Právě v unikátních prostorech pevnostního města plného podzemních chodeb a opuštěných vojenských budov se již po páté odehrála zimní edice populárního překážkového klání, jež v sobě kombinoval běh v náročném terénu s překonáváním přírodních I umělých překážek. "Tratě v Josefově se řadí do kategorie RUN, což znamená mírnější obtížnost překážek, které tak dávají příležitost k účasti ostříleným borcům, ale I úplným nováčkům," připomněl za pořadatelský tým Václav Husák k závodu, kterého se v několika kategoriích zúčastnilo bezmála 1400 účastníků (z toho téměř 300 dětí).

Organizátoři i závodníci se o gladiátorském víkendu museli vypořádat s divokými povětrnostní podmínkami. Už samotná příprava akce byla díky silnému větru pro pořadatele velice náročná a bylo třeba především z důvodů bezpečnosti závodníků učinit mnoho úprav a opatření. Hektické nasazení organizačního týmu se však vyplatilo a v tvářích všech kdo po boji s překážkami probíhali cílovým obloukem se zračilo vyčerpání, ale i spokojenost. Nejrychlejším mužem v kategorii RACE, která na více než čtyřech kilometrech nabídla více než 20 překážek, se stal Roman Šinkovský z pořádajícího Gladiator Race Teamu v čase 31:12,70. Mezi ženami zvítězila Zuzana Šašková ze stejného oddílu, které trasa trvala 40:46,09. Součástí medailového ceremoniálu se pak stal neoficiální pokus o světový rekord v počtu osob se stejnou pokrývkou hlavy na jednom místě.

Celkově se Gladiator Race Winter Josefov 2022 zúčastnilo 1098 dospělých závodníků a 279 dětí. Zajímavou novinkou bylo zařazení zhruba půl kilometru podzemních chodeb do trasy, což ještě zdůraznilo atmosféru místa a výrazně dodalo autentičnost celému závodu.