Bez dvou největších hvězd se v neděli uskuteční mistrovství České republiky cyklokrosařů, které hostí Jičín. Domácí šampionát tentokrát nepojedou Zdeněk Štybar ani Kateřina Nash.

Čtyřiatřicetiletý trojnásobný mistr světa se v loňském roce sice MČR zúčastnil, skončil čtvrtý, ale letos už dává přednost plné přípravě na silniční sezonu.

Dvaačtyřicetiletá pětinásobná účastnice olympijských her (2x zimní, 3x letní), která v závěrečném závodu roku 2019 přišla o průběžné vedení ve Světovém poháru, má zase povinnosti v zámoří, kde trvale žije.

Mistrovství České republiky cyklokrosařů se bude v Jičíně konat úplně premiérově. Start nedělního závodu kategorie žen je v 9.45 hodin, jejich mužští kolegové vyjedou na trať úderem 11. hodiny a jejich zápolení bude přímým přenosem vysílat televizní stanice ČT Sport.

Ve městě pohádky se bude bojovat v kategoriích mužů a žen nejen o tituly a medaile, ale také o body do žebříčku UCI a finanční prémie. Částku 35 300 korun si rozdělí dvacítka nejlepších a body do světového ratingu dostane nejlepší desítka. Vítězové obou kategorií pak obdrží 100 bodů a 8 000 korun.

Pořadatelé připravili pro návštěvníky malé překvapení od sponzorů. Ke vstupence v hodnotě 70 korun obdrží drobné občerstvení. „Ve spolupráci s Maso Sedlák a pivovarem Rohozec máme pro diváky limitovanou sérii 999 kusů vstupenek s pivečkem a voňavým párkem gratis,“ prozradil ředitel tohoto podniku Petr Kordík.

Program šampionátu
Neděle 12. ledna
Jičín – Čeřovka
9.45 – ženy Elite, ženy U23 a juniorky
11.00 – muži Elite + U23

Trať závodů byla už s týdenním předstihem připravena – vytyčena a ohraničena. „Kvůli televizním kamerám jsme udělali menší změny oproti loňskému závodu Českého poháru. Diváci budou mít závod jako na dlani,“ říká šéf letošního mistrovství České republiky.

Již devětašedesátý šampionát se pojede v krásném lesoparku Čeřovka, který leží na severní straně Jičína nedaleko od centra. Závodit se bude na okruhu, který má délku 2600 metrů a převýšení 70 metrů ve dvou stoupáních.

Největším mužským favoritem je Michael Boroš, který ovládl tři předešlá MČR. Plány na čtvrtý titul se mu budou snažit zkřížit Tomáš Kopecký, Josef Jelínek, Tomáš Paprstka, Jan Nesvadba či Emil Hekele. Mezi ženami bude chtít získat už svůj sedmý titul Pavla Havlíková.