Letos se ho zúčastnilo deset plaveckých oddílů z Čech a dva z Polska. Historický název soutěže je Modrá stuha Jiráskova kraje a 1. ročník se konal v roce 1940 na Jiráskově koupališti v Náchodě.

Do 24 disciplín bylo přihlášeno 134 plavců, kteří soutěžili ve dvou kategoriích. Loňští vítězové, plavci Lokomotivy Trutnov, letos skončili o 20 bodů druzí v soutěži družstev o Pohár starosty města, když zvítězil pořádající klub Delfín Náchod.

Hlavní soutěží celého plaveckého klání byl prsařský dvojboj, složený z disciplín 50m a 200m prsa, ve kterém se za vítězství předává tradiční Modrá stuha. Mezi ženami dominovala 26letá Kamila Wlostowska z klubu Jelenia Gora.

Na 200m prsa se do čela letošních českých tabulek prosadil domácí Pavel Janeček rekordem Modré stuhy 2:19,00, který se také stal vítězem dvojboje. Domácí bazén mu letos opravdu svědčil, když zaplaval nejlepší české letošní výkony i na tratích 200m polohově, 100m a 50m znak, 100m a 50m motýl.

Z náchodských plavců ovládla dvojboj v kategorii žaček Anežka Rožnovská, která nasbírala celkem 918 bodů. Mezi žáky dosáhl nejlepšího součtu trutnovský Umlauf.

Rožnovská také získala tři stříbra v doplňkových disciplínách 200 polohově, 100 znak a 200 motýl i bronz na 100 motýl.
Stříbro vybojovali na 100 znak Daniela Felgrová i Josef Matyáš a na 100 motýl Martina Ulmanová. Na třetí příčku se prosadila žákyně Petra Lemfeldová na 100m volný způsob.

Letošní soutěž byla podpořena Kulturní a sportovní nadací města Náchoda. Na tom, že se letošní ročník stuhy vydařil, mají zásluhu nejen sponzoři, pořadatelé a rozhodčí domácího oddílu, ale i personál plaveckého bazénu. Všem těm patří velké poděkování. (pj, rh)