Chepkwony. V tomto pořadí nakonec oba borci doběhli i do cíle v časech 30:57 a 30:59. Kamil Krunka si však rozhodně nemohl stěžovat, přesně na vteřinu zopakoval svůj loňský výkon a časem 31:21 obsadil 3. místo.

V absolutním pořadí doběhl na čtvrtém místě Vladimír Timashov ze Zareva 31:51, pátý Petr Pechek z Maratonstavu Úpice 31:54 a šestý doběhl manažer keňských běžců Zsolt Benedek, který zároveň zvítězil v kategorii mužů nad 35 let časem 32:47.

Na startu Ceny Metuje se objevila také čerstvá mistryně světa v duatlonu, který se konal před pár týdny v USA – Vendula Frintová. Závod v Nové Městě jí ale nesedl a doběhla na druhém místě v čase 37:09, za nestárnoucí Táňou Metelkovou z Týniště nad Orlicí 36:24. (až)

Z výsledkových listin:

Muži A: 1. Francis Kimutai (Keňa) 30:57; 2. Moses Chepkwony (Keňa) 30:59; 3. Kamil Krunka (SK N. Město) 31:21 min.

Muži B: 1. Zsolt Benedek (Maďarsko) 32:47; 2. Milan Uchytil (KPA Pardubice) 34:00; 3. Miroslav Holub (SK N. Město) 34:27.

Muži C: 1. Bořek Jančík (Svartes Hořice) 36:40; 2. Josef Pleskot (Rychnov n. Kn.) 36:40; 3. Petr Frinta (AC Náchod) 37:58.

Muži D: 1. Miroslav Krupička (Jiskra Ústí n. Orl.) 36:48; 2. František Pechek (Maratonstav Úpice) 37:39; 3. Jiří Bubeníček (SK Skuhrov n. B.) 39:21.

Muži E: 1. František Krátký (Viking Králíky) 37:45; 2. František Marek (SK Hronov) 45:44; 3. Matěj Jelínek (Hvězda Pardubice) 45:59 minuty.

Ženy A: 1. Vendula Frintová (Hvězda Pardubice) 37:09; 2. Tunde Szabo (Maďarsko) 37:56; 3. Renata Hájková (Maratonstav Úpice) 38:40 min.

Ženy B: 1. Táňa Metelková (SK Týniště n. O.) 36:24; 2. Dagmar Tůmová (Vrchlabí) 42:52; 3. Eva Jirásková (Iscarex Č. Třebová) 45:46 minuty.

Starší žáci – 1700 m: 1. Michal Kopecký (Hvězda Pardubice) 5:55 min.

Starší žákyně – 900 m: 1. Alena Ulrichová (SK N. Město) 3:27 min.

Mladší žáci – 900 m: 1. Štěpán Kameník (SK N. Město) 3:28 min.

Mladší žákyně – 600 m: 1. Denisa Kolářová (SK Náchod-Plhov) 2:18 min.

Nejmladší žáci I – 600 m: 1. Josef Kašpar (AC Rtyně v. Podkr.) 2:10 min.

Nejmladší žáci – 600 m: 1. Richard Foglar (Hvězda Pardubice) 2:42 min.

Nejmladší žákyně I – 600 m: 1. Sára Jindrová (Hvězda Pardubice) 2:23 min.

Nejmladší žákyně II – 600 m: 1. Bára Roztočilová (Hvězda Pardubice) 2:46 mi. Přípravky – 120 m: 1. Jakub Zámečník (ZŠ Malecí) 27,1 vteřiny.