Letošního ročníku se zúčastnilo rekordních 266 plavců. Mezi 19 oddíly startovalo i šest polských oddílů. Soutěžilo se v šesti věkových kategoriích. Letošní ročník byl podpořen grantem Kulturní a sportovní nadace města Náchoda.
Nejvýše bodovaným výkonem se prezentovala polská plavkyně Kamila Winogrodská z Jelenie Gory na 100m volný způsob časem 59,8 za 620 bodů FINA.
Své nejsilnější kraulařské tratě tentokrát vynechal člen Delfínu Náchod, 17letý Josef Matyáš, kterému i tak patří nejhodnotnější výkon mezi muži – 200m polohově v čase 2:18,6 a 500 bodů FINA. Další zlato přidal na 100m motýl a stříbro na 50m prsa.

Remešova dvě zlata a dvě stříbra

O jednu stříbrnou medaili navíc získal o rok starší Štěpán Remeš, přemožitel Matyáše na 50m prsa v čase 32,6 a vítěz 50m znak za 30,0. Druhé pozice zaplaval na 100m motýl a 200m polohově. Mezi dorostenci si náchodské stupně vítězů okusili i Štěpán Hakl za druhé místo na 100m kraul a dvakrát bronzoví Kryštof Kinl a Jan Pavelka.
Z náchodských dorostenek se radovala Ema Umlaufová, když dohmátla první na 200m polohově a přidala stříbro na 100m volný způsob.
Kategorii starších žaček ovládla náchodská děvčata, když zvítězila ve všech pěti vypsaných disciplínách. Lucie Kramlová ke dvěma zlatům na 200m polohově za 2:33,0 a 50m prsa za 37,5 přidala bronz na 100m volný způsob. Motýlkářskou stovku nejlépe zvládla Kateřina Kořínková a zbývající dvě zlata vybojovala Daniela Felgrová, která zvítězila na tratích 100m volný způsob a 50m znak.  Na stříbrném stupínku pak stanula Kateřina Jermanová, a to na 100m kraul a 50m prsa, když obě tratě zvládla v nových osobních rekordech. Zisk medailí doplnila Štěpánka Frimlová, která doplavala druhá v disciplíně 100m motýl.

Jedno druhé a dvě třetí místa Tomka

V kategorii starších žáků dominoval jičínský plavec Michal Mašek, který zvítězil na tratích 100 m kraul, 50m prsa a 200m polohově. Z Náchodských mu sekundoval Viktor Tomek, který na 200m polohově doplaval na druhém místě a na 100 kraul a 50 prsa získal třetí místa. Prosadil se i Aleš Cedidla druhým místem ze znakařské padesátky a třetím místem z distance 100m motýl.
Získat umístění bylo velmi náročné pro náchodská děvčata soutěžící mezi mladšími žačkami v ročníku 2001-02. V této kategorii se do Náchoda dostavila velmi silná konkurence, ve které dominovaly dívky z oddílů  Jablonec, Nymburk i polské Swidnice.
Nejlepší mladší žačkou byla nymburská Lucie Drahovzalová, která zvítězila ve všech svých přihlášených disciplínách 50m prsa, 100m motýl a 200m polohový závod. Z Náchodských si vavříny úspěchu odnáší Petra Lemfeldová za druhé místo na 100m kraul a třetí místo na 50m znak, Anežka Rožnovská za stříbro na 50m prsa a Pavlína Linhartová za třetí místo z motýlové stovky.
V kategorii desetiletých byli Náchodští bez medailových umístění, když nejúspěšnější desetiletou dívkou byla Kateřina Apltauerová  z Nymburka, která si odváží dvě vítězství a jedno druhé místo. Mezi desetiletými hochy dominoval třemi prvními místy Jakub Bursa z Jablonce.
Mezi nejmladšími v kategorii „9 let a mladší" z Náchodských dominoval Michal Jerman, který dokázal zvítězit na 100m kraul a 50 m znak. Neztratili se ani další hoši z přípravky. Jan Skalský doplaval dvakrát na 3. místě a Šimon Lelek skončil jednou třetí. Mezi nejmladšími děvčaty si úspěšně vedla Anežka Kratěnová, která vybojovala druhé místo na 100 motýl a třetí místo na velmi náročné trati 200m polohový závod. Sofie Špryňarová na polohovce byla druhá. Třetími místy se ještě mohou pochlubit Kamila Kyprová na 50 prsa a Karolína  Slavíková za 100 motýl.
Dalo by se říct, že po patnácti letech, co se Pohár Jiráskova kraje a Podkrkonoší koná, je tu soutěž s tradicí, stejně tak, jako letošní 10. ročník Ceny rytíře Hrona a 25. ročník Modré stuhy města Náchoda.
Je tu tedy soutěž, na které startují, jak bylo myšlenkou při konání prvního ročníku, plavci s rozmanitou výkonností všech kategorií a výkonnosti. Ti nejmenší mohou zhlédnout vynikající plaveckou techniku těch nejlepších. Na startu jsou začínající plavci z přípravek, ale i reprezentanti startující na vrcholných soutěží u nás i v Evropě jako jsou náchodští Pavel Janeček, Josef Matyáš i trutnovské reprezentantky Aneta Pechancová, Martina Elhenická, jablonecká Klára Grusová a mnozí další. A právě výše jmenovaní plavci začínali soutěžit na této soutěži a začínali sbírat své první mezinárodní zkušenosti. (rh, pj)