Jeho už dvojnásobným vítězem se stal Lukáš Kourek (TJ Nové Město na Moravě), který dokázal zopakovat loňské prvenství. Zatímco vloni to bylo v čase 26:49, letos ubral čtyřicet vteřin a přiblížil se magické šestadvacetiminutové hranici. Tuto metu dokázali v minulosti pokořit pouze tři vytrvalci a Kourek má nejlepší předpoklady pro to, aby byl tím čtvrtým.

Za vítězem se seřadila silná trojice ukrajinských vytrvalců v pořadí Volodymyr Lurchuk, Mykola Lukhmymchuk a Volodymyr Timashov. „Až" sedmý proběhl cílem vítěz z roku 2006 a 2010 Kamil Krunka (SK Nové Město nad Metují). „Nechal jsme se přemotivovat. Chtěl jsem do toho dát od začátku všechno, ale první dva kilometry byly strašně rychlé," říkal v cíli Krunka.

Nejrychlejší ženou nakonec byla reprezentantka v běhu na lyžích Eva Vrabcová (30:06). S více než minutovým odstupem doběhla do cíle druhá nejrychlejší žena, nestárnoucí Táňa Metelková, dalších dvacet vteřin pak nabrala třetí Kateřina Kriegelová. Pětinásobná vítězka závodu, triatlonistka Vendula Frintová, skončila pátá, když na vítězku ztratila 2:22 minuty.

Obdiv ale zaslouží všichni, kteří se do cíle závodu dostali. Mezi nimi nechyběl ani šestaosmdesátiletý Jiří Soukup. „Běželo se mi výborně a zdravím všechny čtenáře Náchodského deníku," pronesl krátce po zdolání 56. ročníku běhu Hronov-Náchod jeho nejstarší účastník. Přesto si není jistý, zda je historicky nejstarším účastníkem tohoto legendárního běhu. „Už jsem dostal takový dekret, kde se píše, že jsem nejstarším maratoncem v České republice všech dob, a tak teď zkoumám jednotlivé závody a připisuji si v nich aspoň tato prvenství. To víte, už mi to neběhá jako zamlada. Měl bych si držet tep na 120 a vidíte (hledí na svůj pulsmetr – pozn. autora), je tam 150," říkal dobře naladěný Jiří Soukup. Ten také slíbil, že pokud mu to zdraví dovolí, za rok se na startu objeví znovu.

Kdo se naopak téměř jistě na startu příštího ročníku neobjeví, je náchodský starosta Jan Birke. „Před všemi mám velký, opravdu velký respekt. Já bych na tento závod potřeboval tak týdenní limit," říkal v cíli postávající starosta Náchoda. „Toto bych určitě nedal, na to jsem dostatečně soudný. Pokud si ale Náchod přeje nového starostu, tak za rok vyběhnu, protože si jsem jistý, že bych skončil na JIPce. Ne, opravdu ne, fyzička starosty Náchoda je nulová," dodává Birke, který se přesto chlubí, že na prahu své dospělosti přece jen závod úspěšně absolvoval.
Se zajímavou myšlenkou ale přišel vedle starosty postávající zastupitel Miroslav Jindra, který navrhl postavit štafetu ze zastupitelů města Náchoda. „Já si zamlouvám úsek od Komerční banky, no možná radši od pošty do cíle," plánuje si smějící se náchodský starosta Birke.

Z výsledkových listin
Absolutní pořadí: 1. Lukáš Kourek (TJ Nové Město na Moravě) 26:09; 2. Volodymyr Lurchuk 27:06; 3. Mykola Lukhmymchuk 27:09; 4. Volodymyr Timashov (všichni Achiles Leszno) 27:28; 5. Jan Kohut (Mizuno) 27:32; 6. Radek Hübl (TJ Jiskra Ústí nad Orlicí) 27:40; 7. Kamil Krunka (SK Nové Město nad Metují) 27:46; 8. Pavel Dymák (Hvězda SKP Pardubice) 28:00; 9. Robert Míč (VSK Univerzita Brno) 28:09; 10. Marek Uvizl (SK Studenec) 28:12; 11. Jindřich Král (Iscarex Česká Třebová) 28:32; 12. Lukáš Pomezný (Atletika Písek) 29:07; 13. Zdeněk Hnilo (TJ Znojmo) 29:38; 14. Jakub Schoř (TJ Slavoj Banes Pacov) 29:48; 15. Jaromír Krejčí (Ski klub Pastviny) 29:57; …18. Eva Vrabcová (AK Olymp Brno) 30:06; 29. Táňa Metelková (TJ Sokol Hradec Králové) 31:20; 33. Kateřina Kriegelová (Velké Losiny) 31:41; 40. Snizana Rybak (Achiles Leszno) 32:21; 43. Vendula Frintová (PSK Olymp Praha) 32:28 minuty.

Letos sedmý Kamil Krunka říká: První dva kilometry byly strašně rychlé

Kamile, jak se letošní ročník závodu vyvíjel?
Závod byl hrozně rychlý a já se nechal přemotivovat. Chtěl jsem do toho dát od začátku všechno, ale první dva kilometry byly strašně rychlé. První kilometr se běžel za 2:57, druhý za 2:59. Pak jsem si řekl, že si zvolním, abych pošetřil síly na závěr.

Bylo dnes na lepší čas?
Ne. Dnes rozhodně ne. Byl jsem dlouhodobě zraněný, navíc jsem hodně pracovně vytížený, takže s ohledem na to, co jsem letos naběhal, tak jsem s časem maximálně spokojený.

Pomohlo počasí?
Počasí bylo stejně jako minulý rok báječné. Nevím, jak to pořadatelé dělají, ale znovu panovaly ideální podmínky.

Kolik podobných závodů jste letos vůbec absolvoval?
Tři na jaře, teď jsem běžel desítku v Berlíně za 32:19 a toto je v podstatě můj pátý letošní závod.

Předsedkyně OS ČSTV Hana Kopecká říká: Mým favoritem je vždycky Kamil Krunka

Paní Kopecká, můžete zapátrat do historie a trochu porovnat vaše pořadatelské začátky na běhu Hronov-Náchod s těmi, které máte dnes?
Jako Okresní sdružení ČSTV pořádáme běh zhruba dvacet let. Předtím to historicky pořádal atletický oddíl Náchod, ale protože ten tady v Náchodě postupně utlumil svou činnost, tak jsme pořadatelství převzali my.

Vloni byl nápor zájemců takový, že vám nestačila startovní čísla, letos padl absolutní rekord v počtu účastníků. V čem vidíte stoupající zájem?
Významný boom nastal před šesti lety, kdy se běh Hronov-Náchod stal součástí seriálu Mizuno Cup. Toto spojenectví nám mimo jiné přineslo úlevu v tom, že na měření časů máme čipy. Dříve jsme tady měli armádu rozhodčích, kteří měřili časy ručně, zatímco dnes je to elektronicky. Letos se navíc prvně mohli závodníci přihlašovat elektronicky, mohli dopředu platit, což  pro nás znamenalo, že jsme už nemuseli řešit dlouhé fronty běžců hlásících se na závod. Do příštího roku to ale ještě chceme vylepšit.

Máte přehled o tom, kolik závodníků se vám přihlásilo přes internet?
Přes internet to bylo 311 běžců. Výhoda je také v tom, že někteří si vyzvednou startovní číslo a čip u nás na Hamrech, takže pak se mohou po vlastní ose dostat přímo do Hronova na start, což znamená, že se náchodské náměstí uvolní od aut i od závodníků čekajících na odvoz autobusem.

Když byste měla srovnat pořadatelskou náročnost zhruba před dvaceti lety s tou dnešní. Je to dnes jednodušší nebo těžší?
Pořadatelsky je to v mnoha případech jednodušší. Samozřejmě s tím, jak narůstá počet startujících, tak i pořadatelé, kteří dříve dělali něco jiného, dnes dělají větší službu pro závodníky.

Co skladba závodníků. Jaký byl a je poměr mezi těmi výkonnostními a rekreačními?
Řekla bych, že přibývá těch rekreačních. S příchodem Mizuno Cupu je hodně těch, kteří jsou nějak umístěni v seriálu a účastí u nás si v něm mohou polepšit. Takže dnes u nás startují i závodníci, kteří zde nikdy nestartovali a možná by k nám ani nikdy závodit nepřijeli.

Máte vy osobně na startu svého favorita?
Mým favoritem je vždycky Kamil Krunka.