VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Svoboda: Nikdy není pozdě na to začínat. Třeba i jinak

Náchod – Další úspěšnou sezonu má za sebou náchodský trialový závodník Jiří Svoboda. Jezdec, který v Mistrovství ČR startuje za SVOFE trial team, je v Polsku klubovým jezdcem Sparty Wroclaw. Na konci roku jsme si spolu povídali o tom, co ho v roce 2013 potkalo a i o plánech v roce 2014.

2.1.2014
SDÍLEJ:

NÁCHODSKÝ trialový jezdec Jiří Svoboda si v letošním seriálu Mistrovství Polska připsal hned dva tituly. První bral za prvenství v celkovém hodnocení a druhý v kategorii Open.Foto: Archiv Jiřího Svobody

Jirko jak se na začátku roku 2014 cítíte? Jste stále tak aktivní?
Cítím se dobře, děkuji za optání. Jen ten sníh zatím trochu chybí. I když zase se dá díky teplému počasí trénovat na motorce. Aktivní jsem asi pořád stejně, jen ten den je nějaký moc krátký. Nejsem ten typ, co někde jen tak sedí, rád se pořád v něčem angažuji.

Co dělá trialista v zimní přestávce?
Běhám, chodím pravidelně cvičit do posilovny, začal jsem hrát squash, chodím plavat a jak jsem již řekl, tak jezdíme i na motorce. Pravda však je, že zatím hlavně zajíždím novou motorku. A také se těším na běžky, opět bych chtěl běžet Jizerskou 50, ale se sněhem to je zatím dost špatné.

Pojďme ale k trialu. Zmínil jste, že zajíždíte novou  motorku…
…ano, mám novou Betu Evo model 2014. Zůstal jsem u Bety, s výhradním dovozcem firmou MotoPalič se mi perfektně spolupracuje, a tak nebyl důvod nic měnit, i když nabídky jsem měl. Ale s touto firmou mne spojuje přátelství a ani lepší nabídka, co se týče peněz, nemůže vyvážit hodnotu přátelství a perfektní spolupráce.

Přesuňme se k sezoně 2013. Jaká vůbec byla?
Byla hlavně hodně náročná. Jel jsem celý seriál Mistrovství Polska, pak jsem startoval v několika závodech Mistrovství České republiky, jel jsem i v závodě Mistrovství Evropy a v Mistrovství světa družstev.

Takže program byl dost nabitý.
Ano, závodů bylo letos dost. Zjistil jsem však, že více než závodění samotné mě unavuje cestování na závody. Závodění mě baví, cestování na ně už moc ne.

A jak se dařilo? Vraťte se stručně k jednotlivým klíčovým závodům uplynulé sezony.
První závod se jel ve Wroclawi, jednalo se o můj domácí závod a vždy je ten první hlavně o tom, aby si člověk ověřil formu. Tady se mi opět (jako v minulých letech – pozn. autora) podařilo vyhrát. Další závod se jel v Nitře, byl to první víkend Mistrovství ČR, kde jsem v sobotu vyhrál a v neděli dojel těsně druhý. Týden na to se pokračovalo exhibičním závodem opět v Polsku, tentokrát v Jarnoltowku, kde jsem vyhrál. Český šampionát pak pokračoval v Březové u Sokolova, kde jsem byl dvakrát druhý, a to hlavně vinou toho, že mi nefungovala motorka. Sezona pak byla v plném proudu a šlo se ze závodu do závodu.

Jaké další výsledky byste vyzdvihl?
Nejde asi vyzvednout jeden výsledek. Sezona skončila v podstatě až v půlce října, mezitím jsem stihl jen dovolenou u moře a hned po návratu se šlo zase do závodního režimu. V Mistrovství Polska se jelo letos 12 závodů, z toho jsem jich devět vyhrál a třikrát dojel druhý. Mistrovství ČR jsem jeden závod vyhrál a třikrát dojel na druhém místě. Závod Mistrovství Evropy jsem nedokončil, protože jsem měl natržený triceps. A v Mistrovství světa družstev jsme získali jako Česká republika stříbro.

Zmínil jste devět vítězných závodů v Polsku, znamená to, že jste tam obhájil titul?
Ano. Letos jsem ale získal dokonce dva tituly Mistra Polska, jeden v celkovém pořadí a jeden v kategorii Open. U nás jsem na celkové umístění jet nemohl, neboť se mi několik závodů termínově překrývalo a ty mi pak v Mistrovství ČR pochopitelně chyběly. A stříbro z MS družstev také beru jako úspěch, i když jsem myslel výš.

Sbírka pohárů se tedy opět slušně rozrostla?
To rozhodně. Zrovna nedávno jsem to počítal. Je jich přes 560 a některé další jsem rozdal přátelům. V poslední době vážně přemýšlím o novém bydlení a plánuji tam mít svou místnost, kde konečně budu moci všechny ty poháry vystavit. Dnes je mám zabalené různě v krabicích.

Co vede několikanásobného Mistra ČR k tomu, že startuje v Polsku?
Má to několik důvodů. Zaprvé je to pro mě výzva, je to jiné, pořád ještě neokoukané prostředí v jiné zemi. Zadruhé jsem po sezoně 2012 měl v Polsku vůči svému klubu dluh, neboť jsem z osobních důvodů sezonu 2012 nedojel a i tak mi klub nabídl smlouvu na rok 2013, takže jsem jim to chtěl vrátit. Dále je celkově motoristický sport v Polsku populárnější než u nás, je to větší stát s většími možnostmi. A ruku v ruce s tím jde i to, že to pro mě je i vcelku finančně zajímavé. Také atmosféra je tam jiná, dle mého názoru lepší.

Myslíte atmosféru na závodech nebo v trialu jako takovém?
Ten druhý případ. Nálada v českém trialu je podle mého asi podobná jako v naší společnosti. Utvořilo se tam pár skupinek, kdy jeden pomlouvá druhého a místo, aby mu to řekl do očí, tak to píše na internet po různých fórech. Problémem pochopitelně je i to, že do toho nejvíce mluví lidé, kteří v trialu nic nedokázali, nemají žádnou autoritu. Těžko si někdo získá autoritu jen tím, že se nechá zvolit do nějaké funkce.

Prošli jsme stručně sezonu nedávno skončenou, ale co ta, která za pár týdnů začíná?
Ještě přesně nevím, co bude. Smlouvu v Polsku budeme řešit začátkem února, kdy pojedu otestovat do Wroclawi plochou dráhu. Tam se teprve dozvím, jaká je finanční situace ve Spartě Wroclaw. Co se týče Mistrovství ČR tak by se mělo jet osm dvoudenních podniků, což určitě celé nepojedu. Vždy se říkalo, že pět dvoudenních soutěží by měl být strop a letos se jich pojede osm, jen kvůli tomu, že někteří tatínkové jich chtějí pro své děti více. Přitom když se pak jedou závody kousek za hranicemi třeba v Polsku, tak všichni sedí doma. Ale to bychom se zase vraceli k předešlému tématu.

Moment, moment, ještě mě něco zarazilo. Otestovat plochou dráhu?
Ano, rád vyzkouším jízdu na oválu, mám to slíbené jako jednu z odměn za titul.

Máme tady rok 2014. Co byste popřál čtenářům Deníku do roku 2014?
Popřál bych jim asi hlavně odvahu. Odvahu, nebát se zásadních věcí v životě, aby se nebáli začít znova a třeba i úplně jinak. Já jsem si tohle zkusil v roce 2013, kdy jsem se i díky okolnostem rozhodl zastavit a začít žít jinak, s přáteli, kteří jsou přáteli skutečnými a jsem dnes šťastnějším člověkem. Když Vás někdo vyzve na souboj a je jedno zda je to sám život či někdo, jděte a zvítězte. Nikdy neutíkejte. Takže říkám, nebojte se měnit svůj život, svůj svět. Neboť ten je jen Váš. Každou porážku si vynahraďte dvojitým vítězstvím. Takhle teď žiji já a věřte, funguje to! (js, mr)

Autor: Michal Rojšl

2.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení