Do tradičního závodu plachetnic, nazvaného „Jarní premiéra", se letos přihlásilo 81 účastníků. Startovní pole o počtu 70 lodí opanovala převážnou většinou lodní třída dětských plachetniček Optimist. Na tomto typu sportovních jednoposádkových lodí mohou závodit děti ve věku od sedmi do patnácti let.

Druhou kategorií, pro niž byl tento závod uspořádán, byla lodní třída Splash, též jednoposádkových závodních lodí pro juniorský jachting. V ní se ke startu zapsalo 11 závodníků. U lodí Splash už se jedná o plachetnice sofistikované, určené mj. i k zápolení dospělých na olympiádě.

Pro účastníky obou lodních tříd byl úspěch v těchto závodech cenný, neboť byly vypsány jako závody „pohárové", tedy započítávané do celostátního bodování.

Pořadatel celého podniku, oddíl TJ Slávia – jachting Česká Skalice, z.s., si mohl vývoj počasí jen pochvalovat. Po mimořádně chladném posledním dubnovém týdnu následoval slunný víkend a aspoň neděle přinesla kýžený vítr, v němž se mohly odjet čtyři kvalitní rozjížďky.

Závod tak mohl být navzdory sobotnímu bezvětří zaznamenán jako regulérní a vydařený. V silném a stálém větru se to neobešlo ani bez kolizí a převrácených lodí, ale to k tomuto sportu za dynamických povětrnostních podmínek prostě patří. Opravdový jachting není jen „opalovačka" a kochání se všemi půvaby letního pobytu na vodní hladině.

V absolutním pořadí, tedy bez ohledu na věkové kategorie, si nejlépe v Jarní premiéře vedli – ve třídě OPTIMIST: 1. Ondřej Müller z Yacht Clubu Štětí, 2. Lukáš Wehrenberg z Yacht Clubu Kladno, 3. Klára Himmelová, Yacht Club Nechranice. Ve třídě SPLASH byla první Anna Wehrenbergová, YC Kladno, 2. Filip Skála, YC Kladno a 3. Michal Koštýř z SK Třinec.

Na další atraktivní jachtařský závod na Rozkoši se můžeme těšit už o víkendu v termínu 14. – 15. května 2016 a jistě to bude opět krásný sportovní zážitek.