Kristova léta. Festival Czech Open slaví již své třiatřicáté narozeniny. Úcty hodný věk. Během takové doby je statisticky nemožné, že by se během takto velké akce nestala žádná trestná činnost či přestupek, který by pořadatelé museli řešit.

„Čas od času se něco přihodí. Před pár lety se ztrácela vypůjčená kola účastníků před hracím sálem, byť byla pod kamerami. Jednou šachisté z Německa rozbili nějakou výlohu. Řešila to policie, dostali pořádkovou pokutu a museli uhradit sklo,“ vzpomíná Petr Laušman.

Pardubice se každým rokem v červenci rozrůstající o tisíce" obyvatel". Archivní foto
Nejnabitější Pardubice. V noci ze soboty na neděli se dá přespat jen pod širákem

To jsou však v uvozovkách maličkosti, které se stávají na ulicích každý den. Historka na kterou si jeden z dvojice hlavních pořadatelů vzpomněl, je jak z akčního filmu.

„Přijel k nám šachista narozený na Kubě s kolumbijským pasem, ale dlouhodobě žil ve Španělsku. Zaparkoval luxusní Mercedes a zároveň měl i slušnou šachovou výkonnost. Vydával také španělský šachový časopis někde v Madridu nebo Barceloně. Pozvali jsme ho tedy na oběd, jelikož jsme chtěli zvýšit popularitu festivalu i v hispánské části světa. Ke spolupráci nakonec ale nedošlo,“ vypráví.

Před dvaceti lety. V Ideonu už se hrálo na začátku milénia. Šachisty navštívil i legendární Anatolij Karpov (přemýšlí).
Peníze hýbou i šachovým světem. Někdy se daří lépe, jindy zase hůř

Tím však příběh nekončí a vzápětí navazuje: „Po nějaké době za mnou přišel chlapík v džínové bundě a prokázal se jako policista z protidrogového útvaru. Vydedukoval jsem, že ten dotyčný Kubánec objížděl jako legální šachista poměrně slušně obsazené turnaje a domlouval si kšefty a vytvářel drogové sítě. S ohledem na jeho luxusní vůz to žádný pěšák nebyl. Policistovi jsem řekl, že chodil na diskotéky a balil české holky a nakonec nedělal se mnou ani žádný zápis. Možná jsme se nepřímo tak přimotali ke zločinu.“

Nechtěný mediální zájem…

Bohužel se jeden rok festival Czech Open potýkal i s tragickou a smutnou událostí, která zasáhla všechna, nejen, šachová srdce.

„Ráno o půl páté jsem měl telefon z recepce Labe. Bylo mi jasné, že půjde o nějaký průšvih. Nicméně tohle byl fatální průšvih. Do té doby, jsem každému říkal, jak je super, že se nic na festivalu za těch dvacet let nepřihodilo. Což byl při takové mase lidí až zázrak. Tragicky zemřelá Angličanka, která vyskočila okna, to byla opravdu velmi nepříjemná informace. Drželi jsme za ni minutu ticha,“ vzpomíná na smutnou událost Laušman ale zároveň musí i pochválit: „Úžasnou práci odvedla v té době anglická ambasáda, která se o všechno postarala. Přivezla psychology a dopravili zpět její kamarádku s maminkou.“

Jan Mazuch
Otec zakladatel Mazuch se těší až festival začne a bude moct sledovat cvrkot

Dlouhou dobu se hovořilo o nešťastné náhodě, ale pracovalo se i s verzí plánované sebevraždy. K jakým závěrům došla policie, to už se nejspíše ví…

„Údajně to byla sebevražda. Dotyčná byla vyslána anglickým šachovým svazem jako talentovaná mladá hráčka. V tu dobu řešil v jejich zemi soud sexuální aféru jejího otce a ona měla po návratu jít k výslechu. Stres, teplo, alkohol. S největší pravděpodobností skočila z okna dobrovolně,“ vzpomíná Petr Laušman na tuto smutnou událost.

Bohužel je realitou, že takové tragické události lákají média z celého širého světa.

„Náš ředitel Jan Mazuch dělal rozhovor pro BBC. Byla to první zahraniční televize, která se zajímala o náš festival. Bohužel ne po šachové stránce,“ říká zástupce ředitele festivalu a k mediální pozornosti ještě dodává: „Už jsme tu měli televize z Indie či Ruska, které natáčely výhradně šachy. Nicméně šlo o nějaké provinční stanice.“